Yalova Thermal Hotel, 20 milyon dolara yenilendi!

Yalova Thermal Hotel, 20 milyon dolara yenilendi!Limak Holding, Atatürk'ün talimatıyla kurulan Yalova Thermal Hotel'i 20 milyon dolara yenileyerek hizmete açtı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, "Kâr amacımız yok, bu en prestijli projemiz" dediAtatürk'ün talimatıyla 1905 yılında kurdurduğu ve ilk misafirliğini de kendisinin yaptığı Yalova Thermal Hotel'i 20 milyon dolara restore ederek hizemete açan Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Turizmde belli bir noktaya geldik. Bir prestij oteli yapmamız gerektiğine inandık. Araştırmaya geçtik. Böyle bir imkan karşımıza çıktı. 30 yıl burası terk edilmiş. Biz bu tarihi eseri tekrar canlandırarak eski özelliklerine tamamen sahip hale getirdik'' dedi. Tesisi kar amacıyla yapmadıklarını anlatan Özdemir, "Buraya ticari değil, duygusal bakıyoruz. Bu otel bizim en prestijli yatırımımız" diye konuştu. Turizmde toplam 5 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını söyleyen Özdemir, "Artık bize birçok uluslararası turizm yatırımcısı yurtdışında veya yurtiçinde ortak yatırım yapmayı teklif ediyor. Bu konuda görüştüğümüz şirketler var" dedi. İstanbul Anadolu Yakası, Toroslar ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgesi için düzenlenecek ihalelere Kolin İnşaat ve Cengiz İnşaat ile birlikte gireceklerini belirten Özdemir, "Fiyatlar makul bir seviyede olursa bu dağıtım bölgelerinden birini almak isteriz" dedi. Elektrik üretim özelleştirmelerinin tümüyle ilgilendiklerini söyleyen Özdemir, "Asıl amacımız kendi portföyümüzü çeşitlendirmek. Şu anda kendi elimizde ağırlıklı olarak hidroelektrik santraller bulunuyor. Bunların içine diğerlerini de koymak istiyoruz" dedi.

ODA NUMARALARI 1881'DEN BAŞLIYOR 1938 İLE BİTİYOR
Otel ile ilgili bilgi veren Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu da 3 bölümden oluşan otelin 48 odasının bulunduğunu oda numaralarının 1881 ile başlayıp 1938 ile bittiğini anlattı. Otelin kişi başı fiyatının 300 TL olduğunu kaydeden Kavaloğlu, ''Burada hiç para kazanamayız, hiç mümkün değil. Burası 300-400 yataklı bir otel olsaydı o zaman olurdu. Yüzde 90 dolulukla 1.000 dolardan daha pahalıya satmamız gerekir, o zaman turizm tesisleriyle denk hale gelir. Öyle bir fiyat dünyada da yok onun için olmaz'' dedi.
Sabah/Dilek Güngör

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler


‘İlk misafiri Atatürk olan otelden kâr beklemiyoruz’

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Termal’de Büyük Otel ve Gazino adıyla bilinen binaları yaklaşık iki yıl süren restorasyonunun ardından butik otel olarak hizmete açtıklarını söyledi

Yalova Thermal Hotel’i kar amaçlı işletmediklerini belirten Özdemir, “Limak Turizm’in burada tarihe, ve sosyotarihe katkısı olsun diye biz bu projeyi yaptık. Buradan da gelir beklemek, kar edelim, karlı çalıştıralım diye bir düşüncemiz yok. Bizim en prestijli yatırımımız diye düşünüyorum” dedi.
Nihat Özdemir, otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Limak Grubu’nun turizmde belli bir noktaya geldiğini ve bir prestij oteli yapmaları gerektiğine inandıklarını dile getirdi.
Özdemir, “Bu yatırımımızın tarih, kültür anlamında olmasını arzuladık. Böyle bir imkan karşımıza çıktı. 30 yıl burası terk edilmiş. Bir binayı, hem de ahşaba dayalı bir binayı 30 yıl kaderine terk ederseniz o bina kendisini kaybeder. Dolayısıyla burada biz bu tarihi eseri tekrar canlandırarak eski özelliklerine tamamen sahip hale getirdik” diye konuştu.

