29 / 05 / 2022

Vodafone Arena, Katar'a örnek olacak!

Vodafone Arena, Katar'a örnek olacak!

Vodafone Arena'nın 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayabilen akıllı stadyum altyapısı, 2022 Katar Dünya Kupası’nda kullanılacak 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına model olacak.Akıllı stadyum alanındaki deneyim ve uzmanlığını Katar’a ihraç etmeye hazırlanan Vodafone Türkiye, Katar’a sunacağı uzun vadeli desteğin bir göstergesi olarak Vodafone Katar ile iyi niyet sözleşmesi imzaladı.


Makinelerarası iletişim ve nesnelerin interneti alanlarındaki global gücüyle tüm dünyada sporseverler için mükemmel bir deneyim sunmayı hedefleyen Vodafone, Türkiye’den sonra Katar’da da akıllı stadyum altyapısı kurmak için çalışmalara başladı.


Başkan Fikret Orman, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Basın Sözcüsü Metin Albayrak’ın yanı sıra, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone Katar İcra Kurulu Üyeleri Mohamed Al-Sadah ve Mahmud Awad Vodafone Arena’da bir araya gelerek, Katar’a Türkiye’deki teknoloji uzmanlığı ve deneyiminin aktarılmasını hızlandırmak için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı. Anlaşmaya göre, Vodafone Türkiye, Katar’da akıllı stadyum teknolojisinin uygulanması için Vodafone Katar’la yakın işbirliği içinde çalışacak.


Başkan Fikret Orman basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim açımızdan hayatta her şeyin bir maddi karşılığı olmak zorunda değil. Beşiktaş’ın en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu marka değeridir. Biz bu konuda çok özen gösteriyoruz. Vodafone ile yaptığımız anlaşma sadece maddi karşılıkları olan bir anlaşma değildir. Çok büyük iki kurumun yapmış olduğu karşılıklı bir kazanç meselesidir. Dünyanın teknolojik anlamda lideri olan bir şirketin Beşiktaş’ın ana sponsoru olması bizim itibarımız açısından çok önemli. Örneğin bir başka sponsorumuz olan Beko aynı zamanda Barcelona kulübünün de sponsorudur. Vodafone bizden önce Manchester United’ın sponsoruydu. Bunlar bizim kulüp değerimizi daha da yukarı taşıyacak olgulardır. Katar’da yapılacak iş için bizim markamızın milyonlar tarafından takip edilecek olması benim açımdan paha biçilemez bir şeydir. Biz Vodafone ile kendimizi bir aile olarak görüyoruz. Elimizde olan her desteği her şekilde vermeye çalışıyoruz.”


Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ise şu ifadeleri kullandı: “Vodafone Türkiye olarak 2013’ten bu yana Beşiktaş JK’nın sponsoruyuz. 150 milyon doları aşan toplam değeriyle Türkiye’nin bu en büyük sponsorluk anlaşmasını başarıyla sürdürüyoruz. Sponsorluğumuzun başlangıcından bu yana çok güçlü bir pazarlama ve iletişim planıyla Beşiktaş ve Vodafone Arena markalarına önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızın en büyüğünü, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena için yaptık. Dijital Dönüşüm vizyonumuzun bir abidesi olarak, İstanbul ve Türkiye’nin kalbindeki yerini alan Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Şimdi de bu akıllı altyapıyı Katar’a ihraç edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Vodafone Arena, 2022 Katar Dünya Kupası için inşa edilen 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacak. Biz de bu konudaki bilgi birikimimizi ve deneyimimizi Vodafone Katar ile paylaşacağız ve kendilerine gerekli her tür desteği sağlayacağız.”


Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena’da oynanan ilk 2 maçta toplam 27 bin kişi Vodafone’un mobil internet hizmetiyle 1,8 TB data kullanırken Beşiktaş-Bursaspor maçında 24 bin kişinin Vodafone Süpernet Wi-Fi’a bağlanmasıyla elde edilen yüzde 57’lik bağlantı oranı, Avrupa’nın bir maçta sağlanan en yüksek bağlantı oranı oldu.


Vodafone Türkiye’nin uzmanlığıyla Katar’da kurulacak akıllı stadyum altyapıları, 2022 Katar Dünya Kupası’nın yanı sıra yine Katar’da düzenlenecek 2019 IAAF Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da kullanılacak. Toplantı sonrasında stadyumda gezi düzenlendi


Sözcü


Bu haber Vatan'da şu şekilde yer aldı


Vodafone, Türkiye’den sonra Katar’da da akıllı stadyum altyapısı kurmak için çalışmalara başladı. Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena, 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayabilen akıllı stadyum altyapısıyla 2022 Katar Dünya Kupası’nda kullanılacak 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacak.

 

Beşiktaş JK, Vodafone Türkiye ve Vodafone Katar üst düzey yöneticileri, Vodafone Arena’da bir araya gelerek, dünyanın en hızlı büyüyen futbol pazarlarından biri olan Katar’a Türkiye’deki teknoloji uzmanlığı ve deneyiminin aktarılmasını hızlandırmak için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı. Anlaşmaya göre, Vodafone Türkiye, Katar’da akıllı stadyum teknolojisinin uygulanması için Vodafone Katar’la yakın işbirliği içinde çalışacak.

 

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, şunları söyledi: 

“Vodafone Türkiye olarak 2013’ten bu yana Beşiktaş JK’nın sponsoruyuz. 150 milyon doları aşan toplam değeriyle Türkiye’nin bu en büyük sponsorluk anlaşmasını sürdürüyoruz. Sponsorluğumuzun başlangıcından bu yana çok güçlü bir pazarlama ve iletişim planıyla Beşiktaş ve Vodafone Arena markalarına önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızın en büyüğünü, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena için yaptık. Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Şimdi de bu akıllı altyapıyı Katar’a ihraç edeceğiz. Vodafone Arena, 2022 Katar Dünya Kupası için inşa edilen 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacak.”

