23 / 03 / 2023

Yabancı yatırımcılar 3. havalimanını yakın takibe aldı!

 Yabancı yatırımcılar 3. havalimanını yakın takibe aldı!

Bakan Binali Yıldırım, İstanbul’a yapılması planlanan 3. havalimanının yap - işlet - devret modeliyle yapılacağını belirterek, 3 etap halinde inşa edilecek havalimanında maliyetin 10 milyar lirayı aşacağını kaydettiJapon, Fransız, Çin ve Alman firmaları başta olmak üzere çok sayıda yabancı yatırımcının 3. havalimanı ihalesiyle ilgili bilgi almak için gelip-gittiğini kaydeden Yıldırım, kamulaştırma çalışmaları başlayan 3. havalimanında, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının ardından en geç eylül ayı içerisinde ihale ilanına çıkmayı planladıklarını, ilanın ardından da firmalara iki ay süre vereceklerini, hedeflerinin yıl bitmeden, aralık ayı içinde ihaleyi sonuçlandırmak olduğunu vurguladı. Yıldırım, şöyle konuştu:

“2003’te iç hatlarda tek işletmeci 2 merkezden 26 noktaya uçuyordu. Sivil havacılıkta serbestleşmeyle birlikte iç hatlarda 6 havayolu şirketi 7 merkezden 48 noktaya uçuyor. Dış hatlarda 60 noktaya uçuş varken, bugün dış hatlara da 115 yeni nokta ekledik. 2002 yılında iç hatlardaki 8 milyon olan uçak yolcusu, 6 kattan fazla artarak 58 milyona ulaştı.


Yeni havalimanlarına ihtiyaç vardı. Mevcutların da yenilenmesi gerekiyordu. Bunları devlet bütçesiyle kısa sürede yapmak imkansızdı. YİD uygulamasıyla bu sorunu aştık. Türkiye’nin her yerinde modern ihtiyaca cevap verecek nitelikte havalimanlarına kavuştuk. Dünyada ‘Türk modeli’ olarak bilinen YİD projeleriyle havalimanlarına yapılan yatırım 2 milyar doları aştı.”

Milliyet
Geri Dön