Yabancı fırsatı Halkbank ve Emlak Konut GYO'da buldu!

Yabancı fırsatı Halkbank ve Emlak Konut GYO'da buldu!

BORSA İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancılar şubat ayından sonra mart ayını da net alışla tamamladı. Yabancılar üç ayda 388 milyon $'lık alım yaptı. Böylece 2013 yılındaki çıkışların tamamı neredeyse telafi edildi...


Yabancılar üç ayda 388 milyon $'lık alım yaptı. Böylece 2013 yılındaki çıkışların tamamı neredeyse telafi edildi.


BORSA İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancılar şubat ayından sonra mart ayını da net alışla tamamladı. Mart ayında 680 milyon dolar tutarında net alış yapan yabancı yatırımcılar şubat ayında da 205 milyon dolar tutarında net alım gerçekleştirmişti. Ocak ayında 497 milyon dolarlık net satış yapan yabancı yatırımcılar son iki aydaki net alışlarıyla yıl başından bu yana net 388 milyon dolar tutarında alış gerçekleştirmiş oldu. 


BANKALARI SEÇTİLER


Yabancı yatırımcılar 2013 yılında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi sınırlandırma kararı ve yurtiçindeki siyasi gerilimlerin etkisiyle net satış tarafında olmuş ve yıllık bazda net 429 milyon dolar tutarında net satış yapmışlardı.  


Yabancı yatırımcılar mart ayında daha çok banka hisselerini tercih ederken, en çok alım yaptıkları hisse senedi 141,8 milyon dolar ile Halkbank oldu. Halkbank'ı 137,5 milyon dolarlık net alımla Garanti Bankası izlerken, onu sırasıyla 78,4 milyon dolar ile Akbank, 72,7 milyon dolar ile Vakıfbank ve 63,3 milyon dolar ile Emlak Konut GYO izledi. 


HANGİ HİSSELERİ SATTILAR?


Yılbaşından bu yana yapılan yabancı işlemlerine bakıldığında geçtiğimiz yıla halka arzla damga vuran Emlak Konut GYO 133,9 milyon dolarlık net alışla ilk sırayı alırken, onu sırasıyla Garanti Bankası, Halkbank ve Yapı Kredi izledi. Yılbaşından bu yana net satış yapılan hisse senetleri ise 57,1 milyon dolar ile Türk Hava Yolları oldu. En fazla satış yapılan hisse senetleri arasında Türk Hava Yolları'nı mart ayındaki satışların etkisiyle Şişecam ve Türk Telekom izledi.


Akşam Gazetesi