30 / 09 / 2023

Yabancılar yatırıma gelecek!

Yabancılar yatırıma gelecek!

Seçim öncesinde yatırımlarını bekleten global oyuncular, güven ortamıyla yatırım için düğmeye bastı. Coldwell Banker Türkiye CEO'su İrfan Gülcü bu konuda ne diyor? 

Coldwell Banker Türkiye CEO'su Gülcü, "Global fonlar Türkiye'ye yatırım yapma arzusundalar. Araştırma yapıyorlar" dedi.

Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği ekonomik performans ve siyasi istikrar global yatırımcıların gözünü Türkiye'ye cevirdi. Genel seçimler öncesinde bekleyip gözlemleme sürecine giren yabancı oyuncular, seçim sonuçlarıyla yatırım düğmesine bastı.

Seçim sonuçlarının global oyuncuların Türkiye'ye güvenini artırdığını söyleyen dünyanın en büyük yatırım, yönetim ve danışmanlık firmalarından ABD merkezli Coldwell Banker'ın Türkiye CEO'su İrfan Gülcü, yatırım için seçim sonuçlarını bekleyen yabancı yatırımcıların, yatırım için araştırma içerisine girdiğini belirtti. İrfan Gülcü, bekleme sürecine giren gayrimenkul projelerinin de hızla ilerlemeye başladığını vurguladı. Türkiye'nin güven duyulan bir ülke haline geldiğini belirten Gülcü şöyle devam etti: " G l o b a l fonlar Türkiye'ye yatırım yapma arzusundalar.

Biz de bu yatırımcılara raporlar sunuyoruz. Onlara danışmanlık yapıyoruz. Sonra Türk firmaları ile tanıştırarak, proje yönetimini ve proje danışmanlığını yapıyoruz. Amacımız mortgage ile ilerlemek ve dünya yatırımını Türkiye'ye çekmek. Enflasyonun ve faiz oranlarının düşmesi, mortgage'i daha yaygın kullanılabilir hale getirecek. Düşen enflasyon ve faiz oranları, faizlerin daha uzun vadede sunulabilmesine neden oluyor. Türkiye'nin bu durumu da bize ucuz kredi getiriyor. Bu da konut alımının daha ekonomik sınıfa inmesini sağlayacak. Bütün halk kesimi konut sahibi olacak. Faizlerin aşağıya d ü z - g ü n bir şekilde düşmesi, enerji, altyapı, paralı otoyollar her türlü büyük projelerde bizim dış fonları Türkiye'ye aktarabilmemize olanak tanıyacak."

BÜYÜK PROJELERE İMZA ATACAĞIZ

71 yıldır, dünya çapında 41 ülkede 4 bine yakın ofisleriyle hizmet verdiklerini söyleyen Gülcü, seçim sonuçlarının ardından gündemlerinde olan 3 projeyi birden piyasaya sunduklarını belirtti. Gülcü, Türkiye'de daha büyük projelere imza atmak isteklerini kaydederek, "Biz projenin arsa seçimi, geliştirmesi, planlaması, inşaat yönetimi ve anahtar tesliminden sonra projenin yönetimi, üretilen gayrimenkullerin pazarlanması konusunda her konuda hizmet veriyoruz" diye konuştu.

COLDWELL'DEN ÜÇ PROJE BiRDEN

Geçtiğimiz hafta üç projenin anlaşmalarını yapan Coldwell Banker'ın projeleri: n Güngören ilçesinde kurulacak olan Güngören Alışveriş Merkezi. 24 bin metrekarelik dev arsanın üzerinde; yaklaşık 30 bin metrekare toplam inşaat alanına sahip olan Güngören AVM, çeşitli büyüklüklerdeki mağaza, ofis ve konuttan oluşacak. 2009 yılında bitirilmesi öngörülen projenin satışınaysa Ağustos'ta başlanacak. n Kadıköy ilçesinin Kalamış semtinde hayat bulacak olan Kalamış Sunmarin. 2 bin metrekare arsa üzerinde, yaklaşık 7 bin metrekare toplam inşaat alanı olacak şekilde tasarlanan proje kapsamında, 84, 94, 168 ve 188 metrekare olmak üzere 4 farklı büyüklükte toplam 48 daire olacak. Dairelerin satışına ağustos ayı içinde başlanacak. Projenin bitişi ise Aralık 2007 olarak öngörülüyor. n Yine Kadıköy ilçesine bağlı Sahrayıcedid semtinde kurulacak bölgenin ilk ve tek residence olma özelliğine sahip olan Sahrayıcedid Tower. 6 bin metrekare arsa üzerinde; yaklaşık 30 bin metrekare toplam inşaat alanı olan proje kapsamında genişlikleri 80 ile 200 metrekare arasında değişen 100 konut bulunacak. 30 katlı kule, Sahrayıcedid'in siluetini baştan aşağıya değiştirecek. Projenin bitişi 2009 yılı olarak belirlenmiş.

(Bugün)

Geri Dön