Yabancılar artık gayrimenkul için termal bölgeleri tercih ediyor!

Yabancılar artık gayrimenkul için termal bölgeleri tercih ediyor!Türkiye genelinde 125 bin 452 yabancı, toplam 89 milyon 296 bin 390 metrekare taşınmaz aldı
İzmir Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mesut Güleroğlu, yabancıların özellikle termal bölgelerde sağlık amaçlı gayrimenkul aldığını ve son dönemde alımların artığını söyledi.


Türkiye genelinde 125 bin 452 yabancı, toplam 89 milyon 296 bin 390 metrekare taşınmaz aldı. Sadece İzmir'de 5 bin 432 yabancının, 3 milyon 614 bin metrekare gayrimenkul satın aldığını belirten  İzmir  Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mesut Güleroğlu, yeni çıkan yasanın yabancı yatırımcıları ülkeye çekeceğini ifade etti. Yabancıların gayrimenkul almasıyla emlak fiyatlarının artacağı endişesinin yersiz olduğunu kaydeden Güleroğlu, emlak fiyatlarının artmasının arz talebe bağlı olduğunu söyledi.


Alım satım hızlandı


Yabancılara kentin yüzölçümünün yüzde 10'una kadar mülk satışının önünü açan düzenlemenin ardından özellikle Ege Bölgesi'nde emlak satışlarında hareketlilik başladı. Yabancılara gayrimenkul satışında ilk sırada yer alan Antalya'yı Muğla, Aydın, İstanbul, Bursa takip ediyor. Muğla'da 20 bin 657, Aydın'da 18 bin 89, İzmir'de 5 bin 432 yabancı gayrimenkul sahibi olurken, Antalya 42 bin 165 kişiyle Ege Bölgesi'ndeki 3 kentin toplamıyla çekişiyor.


Balçova'ya ilgi yoğun


İngilizlerin Muğla ve Aydın'ı, Almanların ise İzmir'i tercih ettiğini belirten Mesut Güleroğlu, "Yabancılar İözellikle termal bölgelerde sağlık amaçlı gayrimenkul alıyor. İzmir Balçova öncelikli yerler arasında. Kentteki 3 milyon 614 bin metrekare gayrimenkulün, yaklaşık 2 milyon 20 bin metrekaresini Almanlar aldı. İngilizler ise Muğla ve Aydın'ı daha çok tercih ediyor. Muğla'da Marmaris, Fethiye ve Bodrum, Aydın'da ise Kuşadası ve Didim yabancıların gözdesi" diye konuştu.


Yalova ve Armutlu'ya yatırım


İnşaat firmalarının yetkilileri de yabancı yatırımcıların konut alımlarında termal turizm bölgelerini tercih ettiğini teyit ediyor. Cathay İnşaat ortaklarından Mahmut Yılmaz, "Yabancı yatırımcılar Türkiye'de konuta yatırım yaparken daha çok sağlık açısından onlara fayda sağlayacak bölgelerle ilgileniyor. Yalova ve Armutlu bölgeleri ile yakından ilgileniyorlar. Burada bitmiş evlerin yanı sıra yapılacak iyi projelerden de toplu alımlar yapıyorlar" bilgisini verdi.


FATİH KARAGÜRBÜZ - BUGÜN GAZETESİ