VIA GYO senetleri Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı!

VIA GYO senetleri Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı!VIA GYO hisse senetleri, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. 2 bin 455 yatırımcının işlem yapacağı ve son 1 yıldır işlem yapmamış 450 yatırımcının arzdan hisse alarak VIA'ya ortak olduğu belirtildi.


Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, "VIA Gayrimenkul, 2015'in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 2 bin 455 yatırımcı işlem yapacak fakat son 1 yıldır hiç işlem yapmamış 450 yatırımcı bu halka arzdan hisse alarak VIA'ya ortak oldu." dedi.


VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin (VIA GYO) hisse senetleri, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. VIA GYO'nun Borsa İstanbul'daki gong töreni, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bayraktar, Bayraktar Grup Onursal Başkanı Emin Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bayraktar, VIA GYO Genel Müdürü İsmail Tuna, Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Özgür Güneri ile Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı İpek Hekimoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.


Aydın Seyman, gong töreninin ardından yaptığı konuşmada, 2015 yılında halka arz performansı olarak kötü bir yıl geçirdiklerini söyleyerek, 6 halka arz yapıldığını, bunlardan da 119 milyon lira halka arz hasılatı elde edildiğini söyledi.


2010 senesinden itibaren Borçlanma Araçları Piyasası'nda hızlı bir gelişim olduğunu anlatan ve bunu "sevindirici" olarak nitelendiren Seyman, şöyle devam etti:


"Toplam 621 adet borçlanma aracı halka arzı gerçekleştirildi ve bunlardan da 79,2 milyar lira gelir elde edildi. VIA Gayrimenkul halka arzı bu senenin ikinci halka arzı, ama şöyle bir önemi var; 2015'in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 306 milyon lira halka açık kısmın piyasa değeri elde edildi. Şirket değeri de 1,2 milyarın üzerinde.


Bu başarıda en önemli etkeni halka dokunan projeler yapması olarak görüyorum. Ben dahil hepimiz bir VIA projesi içinde bulunma şerefine nail olmuşuzdur."


Seyman, VIA GYO'nun halka arzında toplam 2,3 kat talep toplandığını, 2 bin 455 yatırımcıya satış yapıldığını aktararak, "2 bin 426'sı bireysel, 29'u kurumsal. Borsamızda toplam 32 tane GYO işlem görüyor, VIA GYO 5. büyük GYO'muz. 2 bin 455 yatırımcı işlem yapacak fakat son 1 yıldır hiç işlem yapmamış 450 yatırımcı bu halka arzdan hisse alarak VIA'ya ortak oldu." diye konuştu.


- "Halka arzı ertelememiz adına bize çok telkinde bulunuldu ama biz bu ülkeye güveniyoruz"


VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, halka açılmaktan duyduğu memnuniyeti ve heyecanı dile getirerek, "Bugüne kadar en önemli misyonumuz olan, kiracılarımızı, müşterilerimizi memnun etme misyonumuza, bugün itibarıyla yeni bir misyon ilave etmiş olduk. 2 bin 500'e yakın ortağımız oldu. Onları da mutlu etme misyonumuz var artık." ifadelerini kullandı.


Bunun sorumluluğunun farklı olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:


"Bugüne kadar yaptığımız projeleri biliyorsunuz. Projelerimiz renkli ve farklı. Borsa İstanbul'a da farklı, eğlenceli ve renkli gelmek istiyoruz her şeyden önce. Bütün projelerimiz ilklerle dolu, hepsi birbirinden farklı. Bundan sadece 8 yıl önce 30 milyon sermaye ile başladığımız bu projede bugün 3,3 milyar lira aktif büyüklüğe ulaşmanın sevincini canı gönülden yaşıyorum. Yönetim kurulu üyelerimize ve iş arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.


