Yabancı emlak alıcısının yeni gözdesi Türkiye

Yabancı emlak alıcısının yeni gözdesi Türkiyeİngiliz The Observer gazetesi, 17 bin kadar İngilizin Türkiye'de emlak satın aldığı tahminlerine işaret ederken 'Türkiye'nin yabancı emlak alıcılarını çekmekte başarılı olduğu'nu yazdı. Gazete, şimdiye kadar ucuz emlak olanakları ile dikkat çeken Türkiye'


TÜRKİYE'nin yabancı emlak alıcılarını çekmekte başarılı olduğu bildirildi. The Observer gazetesi, 17 bin kadar İngiliz'in Türkiye'de emlak satın aldığı tahminlerine işaret ederken "Türkiye'nin yabancı emlak alıcılarını çekmekte başarılı olduğu"nu yazdı. Gazete, şimdiye kadar ucuz emlak olanakları ile dikkat çeken Türkiye'de artık yüksek gelir grubuna da yönelik bazı fırsatların da olduğunu kaydetti.Pazar günleri İngiltere'de yayınlanan The Observer gazetesi, Türkiye'nin yabancı emlak alıcıları için sağladığı olanakları değerlendirdiği haberinde Bodrum yarımadasındaki emlağın şimdiye kadar düşük fiyatları ile alıcıları çektiğini belirterek "Ancak artık üst düzey gelir grubundaki alıcılar için de bir şeyler var" ifadesini kullandı.

YARATICILIKTAN YOKSUN: Türkiye'nin yabancı emlak alıcıları çekmekte başarılı olduğunu belirten gazete, "Türkiye'de (emlak) almak için birçok iyi nedeni var - ve 17 bin kadar İngiliz'in mülk aldığı tahmin ediliyor -, ancak ülkenin yeni binalar konusundaki yaratıcılıktan oldukça yoksun yaklaşımı, bu nedenlerden birinin, çağdaş mimariyi önemseme olmayacağını gösteriyor" yorumunu yaptı. Buna karşın, Türkiye'de Nisan'dan Kasım ortasına kadar güneşli günler yaşandığına, sahillerin nefes kesici olduğuna, Doğu ve Batı kültürlerinin buluştuğuna dikkat çeken gazete, Türkiye'deki emlak piyasasının hala "çocukluk" çağında olmasına ve yabancılara yönelik mortgage kredilerinin ancak son iki yılda sağlanmasına rağmen, "Ülkenin büyük bir yatırım potansiyeli olduğu belirtiliyor ve İspanyol piyasasının 70'li yıllarda izlediği rotaya benzer bir eğilim göstereceğine inanıyorlar. Emlak piyasalarının son 12 ayda yüzde 15 ile 20 arasında yükseldiği tahmin ediliyor" diye yazdı.

(Hürriyet)