‘Arınç beğenmiş’
İnsanları sadece burada kalmaya değil, gelip gezmeye de çağırdıklarını belirten Özdemir, gezenler arasında Ramazan Bayramı’ndan sonra birçok insanın arayıp teşekkürlerini ilettiğini kendisinin de bundan mutluluk duyduğunu söyledi. Özdemir, “Bülent Arınç bey bayramda buradaymış. Gelmiş gezmiş. Çok beğendiğini bana sonra ifade ettiler, sağ olsunlar” dedi.
Özdemir, “Bu alanda başka planınız var mı?” sorusunu da “Uygun yer olursa tamamen yatırıma dönük ve sağlığa yönelik bir termal yatırımı yeniden yapmayı planlayabiliriz” diye yanıtladı.

48 odalı otele 20  milyon dolar
Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu da ilk kez 1907’de inşa edilen otelin 48 odasının bulunduğunu, 55 kişinin görev yaptığını söyleyerek, oda numaralarının 1881 ile başlayıp 1938 ile bittiğini belirtti. Kavaloğlu, 1938 No’lu odada 8 rakamını sonsuzluk işareti şeklinde yazarak Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüzlüğünü ifade ettiklerini anlattı.
Tesisin 20 milyon dolara malolduğunu kaydeden Kavaloğlu, şunları söyledi: “Biz ülkemizin insanlarının, yabancıların bu değerli ürünü gelip görmelerini arzu ediyoruz. Kişi başı 300 lira gibi bir fiyat belirledik bayramda ve doldu taştı burası. 19 Ağustos 2010’da açtık, Atatürk’ün Termal’a adım attığı ilk gün. Talimat veriyor otelin yapılmasını ve 19 Ağustos 1929’da ilk müşterisi oluyor.”

Elektrik dağıtımında son 3 bölgeye talip
Son yapılan Akdeniz, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar elektrik dağıtım ihalelerine girip girmediklerine ilişkin bir soru üzerine de Nihat Özdemir, “Giriyoruz. Orada Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu olarak üçlü konsorsiyumla müracaat ettik. Varız orada. Türkiye’nin güzel üç bölgesi ihaleye çıktı ve son üç bölgesi. Bunlardan tabii bir tanesini almak isteriz, ama fiyatlarımız, şartlar uygun olursa” karşılığını verdi.
Özdemir, “Özelleştirmeyle elektrik üretim, dağıtım ve kalitesinde büyük bir yükselme olacaktır” dedi.
EYLEM TÜRK/Milliyet

Limak, Ata’nın oteli Yalova Thermal’i prestij abidesi yaptı

Atatürk’ün ilk misafiri olduğu Yalova Thermal, 30 yıl süren harabe halinden Limak’la kurtuldu. 20 milyon dolar harcanarak yeniden yapılan tesis, bölgenin cazibe merkezi oldu

Atatürk’ün Yalova’ya geldiğinde ülke için önemli kararlar aldığı ve ilk misafiri olduğu otel, Limak Holding’in ‘sosyal sorumluluk ve prestij projesiyle’ 30 yıllık harabelikten kurtuldu. Oda numaralarının Atatürk’ün hayatındaki önemli tarihlerden seçilerek verildiği Limak Yalova Thermal Oteli, yerli-yabancı turistler için de cazibe merkezi oldu. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Yalova’nın Termal ilçesinde restorasyonunu tamamlayarak açtıkları Yalova Thermal Hotel’i kâr amaçlı işletmediklerini söyledi. “Bizim en prestijli yatırımımız diye düşünüyorum’’ diyen Özdemir, Termal’de Büyük Otel ve Gazino adıyla bilinen binaların 2 yılda restore edildiğini vurguladı. Bu projeden para kazanmayı düşünmediklerini belirten Özdemir ”Buradan da gelir beklemek, kâr edelim diye bir düşüncemiz yok. Bizim en prestijli yatırımımız diye düşünüyorum” dedi. Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu da otelin bir prestij ürünü olduğunu vurgulayarak, 3 bölümden oluşan otelin 48 odasının bulunduğunu, 55 kişinin çalıştığını söyledi. Kavaloğlu “Fiyatımız verilen hizmete göre uygun. Kişi başı 300 lira gibi bir fiyat belirledik bayramda ve doldu taştı burası. 19 Ağustos 2010’da açtık, Atatürk’ün Termal’a adım attığı ilk gün. Otelin yapılması için talimat veriyor ve 19 Ağustos 1929’da otelin ilk müşterisi oluyor’’ diye konuştu.

Oda fiyatı bin dolar olmalı

Kaan Kavaloğlu, 300 liralık oda fiyatlarının bu çizgideki bir tesis için ‘kar edemez’ seviyede olduğunu belirterek  “Burası 300-400 yataklı bir otel olsaydı o zaman olurdu. Yüzde 90 dolulukla bin dolardan daha pahalıya satmamız gerekir” diye konuştu.
İBRAHİM ACAR/Star