VIP Müzayedecilik müzayede yoluyla gayrimenkul satıyor

VIP Müzayedecilik müzayede yoluyla gayrimenkul satıyor

Portföyünde, milyar dolarlık gayrimenkul olan Muammer Öztürk'ten farklı bir gayrimenkul satışı.


Portföyünde, Türkiye'nin dört bir yanından milyar dolar değerinde gayrimenkul var... Kendisini emlakçı değil, müzayedeci olarak tanımlıyor... VIP Müzayedecilik'in sahibi Mumamer Öztürk, müzayede yoluyla gayrimenkul satıyor.

VIP Gayrimenkul Müzayedecilik pek de alışık olmadığımız bir yöntemle, müzayede yoluyla gayrimenkul satıyor. TMSF, TOKİ, Milli Emlak gibi kamuya ait kurumları saymazsak özel sektörde bu yönteme başvurarak gayrimenkul satan bir Eskidji var. Sektördeki ikinci firma ise Muammer Öztürk'ün sahibi olduğu VIP Müzayedecilik. Firmanın sahibi Muammer Öztürk bir hayli iddialı:  "Alanımızda en büyüklerden biri olacağız" diyor. Emlak Bankası'nda şube müdürlüğü yapan Öztürk, emekli sonra gayrimenkul sektörüne yönelmiş. Eskidji'nin franchise'nı alan Öztürk, beş yıl boyunca gayrimenkul alım-satımı yapmış. Yaklaşık bir yıl önce ise kendi firmasını kurmuş.

Arazi, arsa, otel, fabrika...

İstanbul'un yanı sıra Türkiye'nin birçok kentinde gayrimenkulün satışını yapan Öztürk'ün portföyünde araziden arsaya, konuttan sanayi ve turistik tesislere, işyerlerinden ofislere kadar alternatif bulunuyor. Öztürk, "Muhammen bedeli 1 milyon YTL'nin altında olan gayrimenkullerle ilgilenmiyorum" diyor. Müzayedeler, her ayın ortasına doğru Sefaköy'deki Radisson Sas otelde düzenleniyor. Öztürk, her müzayedeye genelde 100'ün altında gayrimenkulünün satışa çıkarıldığını belirtiyor. Öztürk, satışa çıkaracağı gayrimenkullerin listesini ise internet sitesinin yanı sıra, Türkiye genelinde yayın yapan ulusal gazeteler aracılığıyla da duyuruyor. Gayrimenkulünü satmak isteyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyen Öztürk, son dönemlerde birçok şirketin şehir merkezi içinde kalması nedeniyle sanayi tesisi ve fabrikasını satma yoluna yöneldiğini söylüyor. Öztürk şöyle devam ediyor: "Müzayedeye katılan alıcılar arasında ise bireysel yatırımcıların yanı sıra inşaat şirketleri, farklı sektörlerden şirketler, büyük grupların hatta holdingler bulunuyor. Müzayedeye katılanlar genelde, kat karşılığı satılan arsaların yanı sıra, boş nitelikteki arazilere de rağbet ediyor. Konut ya da otel yapmak amacıyla satılan büyük metrekareli arsalara da ilgi yoğun."