Yalı denilince akla önce Yeniköy geliyor

Yalı denilince akla önce Yeniköy geliyor

İstanbul'da yalı denilince ilk akla gelen semt olan Yeniköy'de, adeta paha biçilemeyen birçok yalı var. Milyon dolardan başlayan yalıları ''Yalıların Gizemi'' kitabında mercek altına alan gazeteci-yazar Tebernüş Kireçci, Boğaz'ın en değerli 10 yalısının m

Yalılar konusunda birçok araştırması olan, 10 yıldır da yüzlerce yalı haberi yapan Tebernüş Kireçci'nin en değerli yalılar arasında saydığı ve bugün 100 milyon dolardan alıcı bekleyen Erbilgin Yalısı ve Uzan yalıları Yeniköy'de...

64 odalı yalı
Erbilgin Yalısı, diğer adıyla Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, Yeniköy Köybaşı'nda... Yalının, arkasındaki köşkle birlikte 64 odası var. Boğaz'daki yalı fiyatları genelde kamuoyuna açıklanmaz. Ancak Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'nın sahibi, zaten bir süredir bu fiyat üzerinden alıcı beklediğini açıklayınca, diğer yalıların fiyatları konusunda da fikirler üraetilmeye başlanmıştı. Uzanlara ait Afif Ahmet Paşa Yalısı da, Yeniköy'de ve en değerli yalılar arasında gösteriliyor. Ayıkcan Emlak Sahibi Yüksel Ayıkcan da, İstanbul Boğazı'ndaki en değreli birkaç yalı arasında, Uzanlara ait bu yalıyı da sayıyor.

Afif Ahmet Paşa Yalısı, 1910 yılında yaptırılmış... Yalının ilk sahibi Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanım idi... İkinci sahibi (devrinde iaşe işlerine bakan) Refia Sultan'ın eşi (Beyrutlu) Levazım Dairesi reisi Ahmet Afif Paşa oldu. 19'uncu yüzyılda Turhan Paşa'nın, Ferik Ahmet Paşa'nın, Kabuli Paşa'nın, Faik Bey'in yalıları bu sahile dizilmişti. Levazım Reisi ve Birinci Ferik Ahmed Afif Paşa (1852-1920) tarafından dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury'ye yaptırılan yalı, setli bahçeden sonra yalıya ve günümüzde ifraz edilerek ayrı parsel haline dönüşmüş olan kayıkhanenin yer aldığı rıhtım platformuna iniliyor. Yalı, bir zemin, iki normal ve bir çatı katı olmak üzere toplam dört katlı. Esas girişler sağ ve sol cephelerde düzenlenen üç kollu merdivenlerle sağlanıyor. Kara tarafında sadece bahçe ile zemin katın bağlantısını sağlayan servis girişleri mevcut.

Gazeteci-yazar ve yalı uzmanı Tebernüş Kireçci; Uzan grubunun, TMSF tarafından el konulan mal varlıkları arasındaki bu yalının fiyatının da onmilyonlarca dolarla ifade edilebileceğini söylüyor.

TMSF, yalının satışına yönelik Uzan Grubunun daha önce yaptığı üç başvuruyu da Şişli ve Sarıyer Mahkemelerinin reddetmesinin sonucunda Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin, yerel mahkemenin verdiği kararı onadığını duyurmuştu. Böylece, Afif Ahmet Paşa Yalısının satışını ilgilendiren herhangi bir hukuki sorun kalmadı. TMSF, yalıyı 12 milyon 875 bin YTL alacağa mahsuben almıştı. Fonun bu kararına çeşitli tarihlerde üç defa itirazda bulunulmuştu.