12 / 12 / 2023

Yabancılara konut satışında yüzde 10 düşüş yaşandı!

 Yabancılara konut satışında yüzde 10 düşüş yaşandı!

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yabancılara konut satışında önceki yıla göre yüzde 10 düşüş yaşandığını belirtti.Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, yabancılara konut satışında önceki yıla göre yüzde 10 düşüş yaşandığını belirtti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, inşaat sektörüne ilişkin açıklanan TUİK verilerine dair değerlendirmelerde bulundu.


YABANCIYA KONUT SATIŞINDA YÜZDE 10 DÜŞÜŞ

TUİK verilerine göre, Antalya’da konut satışlarının Nisan ayında önceki yıla göre yüzde 29,4, 4 aylık dönemde ise yüzde 15,2 oranında arttığını ifade eden ATSO Başkanı Çetin, “Türkiye genelinde ise konut satışları Nisan ayında yüzde 42,7, 4 aylık dönemde yüzde 22 oranında artış gösterdi. Konut satışında Antalya’nın performansı bu yıl Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır. Yabancılara konut satışında da önceki yıla göre yüzde 10’a yakın düşüş gerçekleşmiştir. Nisan sonu itibariyle yabancılara konut satışında Antalya İstanbul’un gerisinde kalmıştır” dedi.


ANTALYA KONUT FİYATLARININ EN FAZLA ARTTIĞI İLLER ARASINDA

Merkez Bankası Mart ayı konut fiyat endeksi verilerine göre Antalya’nın, yüzde 19,6’lık yıllık artışla, konut fiyatlarının en fazla arttığı iller arasında yer aldığını hatırlatan Çetin, “Reidin Konut Fiyat Endeksi de Antalya’da yıllık fiyat artışının yüzde 14 ile İstanbul’un gerisinde kaldığını, ancak  Ankara  ve  İzmir  gibi illeri geçtiğini göstermektedir. Fiyat artışlarında, hem son aylarda satışlarda canlanma hem de döviz kuru ve girdi maliyetlerindeki artış rol oynamıştır" ifadelerini kullandı.


İNŞAAT YATIRIMLARINDA DÜŞÜŞ

Talep cephesinde satışlar ve fiyatlar artarken, arz cephesinde yatırımlarda önemli bir düşüş yaşandığını kaydeden ATSO Başkanı Davut Çetin şöyle devam etti:

“TUİK inşaat ruhsatları verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında Antalya’da yapı ruhsatları geçen yıl 3,1 milyon metrekareden bu yıl 1,1 milyon metrekareye düştü. Türkiye sıralamasında 4. il olan Antalya, 2014 ilk çeyrekte yapı ruhsatlarında yüz ölçümü bakımından yüzde 4,9 pay alırken, 2015 ilk çeyreğinde bu pay yüzde 2,9’a düştü. Antalya’nın yapı ruhsatlarında payı yüzde 4,2’den yüzde 2 buçuğa, daire sayısında ise yüzde 4,9’dan yüzde 3,2’ye geriledi. Yapı ruhsatları yüz ölçümünde geçen yıla göre düşüş oranı Türkiye’de ve Ankara’da yüzde 41, İstanbul’da yüzde 11, İzmir’de yüzde 27 olurken, Antalya’da yüzde 64’e ulaştı. Yapı ruhsatları Antalya’da geçen yıl ilk çeyreğine göre değer olarak yüzde 63, daire sayısı olarak yüzde 60 düşüş kaydetti. Yeni inşaatları gösteren yapı ruhsatlarındaki düşüş, kendisini iskan veya kullanım izinlerinde de göstermiştir. Buna göre Antalya’da yapı kullanım izinleri geçen yıl ilk çeyreğine göre yüz ölçümü olarak yüzde 67, değer olarak yüzde 66, daire sayısı olarak yüzde 51 oranında azaldı. Kullanım izinlerinde de Antalya’daki düşüş, yüzde 40 civarındaki Türkiye ortalamasının ve üç büyük ilin üzerinde oldu. Antalya inşaat sektörü yatırımlarında gerileme yalnızca konut yatırımı veya inşaatı kaynaklı olmayıp, işyeri ve otel yatırımlarını da kapsamaktadır. Yapı ruhsatlarının yarısından fazlası konut inşaatı, yaklaşık yüzde 20’si otel inşaatı ve yüzde 10-15 kadar ticari iş yerleridir.""ANTALYA, TÜRKİYE ORTALAMASINDAN VE 3 BÜYÜK İLDEN DAHA FAZLA GERİLEDİ"

Çetin, “Antalya’nın Türkiye ortalamasından veya üç büyük ilden daha fazla gerilemesi turizm ve tarım sektörlerinde geçen yıldan başlayan gelir kayıplarının da sonucudur. Yatırımlardaki bu gerileme aslında 2013 ve 2014 yıllarında yatırımlardaki hızlanma sonrası 2014 yılındaki kredi faizlerinde artış sonrası yaşanan talep daralması karşısında bir düzeltme hareketini de içeriyor ancak düşüşün yüzde 60’lara ulaşması bu yılın birinci çeyreğinde yatırımlarda sert bir gerileme olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Yılın ikinci çeyreğinde konut satışlarındaki artış belirli bir canlanmaya işaret etmiştir, ancak bu canlanma henüz yatırımları da destekleyecek boyuta ulaşmamıştır" diye konuştu.


"İNŞAAT SEKTÖRÜ UZUN VADELİ TRENDLERE DİKKAT ETSİN"

İnşaat sektöründeki ATSO üyelerini uyaran Çetin, “Üyelerimizin kısa vadeli gelişmelerden çok, uzun vadeli trendlere dikkat etmeleri ve daha planlı bir biçimde yatırım yapmaları gerektiği görülmektedir. Aksi takdirde inşaat sektörü yatırımlarındaki yüksek iniş-çıkışlar bütün Antalya ekonomisini etkilemektedir" dedi.Milliyet 

Geri Dön