Ekonomik anlamda bize birçok telkinlerde bulunuldu halka arzı ertelemek adına ama bizim isteğimiz yapılmayanı yapmak, bunu ana misyon edindik. Biz bu ülkeye, yatırımcımıza ve projelerimize güveniyoruz. Halkımız bizi 8 yıllık sürecimizde hep mutlu etti ve bugün de yine aynı halkımız bizi mutlu ederek, bize kat kat talep gönderdi.


Biz Borsa'ya farklı gelmek istiyoruz, farklı olmak istiyoruz. Buraya da yepyeni bir kan, yepyeni bir hayatla girer ve yatırımcılarımızı mutlu eder, onlarla birlikte uzun bir yolculuk geçiririz."


Bayraktar, bugün 4 proje ile bu yıl için 80 milyon ziyaretçi hedeflediklerini belirterek, "Ziyaretçilerimiz artık yatırımcımız oldu." dedi.


Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Güneri, yaklaşık 2 yıl önce VIA ile bir yola çıktıklarını, VIA GYO'nun bundan önce ziyaretçileri ve kiracıları için gösterdiği ilgi ve alakayı bundan sonra da yatırımcıları için göstereceğini söyledi.


Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, "Hayata bekleriz" sloganıyla Viaport Asia, Viaport Marina, Viaport Venezia ve Vialand'den oluşan portföyü ile halka açılan VIA GYO'ya yaklaşık 2,3 kat taleple yatırımcılardan yaklaşık 710 milyon lira büyüklüğünde talep toplandı.


Via GYO'nun paylarının 13,60 lira halka arz fiyatından sunulduğu halka arzda toplam, 22 milyon 500 bin liralık nominal tutarlı pay satılarak şirketin yüzde 25'i halka açılmıştı.
AA
Haber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Via GYO'nun halka arzına yaklaşık 2,3 kat talep geldi. Yatırımcılardan 710 milyon liralık talep toplandı. 


'Hayata bekleriz' sloganıyla Viaport Asia, Viaport Marina, Viaport Venezia ve Vialand'den oluşan portföyü ile halka açılan Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin (VIA GYO) halka arzı, başarıyla tamamlandı. Halka arza yaklaşık 2,3 kat talep gelerek yatırımcılardan 710 milyon liraya yakın büyüklükte talep toplandı. Via GYO böylece, alışverişle eğlenceyi bir araya getiren portföyüyle son iki yılın en büyük ve en önemli halka arzlardan birine imza attı. Via GYO'nun paylarının 13,60TL halka arz fiyatından sunulduğu halka arzda toplam 22 milyon 500 bin liralık nominal tutarlı pay satılarak şirketin yüzde 25'i halka açıldı. 


Yüzde 80'i bireysel 


Halka arz sonucunda 2 bin 426 bireysel yatırımcıya 244,8 milyon TL'lik satış gerçekleşti. 29 kurumsal yatırımcıya ise, 61,2 milyon TL'lik satış oldu. Payların yüzde 80'i yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 20'si ise yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edilmiş halka arz, 2015'ten bu yana yapılmış en büyük halka arzlardan biri oldu. 
AkşamHaber PR ajansı tarafından şu şekilde yer aldı


Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla 5-6 Mayıs tarihlerinde talep toplayan Via GYO’nun payları, düzenlenen gong töreniyle birlikte ‘VIAGO’ koduyla Borsa İstanbul’da  işleme açıldı. 


Borsa İstanbul fuayesinde gerçekleştirilen gong törenine Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, Via GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Güneri ve çok sayıda davetli katıldı. 


Törende konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, 2015 yılında 6 halka arzdan 119 milyon TL halka arz hasılatı elde edildiğini belirterek “Via GYO bu senenin ikinci halka arzı ve 2015 yılı başından bu yana yapılan 8 halka arzın en büyüğü. Bu başarının en önemli nedeninin de Via’nın halka dokunan projeler yapması olduğunu görüyorum. Eminim hepimiz bir Via projesinin içinde bulunma şerefine nail olmuşuzdur.” dedi. Borsa İstanbul’da 32 GYO’nun işlem gördüğünü belirten Seyman, “Gelen yüksek talep ile birlikte Via GYO Borsamızda işlem gören 5. büyük GYO oldu. Borsada halka arzlar, sonrasında şirketlerin deneyimlerini başkalarına aktarmasıyla çoğalarak etki yapıyor.” şeklinde konuştu.


