Yabancılar 2009'dan umutsuz

Yabancılar 2009'dan umutsuz

Avusturya merkezli Reed Exhibitions 47 sektörde ve 38 ülkede, yılda 500'ün üzerinde fuar düzenleyen dünyanın en büyük fuarcılık şirketi.


Dünyanın önde gelen gayrimenkul gayrimenkul fuarları olarak kabul edilen Real Vienna, MIPIM, MAPIC ve SIMA'nın düzenleyicisi Reed Exhibitions'un Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Matthias Limbeck, gayrimenkul sektöründe işlerin 2010 yılında açılacağını belirtiyor.

Avusturya merkezli Reed Exhibitions 47 sektörde ve 38 ülkede, yılda 500'ün üzerinde fuar düzenleyen dünyanın en büyük fuarcılık şirketi.

Şirket, gayrimenkul sektöründe Real Vienna, MIPIM, MAPIC, SIMA ... gibi yakından bilinen fuarların da düzenleyicisi.

Reed Exhibitions, gayrimenkul fuarı portföyüne İstanbul'u da kattı. Önümüzdeki yıl Reed Exhibitions ve Gayrimenkul Yatırım Oraklığı Derneği(GYODER) İstanbul'da uluslararası bir gayrimenkul ve emlak fuarına imza atacaklar. "İstanbul REstate" adıyla düzelnlenecek olan fuar, Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezinde 2-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ve Türkiye'den 5 bini aşkın yerli ve yabancı ziyaretçinin katılımının hedeflendiği "İstanbul REstate" Türk gayrimenkul sektöründeki yatırım olanaklarını dünya çapında aktarmış olacak.

"İstanbul REstate" 14 Ekim'de Çırağan Sarayı'nda düzenlenen bir kokteyl ile finansörler, proje geliştiriciler, yatırımcılar ve sektör yetkililerine tanıtıldı.

Fiyatlar inecek

Fuarın tanıtımı için geçtiğimiz günlerde Türkiye'de bulunan Reed Exhibitions Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Matthias Limbeck ile söyleşi imkanı bulduk.

Fuara birçok yabancı gayrimenkul fonu ve yatırımcısının ilgi gösterdiğini ifade eden Limbeck, "Örneğin İsviçre kökenli bir gayrimenkul fonu olan TW Qintett ile Hollanda kökenli alışveriş merkezi işleticisi ING Real Estate bunların birkaçı" şeklinde açıklamada bulunuyor.

Dünyayı saran global krizin, gayrimenkul sektörünü de olumsuz yönde etkilemesinin kaçınılmaz olacağına işaret eden Limbeck, gayrimenkul talebinde yaşanan düşüşün önümüzdeki yıl da devam edeceğini, talebin 2010 yılından itibaren yeniden yükseleceğini ifade ediyor. Limbeck, önümüzdeki döneme ilşin gelişmeler hakkında ise şu öngörülerde bulunuyor:

"Dünyada ve özellikle Orta Avrupa'da buna Türkiye de dahil, fiyatlar olması gerektiğinden fazla şişmişti. Örneğin; Romanya'nın başkenti Bükreş'in merkezindeki arsalar, metrekare bazında 2 bin Euro'nun üzerinde satılıyordu. Bu tabii olması gereken düzeyden fazlaydı. Bu bolonun patlayacağı belliydi. Krizin belki de en önemli tafı; şişen fiyatların düşecek olmasıdır. Krizden alınabilecek en iyi ders budur"

Portföyü genişliyor

Son yıllarda özellikle Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Güney Amerika'da yatırımlar gerçekleştiren Reed Exhibitions portföyüne sürekli yeni fuarlar katıyor.

Gayrimenkul sektöründe Real Vienna, MIPIM, MAPIC, SIMA ... gibi yakından bilinen fuarların da organizatörü olan  Reed Exhibitions 39 ofisinde 2 bin 600 çalışanı ile hizmet veriyor. 

ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya,  Avusturya, BAE, Brezilya,  Çin, Fransa, Hong Kong, Hindistan, Hollanda,  Italya, İngiltere, İspanya,  Japonya,  Kanada,  Malezya, Rusya,  Singapur ve Tayland'da ofisleri olan Reed Exhibitions,  düzenlediği fuarları konferans, workshop, kongreler gibi yan etkinliklerle de destekliyor.
 

Okhan Şentürk /Ekonomist