 

5 katmanlı dijital yapı

 Vodafone Arena’da 5 katmanlı bir dijital altyapı bulunuyor. En temel katmanda, tüm akıllı stadyum altyapısını besleyen sistem ve telekom odaları bulunuyor. Bunun üzerinde 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayan ağ bağlantıları mevcut. Sonraki katmanda, ileri yayın teknolojisi sunuluyor. Bir diğer katman, zengin içerikli Vodafone Arena uygulaması. Son katman Vodafone servislerinden oluşuyor.


Vatan 


Bu haber Star'da şu şekilde yer aldı


Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkan Fikret Orman, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Basın Sözcüsü Metin Albayrak, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt,Vodafone Katar İcra Kurulu Üyeleri Mohamed Al-Sadah ve Mahmud Awad Vodafone Arena’da bir araya gelerek, Katar’a Türkiye’deki teknoloji uzmanlığı ve deneyiminin aktarılmasını hızlandırmak için bir iyi niyet sözleşmesi imzaladı. İmza töreninde açıklamalarda bulunan Başkan Fikret Orman, Vodafone Arena’nın sadece bir stadyum değil, bir yaşam merkezi de olduğunu belirterek, “Vodafone Arena’yı benzerlerinden ayıran ve öne çıkaran en önemli özelliklerinden bir tanesi eşi ve benzeri olmayan teknolojik altyapısı. Şimdi bu altyapının, büyük bir futbol yatırımı yapılan Katar’a örnek oluyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.


En ileri teknoloji

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt de Türkiye’nin en büyük sponsorluk anlaşmasını başarıyla sürdürdüklerini ifade ederek, “Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduk. Şimdi de bu akıllı altyapıyı Katar’a ihraç edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.


StarHaber Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Vodafone Türkiye ile Vodafone Katar arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.


Anlaşmayla, Vodafone Katar, ülkesinde “2022 Katar  Dünya Kupası” için inşa edilecek stad ihalelerini kazanırsa, akıllı stat teknolojisi uygulanması için Türkiye’den destek alacak.


Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Vodafone Arena’ya dünyanın en ileri teknolojik altyapılarından birini kurduklarını belirterek, bu altyapıyı Katar’a ihraç edecek olmalarının heyecanını yaşadıklarını söyledi.


Vodafone Katar Başkan Yardımcısı Mohamed Al-Sadah ise, “Taraftarların süper hızlı bağlantı konusundaki beklentileri de artıyor. Dünya Kupası sırasında taraftarların bağlantılı kalmasını sağlayacak yenilikçi teknolojilerimizle unutulmaz bir deneyim sağlamayı hedefliyoruz” dedi.


‘Gururluyuz...’

Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman kulüp olarak  dünyanın en güzel stadyumlarından birini yapmanın gururunu yaşadıklarını dile  getirerek, Vodafone Arena’nın çiminden aydınlatmasına, yaşam alanlarından koltuklarına varıncaya kadar her bir noktasının takım performansını, taraftarların ve ziyaretçilerin rahatını en üst seviyeye çıkartacak şekilde tasarlandığını anlattı.


MilliyetHaber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Vodafone Katar, 2022 Dünya Kupası için 8 stada talip. Vodafone Arena’nın 50 bin ziyaretçinin aynı anda bağlantı ihtiyacını karşılayabilen akıllı stadyum altyapısı, 2022 Katar Dünya Kupası’nda kullanılacak 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına model olacak. Bu amaçla, Beşiktaş, Vodafone Türkiye ve Vodafone Katar'ın üst düzey yöneticileri, Vodafone Arena’da bir araya gelerek iyi niyet sözleşmesi imzaladı.


Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Katar'da dünyanın en iyi 8 stadının yapılmasının amaçlandığını belirterek, Katar'la bu kapsamda bir iyi niyet anlaşması yaptıklarını dile getirdi. Yatırımlarının en büyüğünü, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu Vodafone Arena için yaptıklarına dikkat çeken Öğüt, "Vodafone Arena, 2022 Katar Dünya Kupası için inşa edilen 8 stadyumda kurulması planlanan akıllı stadyum altyapılarına Vodafone Katar için model olacak" şeklinde konuştu.


Vodafone Katar İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mohamed Al-Sadah, Vodafone Katar olarak, akıllı stadyum konusundaki uzmanlık ve deneyimini Katar’a aktarmak üzere Vodafone Türkiye ile işbirliği yaptıklarını aktardı. Al-Sadah şöyle devam etti: "Vodofone, altyapısını Katar’a taşıyarak, gerek Katar 2022 Dünya Kupası’nda gerekse Katar Ulusal Vizyon 2030 için kullanılmak üzere dünya çapında bir telekomünikasyon altyapısı kuracak" dedi.


Vodafone Katar İcra Kurulu Üyesi Mahmud Awad, bugün 40 pazarda kullanıma sunulan, Vodafone’un lider IoT platformunu iki ay önce Katar’a kazandırdıklarını ifade etti. Awad, Vodafone pazarlarındaki tüm teknolojilerden faydalanmaya çalıştıklarını da belirtti.


Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman ise, Vodafone Arena’yı benzerlerinden ayıran ve öne çıkartan en önemli özelliklerinden birinin eşi ve benzeri olmayan teknolojik altyapısı olduğunu vurguladı. Orman, bu altyapının, büyük bir futbol yatırımı yapılan Katar’a örnek olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.


Dünya