Yabancıların Türkiye’de 18 milyarlık gayrimenkul yatırımı var!

Yabancıların Türkiye’de 18 milyarlık gayrimenkul yatırımı var! Yabancıların Türkiye’de 18 milyarlık gayrimenkul yatırımı var!

Kemalpaşa Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (KESİAD) toplantısında konuşan Zeki Yöndem sektör hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Kemalpaşa Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (KESİAD) gelenekselleşen Perşembe kahvaltıları ve toplantıları devam ediyor. Gazi Hastanesi sponsorluğunda Kemalpaşa Ramada Otel’de yapılan kahvaltıda, iş dünyasının temsilcileri buluştular. 

 

KESİAD Başkanı Zeki Yöndem, son günlerde yaşanan güncel ekonomik olayları değerlendirdi, 2017 yılında açıklanan ilk ve ikinci çeyrek büyüme rakamlarının sanayiciler için olumlu bir tablo ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi. 

 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Zeki Yöndem şöyle açıklamalarda bulundu;  “IMF’nin tahmini büyüme rakamını yüzde 5.1 olarak düzeltmesi, Dünya Bankası’nın da IMF’yi takiben aynı düzeltmeyi gerçekleştirmesi piyasalar için olumlu bir gelişme olarak öne çıkıyor. Yabancıların Türkiye’de 18 milyarlık gayrimenkul yatırımı var. 140 bini aşkın yabancı vatandaş ülkemizden emlak satın aldı. Bu vatandaşlar arasında en büyük pay yüzde 44 ile AB vatandaşlarına ait. Bu da bize Türkiye’nin yabancılar için hala bir çekim merkezini gösteriyor” diye konuştu. ABD ile vize restleşmesinin de piyasaları ilk aşamada olumsuz etkilediğini ve kurda keskin dönüşlere sebep olduğunu vurgulayan Yöndem, “2002-2016 yılları arasında Türkiye’ye gelen yaklaşık 146 milyar dolar yabancı yatırımın yüzde 8’lik bölümü ABD’den Türkiye’ye yapılmış durumda. Bu kadar güçlü ekonomik ilişkileri bulunan iki ülkenin arasındaki sorunlar bir an önce aşılmalı” dedi. 

pus