Yağmur AVM'lerin yüzünü güldürdü

Yağmur AVM'lerin yüzünü güldürdü Yağmur AVM'lerin yüzünü güldürdü

Tüketiciler hava şartları nedeniyle kapalı alanlara akın etti....Bayram alışverişini yağışlı ve soğuk hava şartları nedeniyle açık alanda yapamayan tüketiciler, kapalı alanlara akın edince sigara yasağı sonrasında müşterisi azalan alışveriş merkezlerini sevindirdi

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde havaların yağışlı ve soğuk geçmesi, bayramların gözdesi Mahmutpaşa'nın pabucunu dama attırdı. Olumsuz hava şartları nedeniyle açık alanda alışveriş yapmakta zorlanan vatandaşlar, özellikle sigara yasağı sonrasında müşterisi azalan alışveriş merkezlerine akın etti. Bayram alışverişi deyince ilk akla gelen işportacı görüntüleri bu yıl sınırlı kalirken, bayramlık almak için yer arayan insanların ilk tercihleri kapalı mekana sahip indirim merkezleri oldu.

ALIŞVERİŞ AVM'LERE KAYDI

Olivium Outlet Genel Müdürü Murat İzci, yağışlı havalarda tüketicinin alışveriş merkezi (AVM) gibi kapalı mekanları tercih ettiğini belirterek, 'Yağışlı hava, AVM'ye gelen insanları alıkoyuyor. Bayram öncesi yağan yağmurun da etkisiyle girişler yüzde 100 oranında arttı. Özellikle outlet gibi markayı uygun fiyata satan yerler, yağışlı havalarda işporta ve semt pazarı gibi yerlere alternatif hale geliyor' dedi. AVM'de geçirilen sürenin uzamasıyla alışverişin olumlu etkilendiğini anlatan Murat İzci, iyi bir ramazan dönemi geçirdiklerini, bunda sema gösterisi gibi etkiniklerin de önemli olduğunu kaydetti. Murat İzci, yağış nedeniyle trafiğin yoğunlaşmasını da AVM'ye ulaşımı engelleyen bir faktör olarak vurguladı.

GALERİA DURUMDAN MEMNUN

Türkiye'nin ilk AVM'si Galeria'nın Genel Müdürü Hasan Ardıç, günün belli saatlerinde ziyaretçi yoğunluğunu fotoğrafladıklarını belirterek, 'Şu anda görüntü mükkemmel' ifadesini kullandı. Galeria'ya günlük giriş sayısının 45 binden 50 bine çıktığı bilgisini veren Hasan Ardıç, bu artışın sadece yağmur yağışı ile açıklanamayacağını belirtti.

Açık alanlı AVM'de bile müşteri sayısı düşmedi

Geniş açık alanlı bir konsepti olan VIA/PORT'ta ise yağmur nedeniyle müşteri sayısında azalma olmadığı öğrenildi. VIA/PORT Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Bülent Kural, VIA/PORT'un açılıştan bu yana geçen yaklaşık 40 günlük süreçte her geçen gün müşteri sayısını artırdığını ancak bayram alışverişi nedeniyle ekstra bir hareketlilik gözlemlemediklerini söyledi. VIA/Port'un açık alanlı bir AVM olmasına rağmen yağışlı havalardan etkilenmediklerini dile getiren Kural, "Geçtiğimiz hafta bugün 120 bin kişi giriş yapmıştı. Bu hafta da oto parkımız dolu. Gelen insan sayısında ve yapılan alışveriş miktarında bir azalma yok. Fakat aşırı bir bayram yoğunluğu hissetmiyoruz. Hafta sonları yoğunluğu 2-3 haftadır devam ediyor. Onun dışında ekstra bir hareketlilik göremedik" dedi.

EK TEDBİRLER ALINDI

Fatih Historia Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Abdullah Sağlam da, yağmurlu havalarda insanların kapalı alanları tercih ettiğini ancak Historia'nın yağmur olmasa da dolup taştığını söyledi.

Pazarcının çadırı uçtu tezgahı dağıldı

Yağış ve fırtınadan en büyük zararı pazarcı esnafı gördü. Olumsuz havadan dolayı birçok esnaf tazgah kuramazken kuranların da tezgahını rüzgar savurdu, çadırını havaya uçurdu. Bakırköy'deki adliye sarayının arkasında kurulan ve Cumartesi pazarlarının önde gelenlerinden birisi olarak tanımlanan Bakırköy Cumartesi pazarı kötü hava şartlarında dolayı gerekli kapasite doluluğuna ulaşamadı. Bu arada Mahmutpaşa'da içgiyim mağazası bulunan Çuhadar Tekstil'den Necati Çuhadar, benzer problemin Mahmutpaşa'da da yaşandığı bilgisini verdi.

Sultanahmet Fuarı da etkilendi

Özellikle kadir gecesinde dolup taşan Sultanahmet etkinliklerinin de yağışlardan olumsuz etkilendiği belirtildi. Kadir gecesindeki ziyaretçi yoğunluğundan faydalanarak ciro artışı hedefleyen yayınevleri, bu yıl umduklarını bulamadılar. Daha önceki kadir gecelerinde 5-6 bin YTL'lik ciro yaptıklarını belirten Hayat Yayın Grubu Genel Müdürü Ali İhsan Bayrak: 'Yağışlardan dolayı ciro 2 bin YTL'ye kadar düştü' dedi.

Yeni Şafak