Yabancıya kiralamada sıkı denetim

Yabancıya kiralamada sıkı denetim

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Antalya, Muğla ve İzmir'de, yabancıların gayrimenkullerinden elde ettikleri kira gelirlerinin tespitine ilişkin denetimleri artırdıklarını kaydetti.


Unakıtan, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un konuyla ilgili soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, yabancıların, Türkiye'de sahip oldukları gayrimenkulleri kiraya vermek suretiyle elde ettikleri gelirlerin, Gelir Vergisi Kanununa göre, gayrimenkul sermaye iradı olarak vergilendirildiğini hatırlattı.

Yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarıyla, yabancıların gayrimenkullerini kiraya vererek elde ettikleri gelirlerin tespiti ve vergilendirilmesi amacıyla yapılan denetimlerin özellikle Antalya, Muğla ve İzmir'de yoğunlaştırıldığını belirten Bakan Unakıtan, "Yapılan denetimler ve alınan tedbirler sonucu, gayrimenkul sermaye iradı yükümlüsü yabancı mükellef sayısında yıllar itibariyle artış kaydedilmiştir" dedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, bakanlığın, vergi kayıp ve kaçağı ile ekonomideki kayıtdışılığın önlenmesi amacıyla yaptığı mutat vergi incelemelerinin yanı sıra, işyerleri ve apartmanlardaki kiralık meskenlere yönelik yoğun vergi denetim faaliyetlerinin de sürdürüldüğünü bildirdi.

Yapılan denetimler sonucunda vergi dışı faaliyet gösteren gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerin kayıt altına alındığını ifade eden Bakan Unakıtan, ayrıca, yazım çalışmaları devam eden Gelir Vergisi Kanununda otokontrol mekanizmalarına yer verilmesinin düşünüldüğünü; bu konudaki alternatiflerin, hazırlık çalışmalarında tartışıldığını ve değerlendirildiğini bildirdi.