Wenice, İngiliz Adams'ı satın aldı

Wenice, İngiliz Adams'ı satın aldı Wenice, İngiliz Adams'ı satın aldı

Çocuk giyiminde son iki yılda hızlı bir çıkış yakalayan Türk markası Wenice Kids, kriz nedeniyle darboğaza giren İngiliz Adams Kids'in yüzde 40 hissesini satın almak anlaştı.Son iki yılda cirosunu 5'e katlayan çocuk giyim markası Wenice Kids, global krizin büyüme planı yapan şirketlere yeni fırsatlar yaratmasının en iyi örneklerinden biri oldu. Wenice Kids'in sahibi Kuşam Tekstil, global krizle birlikte darboğaza giren İngiltere'nin en büyük çocuk giyim markalarından Adams Kids'in yüzde 40'ını 4.2 milyon sterline (6 milyon dolar) almak için prensipte anlaşmaya vardı. Bir aydır görüşme halinde olduğu markaya 10 milyon sterlinlik üretim desteği ile birlikte tasarım ve lojistik gibi alanlarda da destek verecek olan Wenice Kids, üç yıl içinde ise Adams Kids'in tamamını almayı planlıyor.

Cuma günü İstanbul'a gelen 158 milyon sterlin cirolu Adams Kids markasının sahibi John Shannon'ı ağırlayan ve el sıkışan Kuşam Tekstil'in, üç hafta içinde İngiliz rakibi ile resmi sözleşme imzalaması bekleniyor.

Prensipteki anlaşmanın en önemli pazarlıklarından biri üretim konusunda yaşandı. Kuşam Tekstil, üretiminin yüzde 90'ını Uzakdoğu'da yaptıran firmanın imalatını tamamen Türkiye'ye kaydıracak. Anlaşma sonrası 0-8 yaş grubuna hitap eden İngiliz markasında 0-5 yaş grubu Adams Kids, 5-12 yaş grubu da Wenice Kids markası ile satılacak. Kuşam Tekstil Genel Müdürü Oktay Özdemir, bu sayede Wenice Kids'in 2010'da dünyanın ilk 10 çocuk giyim markasından biri olacağını söyledi. Adams Kids'in sahibi John Shannon'ı İstanbul'daki üretim tesislerinde gezdirdiklerini belirten Özdemir, "Kendisi Wenice Kids'in büyümesinden çok etkilendiğini söyledi. Organizasyon yapımızı görünce, 'Siz Adams Kids'i de kısa sürede üç-dört kat büyütürsünüz' dedi. Anlaşma, Wenice Kids'i 2010'da dünyanın en büyük ilk 10 çocuk giyim markası olma hedefine daha da yaklaştırdı. Adams Kids'i ise aynı tarihe kadar iki kat büyütmeyi hedefliyoruz" dedi.

Kayyum Adams Kids'i satışa çıkardı

Kuşam ve Adams Kids arasında süren pazarlıklar bir ay önce başladı. Krizle birlikte darboğaza giren Adams Kids, kayyuma devredildi. Kayyumun satışa çıkardığı marka için Wenice Kids'e de teklif götürüldü. Uzun süren pazarlıklar sonucu son iki firma arasına giren Wenice Kids, geçen cuma günü de markanın sahibi John Shannon'ı İstanbul'da ağırladı. Kuşam Tekstil'in İstanbul Güneşli ve Merter'deki üretim tesislerini, satış mağazalarını gezen Shannon, prensipte anlaştığı şirkete dün de e-posta gönderdi.

Oktay Özdemir, firmanın gerçek değerinin yaklaşık 100 milyon sterlin olduğunu söyledi. Yapılacak ödemelerin yanı sıra firma sahibinin Wenice Kids'in Adam Kids'i ayağa kaldıracak güçte olduğunu görmesinden dolayı satışa ikna olduğunu belirten Özdemir, şöyle devam etti: "Firmanın sahibi John Shannon'da gördü ki bizim organizasyon yapımız, Adams Kids'i kısa sürede üç-dört kat büyütecek bir yapıda. Anlaşma sonrası markanın İngiltere'deki tasarım ofisini de Türkiye'ye alacağız. 20'ye yakın tasarımcı İstanbul'a yerleşecek. Yüzde 90'ı Uzakdoğu'da olan üretimin hepsini Türkiye'ye kaydırıyoruz. Gelecek kış koleksiyon üretimi tamamen Türkiye'de gerçekleşecek. Bizim kapasitemiz dolduğu için Adams Kids'in üretimini Türkiye'nin çeşitli noktalarındaki üretim tesislerini sipariş edeceğiz. Ayrıca şirketin lojistik merkezi de İstanbul'a alınacak."

Shannon'ın Özdemir'e gönderdiği e-posta

Geçen hafta sizinle ve Mr. Fuat Zafer ile tanışmaktan ve şirketlerimiz üzerinde ortak bir anlaşmaya varmaktan dolayı çok mutluyum. Öncelikle Wenice'in son birkaç yıldaki çarpıcı büyümesi, kalitesi, gücü, verimli üretimi, geniş koleksiyon ve parekende yönetimdeki tecrübesinden çok etkilendiğimi söylemek isterim. Firmalarımızın farklı alanlarda birbirlerine çok faydalı olacağına inanıyorum. Wenice'in Adams'ta önemli miktarda hisse almasını ve bir opsiyon olarak geri kalanını gelecekte satın alabileceğini kararlaştırdık. İki hafta içinde geri kalan ayrıntıları görüşmek için hazır olacağız. Bir an önce şirketlerimiz arasındaki ortaklığı tamamlamak ve tekrar görüşmek üzere.

MOL mağazalarının fikir babası

Konfeksiyon üretimine 11 yıl önce başlayan Kuşam Tekstil, 2000 yılında Wenice Kids markasını kurdu. İki yıl önce 56 mağazası olan ve 20 milyon euro ciro yapan şirket, uygulamaya başladığı Türk Kalite Sistemi ile maliyetleri yarıya indirerek 50'si Türkiye'de olmak üzere 378 mağaza ve 100 milyon euro ciroya ulaştı. Engelli çocuklara ve prematüre bebeklere özel koleksiyona öncülük eden şirket, Türkiye'de üretime özellikle vurgu yapıyor. Marka, geçen yıl şubatta 27 farklı ülkede uyguladığı kampanya ile Türkiye'de üretilmiş bir ürün alan her müşterisine yüzde 70 indirim yapmıştı. Yine geçen yıl 29 Ekim'de gönüllü öğretmenleri 27 farklı ülkeye gönderen marka, öğretmenler aracılığı ile müşterilerine Türkiye'yi anlattırmış ve etiket fiyatında yarı yarıya indirim yapmıştı. Şirket, açılış günü yaptığı yüzde 90 indirimle yağmaya uğrayan MOL mağazalarının da fikir babası.

Adams körfez ülkelerinde çok güçlü

75 yıl önce Amy Adams tarafından kurulan Adams Kids, İngiltere'nin önde gelen çocuk giyim markalarından biri. 0-8 yaş grubuna hitap eden marka, 120'si İngiltere'de olmak üzere 281 mağazası ile 158 milyon sterline yakın ciro gerçekleştiriyor. Körfez ülkelerinde oldukça güçlü olan markanın Katar, Suudi Arabistan, Dubai ve Kuveyt'te çok sayıda mağazası bulunuyor. Adams Kids, 2 bin 500 civarında kişiye istihdam yaratıyor.


Hürriyet