Coşkun Bayraktar: “Hedeflerimize ulaştık” 

Via GYO’nun paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasıyla birlikte ‘yapılmayanı yapma’ misyonuyla çıktıkları yolda önemli bir eşiği geçtiklerini söyleyen Via GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, “Merkezine insanı koyduğumuz perakende odaklı entegre gayrimenkul projelerimizden oluşan portföyümüzle, yapılmayanı yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün, 2008 yılında yola çıktığımızda önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşmış bulunuyoruz. Sözleşmeye dayalı, sürdürülebilir ve yüksek bir gelir akışı elde etmeyi başardık. 2015 sonu itibariyle, 3,3 milyar TL aktif büyüklüğüne ve 3,2 milyar TL portföy büyüklüğüne ulaştık. Yatırımcıların büyük bir teveccühle taçlandırdığı halka arzımızla, ülkemizin sermaye piyasalarının derinleşmesine ve yatırımcı tabanının gelişmesine katkı sunduğumuzu, yeni yatırımcıları sermaye piyasalarına kazandırdığımızı düşünüyoruz. 


Mutluluğumuzun yanında yatırımcılarımızın birikimlerine değer katacak bir fırsat sunmanın gururunu da yaşıyoruz. Bu gong sesi, aynı zamanda bir başarı öyküsünün sesidir” dedi. 


Özgür Güneri: “Yatırımcıdan 2,3 katın üzerinde talep”

Törende konuşan Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Özgür Güneri ise; “2012 yılında yaptığımız Halkbank ikincil halka arzı sonrasında, 2015 yılından bugüne kadar piyasalarda yapılmış en büyük ve en önemli halka arzlardan birini gerçekleştirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi 13,60 TL sabit fiyatla gerçekleşen halka arzda, toplam 2.458 yatırımcıdan yaklaşık 710 milyon TL büyüklüğünde talep yaratılmıştır. Bu başarılı halka arzda konsorsiyum lideri Finansinvest ve 23 konsorsiyum üyesi tarafından arz edilen payın 2,32 katı kadar talep toplanmıştır. Halka arz sonrasında %25’i halka açılan Via GYO, gong törenin ardından “VIAGO” kodu ile 13,60 TL’den işlem görmeye başlayacaktır. Finansinvest olarak Via GYO halka arzını, yatırımcılarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor ve bu arzın ülkemiz sermaye piyasaları, yatırımcılar ve Via GYO şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 

Via GYO: Entegre perakendecilikte yeni bir anlayış

Via GYO 2015 yılının Ağustos ayında GYO’ya dönüşene kadar Bayraktar Kardeşler Grubu’nun bir parçası olarak faaliyet gösterdi. 2015 yılı sonu itibariyle portföy büyüklüğü 3,2 milyar TL’ye, aktif büyüklüğü ise 3,3 milyar TL’ye ulaşan Via GYO’nun gayrimenkul portföyünü; toplam 1,1 milyon m2alan üzerine inşa edilmiş 4 proje ve bu projelerde yer alan 697 ticari ünitedeki 290 bin m2’den fazla brüt kiralanabilir alan   oluşturuyor. 


Halka arzı gerçekleştirilen Via GYO’nun portföyündeki 4 proje ise; 2008 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Türkiye’nin en büyük açık hava outlet alışveriş merkezlerinden olan Viaport Asia, 2013 yılında açılışı yapılan Türkiye’nin ilk tema parkı olan Vialand, konut, ofis,ticari üniteleri ve Venedik’i İstanbul’a taşıyan alışveriş merkezi Viaport Venezia ile eğlence, alışveriş ve marinayı bir araya getiren Viaport Marina’dan oluşuyor.


