Yabancılar konutta neden Türkiye'yi tercih ediyor?

Yabancılar konutta neden Türkiye'yi tercih ediyor?


Türk Lirası'nın değerinin düşmesi sonrasında Türkiye konut yatırımında yabancıların radarına girdi. Peki, bu sebep dışında yabancılar neden Türkiye'den konut alıyor? İşte detaylar...İstanbul'da geçen senenin 11 ayında 23 bin 169 konut satıldı. Milliyet'te yer alan habere göre; İstanbul'da binden fazla konut satışı yapılan dört ilçe sırasıyla; Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Avcılar oldu. 11 ayda bin 104 konutun satıldığı Avcılar'da özellikle yabancılara yönelik emlak ve danışmanlık hizmeti veren şirketlerden birisinin sahibi olan Beşir Zengin, bu tercihte son 10 senede gelen yabancılar ve döviz kurundaki hareketlerin etkili olduğunu dile getirdi. Zengin, bir tarafında deniz, diğer tarafında göl bulunan, ulaşım bakımından avantajlı Avcılar'ın tercih edilen ilçelerin başında geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: 

Yabancılar konutta neden Türkiye

"İlk konut satışını 2012 yılında Avcılar'da yaptığımızda bir tane bile yabancı yoktu. Şimdi istatistiklere göre Avcılar'da yaklaşık 50 bin yabancı ikamet ediyor. Bunların çoğu da mülk almış durumda. Bu bölgedeki konutlar diğer semtlere göre daha ucuz. Yurt dışına gittiğimizde bazı ülkelerde örneğin Almanya'nın bazı kesimlerinde adeta 'İkinci bir Türkiye'yi görmüş oluyorsunuz. Her gelen yabancı diğerini getiriyor. Bu duruma yabancı sayısını artırıyor. Türkiye'deki yasalara göre Kore, Suriye ve Ermenistan vatandaşları hariç tüm ülke vatandaşları mülkiyet alabiliyor. Burada konut alan yabancılar arasında ilk sırada Irak, İran ve sanırım üçüncü sırada Çin var. İstanbul; Türkiye'nin buluşma noktası. Müslüman ülke. Dövizdeki hareketler de konut sahibi olmalarını sağlıyor. 50 bin dolara alamayacağı evi şimdi 40 bin dolara alabiliyorlar."

Yabancılar konutta neden Türkiye

Yabancılar için emlakçılık yapan Iraklı Abdullah Al Zarika, müşterilerin çoğunun Iraklı olduğunu fakat başta İranlılar olmak üzere çeşitli Ortadoğu ülkelerinden de gelenler bulunduğunu belirtti. Al Zarika, "Avcılar'a 10 yıl önce Irak'tan ilk gelenler buraya yerleşti. Ardından onların akrabaları buraya geldi. Esenyurt'un tercih edilme nedeni fiyatların daha uygun olması. Beylikdüzü yeni bir ilçe ve güzel bir yer olduğu için tercih ediliyor" dedi. Avcılar'da 10 yıldan bu yana yaşan yaşayan Ömer Al Nahir, "Avcılar'ı güzel ve sakin olduğu için tercih etmiştim. Burada her şey var" şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satışına niçin karşı olunmalı? 

Yabancıya en çok konut satılan ilçeler hangileri?

Yabancıya konut satışı, sektöre can suyu oldu!