W Hotel sayesinde krizde kat kat kazanç

W Hotel sayesinde krizde kat kat kazanç


Sıraevler'de açılan W Hotel'in çevresindeki gayrimenkuller, sahipleri tarafından yenileniyor.


Beşiktaş Akaretler'deki Sıraevler, İstanbul'un yeni çekim merkezlerinden biri olurken, geçtiğimiz günlerde Sıraevler'de açılan W Hotel'in çevresinde yer alan gayrimenkuller, sahipleri tarafından prestijli komşularına yakışır şekilde yenileniyor. BJK Plaza'nın arka çıkış kapısının bitişiğindeki bir bina da harap haldeyken alınıp 2.5 milyon dolarlık butik bir rezidansa dönüştürüldü, değeri kat be kat arttı.

Sıraevler, restorasyon sonrası dünyanın önde gelen otel zincirlerinden W Hotels Worldwide'ın işleteceği W Istanbul'un yanı sıra, dünyaca ünlü markalara ait mağaza, restoran, rezidans, cafe ve barlarıyla dikkat çekiyor. Sıraevler'in karşısında, Akaretler yokuşundaki yıkılmaya yüz tutmuş binaların da kaderi değişiyor.

Sihirli değnek

İstanbul'un tarihi semtlerinde, bir zamanların gözde binaları yenilenirken, buraları "kelepir" denebilecek fiyatlara alıp yenileyen yatırımcılar da kat kat kazançlar elde ediyor. TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, "Kriz var deniyor ama yatırıma bir de bu gözle bakmak lazım. İstanbul'da bu tarz birçok yatırım fırsatı var. Yıkılmaya yüz tutmuşken, Külkedisi masalındaki gibi sihirli değnek değmiş gibi hayata dönen bir bina daha, yanına gelen lüks komşusunun (Sıraevler) da etkisiyle kat be kat değer kazandı" diye konuşuyor.

200 yıl önce inşa edilen ve son sakinlerinin de yıllar önce terk ettiği metruk binanın filmlere taş çıkartan öyküsünün, gayrimenkul yatırımının bazen umulmadık kazançlar sağladığına en güzel örnek olduğunu ifade eden Başak Soner, "Çıkmaz sokağın bu harap binası tek taş pırlanta oldu. 5 yıl önce satın alınan binaya uzun süre alıcı çıkmadı. Tarihsel bir zenginliğin yok olup gitmesindense, kriz var diye bakılmadan aslına uygun yenilenen bina hayata döndü, yatırımcısının ve komşularının gözbebeği oldu" diyor.

Hangi araziler çok prim yapar

İstanbul'un Marmara kıyılarındaki semtlerinden deprem korkusuyla; yeni, zemini ve inşaatları sağlam konutlara geçiş olduğunu bunların çoğunun da şehrin kuzeyinde yer aldığını vurgulayan Başak Soner, "Bu rüzgara, projeleri olan firmalar hızlı cevap verdi. Kâr ettikleri sermayelerini de derhal yeni projelerle desteklediler. Halen de çok iyi gittiği açık" diyor. Şehir dışında ve imar problemi olan arsaların, şehir içindeki hazır imarlı arsalara göre daha fazla prim yapabildiğini söyleyen Başak Soner şöyle devam
ediyor: "Doğru yerde doğru yatırım için bölge imar planlarını ve şehir gelişim doğrultuları ile yol bağlantılarını çok iyi analiz etmek gerekir. Mesela; Kemerburgaz bölgesindeki gelişmeler izlendiğinde, 2-3 yıl evvel metrekaresi 100 dolara arsa bulmak mümkünken, şimdi metrekaresine 250 dolar verseniz arsa bulamazsınız. Bahçeşehir arkasında metrekaresi 20-30 dolar olan arsa fiyatları da 100 doların üstüne çıktı. Arsa sahipleri de bu yükselişte panik yaptığı için, fiyatlara talep azalmadıkça dizgin vurulamıyor. 100 dolar isteyip, kolay müşteri bulan 'acaba ucuza mı veriyorum' diye çelişkiye düşüp fiyat yükseltebiliyor. Şuursuz yükseliş olabiliyor."

En çok prim yapan semtler

TURYAP Yönetim Kurulu üyesi Başak Soner, İstanbul'da Batıdan Doğuya doğru; en çok prim yapan bölgeleri sayarken şu semtlerin adını saydı: Mimaroba, Bahçeşehir, İkitelli, Kemerburgaz, Riva, Ataşehir, Çekmeköy, Kurtköy, Tepeören, Akfırat.

İstanbul, dünya metropollerini yakalar

İstanbul'da gayrimenkul rayiçleri atağa kalkmıştı. Ancak durgunluk yüzünden dünya metropolleriyle fark korunuyor. Başak Soner, "İstanbul'un rayiçleri kendine eş metropollerle eşitlenecek. Bu potansiyeli gören yabancılar alım yapıyor" dedi.

Ali ÖZTÜRK / Hürriyet Seri İlan Gazetesi