Via GYO’nun portföyündeki projelerde planlanan yeni yatırımlar da devam ediyor. Viaport Asia’da inşaatı devam eden genişleme etabının bu yıl içinde tamamlanması planlanırken, Viaport Marina’da da akvaryum ünitesinin Mayıs ayında, otelin ise 2017 yılı içinde açılması planlanıyor. Vialand’de ise proje aşamasındaki 400 odalı yeni bir otelin 2017 yılı başında hizmete alınması hedefleniyor.    

Haber Milliyet'te şöyle yer aldı;


Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, “VIA Gayrimenkul, 2015’in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 2 bin 455 yatırımcı işlem yapacak fakat son 1 yıldır hiç işlem yapmamış 450 yatırımcı bu halka arzdan hisse alarak VIA’ya ortak oldu” dedi.

VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin (VIA GYO) hisse senetleri, borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. VIA GYO’nun Borsa İstanbul’daki gong törenine, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bayraktar, Bayraktar Grup Onursal Başkanı Emin Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkan  Yardımcısı ALİ BAYRAKTAR, VIA GYO Genel Müdürü İsmail Tuna da katıldı.

2500 ortağımız oldu
Aydın Seyman, gong töreninin ardından yaptığı konuşmada, 2010 senesinden itibaren Borçlanma Araçları Piyasası’nda hızlı bir  gelişim olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Toplam 621 adet borçlanma aracı halka arzı gerçekleştirildi ve bunlardan da 79.2 milyar lira gelir elde edildi. VIA Gayrimenkul halka arzı bu  senenin ikinci halka arzı, ama şöyle bir önemi var; 2015’in başından bu yana  yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 306 milyon lira halka açık kısmın piyasa değeri elde edildi. Şirket değeri de 1.2 milyarın üzerinde. Bu başarıda en önemli etkeni halka dokunan projeler yapması olarak  görüyorum. Ben dahil hepimiz bir VIA projesi içinde bulunma şerefine nail olmuşuzdur.”

VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, halka açılmaktan duyduğu  memnuniyeti ve heyecanı dile getirerek, “Bugüne kadar en önemli misyonumuz olan, kiracılarımızı, müşterilerimizi memnun etme misyonumuza, bugün itibarıyla yeni bir misyon ilave etmiş olduk. 2 bin 500’e yakın ortağımız oldu. Onları da mutlu etme misyonumuz var artık” dedi.

Milliyet 

Haber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Hisseleri dün Borsa İstanbul'da gong töreninin ardından işlem görmeye başlayan VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (VIA GYO) küskün yatırımcıyı geri döndürdü. Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, "Son 1 yıldır hiç işlem yapmamış 450 yatırımcı hisse alarak VIA'ya ortak oldu" dedi. Seyman, VIA GYO'nun 2015'in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü olduğuna ve toplam 2 bin 455 yatırımcının işlem yapacağına dikkat çekti. Viaport Asia, Viaport Marina, Viaport Venezia ve Vialand'den oluşan portföyü ile halka açılan VIA GYO'ya yaklaşık 2.3 kat taleple 710 milyon lira talep toplandı. Şirketin yüzde 25'i halka açıldı. 


HabertürkHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


2015’in başından bu yana yapılan 8 halka arzın en büyüğü olan VIA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (VIA GYO) hisse senetleri, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. VIA GYO’nun Borsa İstanbul’daki gong töreni, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bayraktar, Bayraktar Grup Onursal Başkanı Emin Bayraktar, VIA GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bayraktar, VIA GYO Genel Müdürü İsmail Tuna, Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Özgür Güneri ile Finans Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı İpek Hekimoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
 

Telkinlere rağmen

 
VIA GYO Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, kiracıları, müşterileri memnun etme misyonlarına 2 bin 500’e yakın ortaklarının da eklendiğini belirterek, şunları söyledi: “Borsa İstanbul’a da farklı, eğlenceli ve renkli gelmek istiyoruz her şeyden önce. Bütün projelerimiz ilklerle dolu, hepsi birbirinden farklı. 8 yıl önce 30 milyon sermaye ile başladığımız bu projede bugün 3.3 milyar lira aktif büyüklüğe ulaşmanın sevincini canı gönülden yaşıyorum. Ekonomik anlamda bize birçok telkinlerde bulunuldu halka arzı ertelemek adına ama biz bu ülkeye, yatırımcımıza ve projelerimize güveniyoruz.”
 
Coşkun Bayraktar, bugün 4 proje ile bu yıl için 80 milyon ziyaretçi hedeflediklerini kaydederek, “Ziyaretçilerimiz artık yatırımcımız oldu” dedi.  

Vatan
Haber Hürriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin (VIA GYO) hisse senetleri, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. 2015 yılında halka arz performansı olarak kötü bir yıl geçirdiklerini, 6 halka arz yapıldığını, bunlardan da 119 milyon lira halka arz hasılatı elde edildiğini söyleyen Borsa İstanbul Genel MüdürYardımcısı Aydın Seyman, "VIA Gayrimenkul halka arzı 2015'in başından bu yana yapılan toplam 8 halka arzın en büyüğü. 306 milyon lira halka açık kısmın piyasa değeri elde edildi. Şirket değeri de 1.2 milyarın üzerinde" dedi. Seyman, VİA GYO'nun halka arzında toplam 2,3 kat talep toplandığını, 2 bin 455 yatırımcıya satış yapıldığım aktararak, "2 bin 426'sı bireysel, 29'u kurumsal. Borsamızda toplam 32 tane GYO işlem görüyor" dedi. 

Hürriyet

Haber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin pay senetleri, düzenlenen gong töreniyle birlikte Borsa istanbul'da işlem görmeye başladı. Via GYO'nun pay senetleri, düzenlenen gong töreniyle birlikte 'VIAGO' koduyla Borsa İstanbul'da işleme açıldı. Gong töreninde konuşan Via GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, "Bize yatırım yapan yaklaşım 2 bin 500'e yakın ortağımız oldu" dedi. 

Akşam

Haber Karar Güneyli Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Nurol GYO, Borsa İstanbul tarafından yapılan 2016 yılına ait üçüncü üç aylık değişiklik sonucu BIST 100 endeksine dahil edildi. Nurol GYO, BIST tarafından alınan karar doğrultusunda 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren BIST 100 endeksinde işlem görecek. Borsa İstanbul tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada "BIST Pay Endeksleri Temel Kurallarının 8.2. maddesine istinaden Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST 100, BIST 50 ve BIST 30 endekslerinde 2016 yılı üçüncü üç aylık dönemi için bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. 1 Temmuz'dan itibaren Nurol GMYO alınacak" denildi. Karar
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Nurol GYO, Borsa istanbul tarafından yapılan 2016 yılına ait ücüncü üç aylık değişiklik sonucu BIST 100 endeksine dahil edildi. Buna göre şirketin hisseleri 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren BIST 100 endeksinde işlem görmeye başlayacak. Nurol GYO Genel Müdürü Samim Hatipoğlu. "BIST tarafından verilen karar Nurol GYO'nun sektördeki başarılı performansının yansımasıdır " dedi. 2015 yılında gerçekleştirilen sermaye artısı ile sermayesini 80 milyon liraya çıkaran Nurol GYO, 2016 l.ceyrek verileri ile 106.5 milyon lira kar ederek. öz varlıklarını 161.8 milyon liraya yükseltti. Geçtiğimiz döneme göre öz kaynakları ise yüzde 192 arttı. 


Yeni Şafak