Yabancıya satışta hedef lüks konut!

Yabancıya satışta hedef lüks konut!

Yabancılara yapılacak konut satışında yeni hedef lüks konut konut oldu. 1 milyon dolardan fazla  gelir beklenirken Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan’dan rezervasyonlar geliyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi koronavirüs salgınına rağmen devam ediyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; senenin ilk 7 ayında Türkiye genelinde yabancıya 25 bin konut satışı yapılırken yıl sonunda 50 bin rakamına ulaşılması amaçlanıyor. Sektör temsilcileri Türkiye ilgisini fırsata çevirmek ve yabancıya gayrimenkul satışından daha fazla kazanç sağlamak için harekete geçti. Türkiye’de bugün yabancılara satılan gayrimenkulün değeri ortalama 150 bin dolara ulaşırken bundan sonra 1 milyon dolar ve üzerindeki konutların satışına ağırlık verilecek. Bu model İstanbul’daki lüks konut stoğunun da erimesini sağlayacak.

Yeni bir döneme giriş 

Yabancı alıcılara gayrimenkul satışı yapan Nevita’nın yönetim kurulu başkanı Faruk Akbal, yeni yapılanmalarını anlatmak üzere bir grup basın mensubuyla buluştu. 2014 senesinde 15 milyon TL’lik bir ciroyla yola çıkan Nevita’nın, 6 yılda cirosunu 500 milyon TL’ye çıkardığını bu yılın ilk 6 ayında da 450 milyon TL’lik gayrimenkul satışına imza attıklarını söyleyen Akbal, bundan sonra lüks konut satışına da odaklanacaklarını açıkladı ve şunları ekledi: 

Yabancıya satışta hedef lüks konut!

“Ülkemize çok daha fazla döviz kazandırabilmek için Nevita olarak lüks gayrimenkul pazarı için de yeni bir yapılanma oluşturduk. Nevita Luxe markamız ile hedefimiz Türkiye’de 1 milyon dolar ve üzeri değerde gayrimenkul satın alabilecek yabancı yatırımcıları ülkemize çekebilmek.” Son yıllarda tüm dünyada güçlenen milliyetçilik akımları ve artan İslamofobi nedeniyle artık yabancıların Avrupa ülkelerinde kendilerini rahat hissetmediklerini belirten Akbal, “Bu açıdan Türkiye’nin önünde müthiş bir fırsat var. Değişen bu dünyada Türkiye yabancılar için gerçek anlamda bir çekim merkezi olabilir” şeklinde konuştu.

Hedef ülkeler 

Türkiye gayrimenkul piyasası için Afrika’da çok ciddi bir potansiyel barındırdığını dile getiren Akbal, “Ülke olarak baktığımızda, Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan, yabancı yatırımcı çekebilmek için en cazip pazarlar arasında” şeklinde konuştu. Pakistan’da ofis açtıklarını, yıl bitmeden Dubai ofisinin devreye gireceğini belirten Akbal, “Asya-Pasifik’te Çin, Avrupa’da İngiltere, Afrika’da Johannesburg veya Nairobi ofislerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Lüks gayrimenkul pazarında son 3 ayda 100 milyon TL’lik rezervasyon gerçekleştirdiklerini söyleyen Akbal, “Yeni yapılanmamız Nevita Luxe’ın cirosunu 2023’te 1.2 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Lüks dışındaki diğer çalışmalarla da yıllık 1 milyar TL ciro öngörüyoruz” şeklinde konuştu. Faruk Akbal, gayrimenkul şirketlerinin lüks projelerinden toplu satın almalar da hedeflediklerini söyledi.

Yabancıya satışta hedef lüks konut!

‘YABANCIYA SATIŞ LİSANSLI OLSUN’

Ayrıca Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı da olan Faruk Akbal yabancıya taşınmaz ticareti yapan pazarlama şirketleri, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması gerektiğini, bunun için ilgili bakanlıklara taslak çalışma da yolladıklarını belirtti. Bugün 5 bin emlakçının yabancıya konut sattığını söyleyen Akbal, “Kurumsal, yanında 300 kişi çalıştıran bir acenta düşünün, ama bir yandan da havalimanına minibüsle gidip yabancıyı alıp satış yapanlar var. Her ikisi de aynı komisyonu alınca haksız rekabet oluyor. Üstelik kurumsal olmayan firmalarca yapılan işlemler sonrasında yatırımcıları zor durumda bırakabilir. Bu nedenle bir lisanslama olsun istiyoruz. Bu düzenleme olursa ciddi oranda artan komisyonlar da geriler” dedi. Yaptıkları araştırmaya göre Türkiye’den ev alan 100 yabancıdan 83’ünün memnun olduğunu belirten Akbal, “Memnun olmayanların karşılaştığı en büyük sorun ise site yönetimleriyle alakalı. Ödemelerin şeffaf olmaması ve dil sorunu öne çıkan şikayetler. İş satmakla bitmiyor, yabancıyı burada tutmak, ona konforlu bir hayat sunmak da önemli. Bunun için de düzenlemelere ihtiyaç var” ifadelerine yer verdi.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni hedef 20 milyar dolar!