Yapı Endüstrisi 4 bin konutluk projelerini rafa kaldırdı

Yapı Endüstrisi 4 bin konutluk projelerini rafa kaldırdıKonut satışlarının yavaşladığı bugünlerde Yapı Erdüstrisi de projelerini dondurdu. Patron Süha Yılmaz, ''Bu yıl 5 bin konutun binini yaparım. Gerisini buzdolabına koyduk, bekliyoruz'' diyor.


Bodrum'da 5 yılda bin 500 konut inşa ettikten sonra Başkaşehir ile İstanbul'a Bahçeşehir'den giriş yapan Yapı Endüstrisi, bu yıl biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olmak üzere iki proje daha planlıyor. Ancak şimdi durum biraz farklı. Piyasa, Başkaşehir satışa çıktığında 50 bin YTL'lik stüdyo dairelerin kapışıldığı ve bin 733 konutluk projedeki 250 dairenin bir ayda satıldığı dönemi aratıyor. İşte bu yüzden, Yapı Endüstrisi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz da işleri ağırdan almaya karar vermiş. "Elimde 5 bin konutluk stok var ama buzdolabında tutuyorum" diyen Yılmaz'ın hedefi, şirketi GYO'ya dönüştürmek.

* Başkaşehir'de satışlar nasıl gidiyor?
Piyasadaki durgunluk projede kendini çok hissettirmedi. Bunda fiyatların cazip olması etkili. 50 bin YTL'lik dairelerin hepsi satıldı. Şimdi fiyatlar 64 bin YTL'den başlıyor. İnsanlar alıyor çünkü faizlerin düşmeyeceği ortada.

'Yatırım aracı kalmadı'

* Piyasada dalgalanmalar yaşanırken alımı durdurmayanları hangi kitle oluşturuyor?
Herkes evi olmadığı için almıyor. İkinci, üçüncü evi alan da var. Piyasada doğru dürüst yatırım aracı kalmadı şu anda. Döviz dalgalı, borsanın hali güven vermiyor. Oysa gayrimenkul, fiyatı cazipse her zaman en iyi yatırım aracıdır.

* Bu yıl yeni projeler yapacak mısınız?
İstanbul'da iki proje daha başlar; biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında. Toplam 750 konut yapacağız. Bodrum Gümüşlük'te 10 villalık lüks, taş evler ve 150 konutluk bir proje daha olacak.

* Satışların genelde çok durgun olması ve ekonomik ortam sizde endişe yaratmıyor mu?
Son derece ihtiyatlıyız. Öyle de olmamız gerekiyor. Şartlar bunu gerektiriyor. Aslında daha çok projemiz var. Elimizdeki proje stoğu 5 bin konutluk; 4 binini buzdolabında bekletiyoruz. Şartlar iyiye gidince çıkaracağız. Çok karamsar değilim ama 500 milyar dolardan söz ediliyor. Yine de krizin ABD'de olması bir şans.


'İmarı artırılan yerleri kollayıp eski siteleri dönüştüreceğiz'

* İstanbul'daki projelerinizin yeri belli mi?
Merkezi yerler olduğunu söyleyebilirim. Ancak kesin bir yer belirtemem. Levent, Ulus, Göztepe'nin de aralarında bulunduğu önemli semtlerde yenilemeler de yapacağız mesela. Yani, eskimiş, 30-40 yıllık siteleri yeniden inşa edeceğiz. Öyle yerler var ki, eskiden imarı 0.80 imiş, şimdi yeni planlarla 2.07 olmuş. Daha çok inşaat yapılabilir hale gelmiş. Bu sitelerde yaşayanlara sabit bir kira vererek, dışarı çıkaracağız, orada yeni projeler yapacağız. Bitince geri gelecekler. Bizde fazla daireleri satacağız. Tarabya, Ataşehir, Bomonti'de de bu tip projelerimiz olacak. Ayrıca TOKİ'nin kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgileniyoruz.

Başkaşehir'de faizi 1.09'a düşürecek

YAPI Endüstrisi, bahar aylarının gelmesi ile yeni bir kampanya dönemi başlatacak. Bahçeşehir'deki Başkaşehir projesinde kredi faizleri 60 aya kadar vadede 1.09'a, 60 aydan 120 aya kadar ise 1.19'a indirilecek. 1 yıla kadar yüzde 25'i peşin satışlarda ise 0 faiz uygulanacak.


Yapı Endüstrisi de GYO oluyor
SÜHA Yılmaz, bu yıl içinde gayrimenkul yatırım ortaklığına GYO) dönüşme çalışmalarının da hız kazandığını söylüyor. "GYO'yu kurduktan sonra projeleri o portföye alacağız" diyen Yılmaz, yabancı ortaklıklara sıcak bakmıyor: "Onların derdi sıkıntıdaki firmaları bulup işi ucuza kapamak. Muhtacız sanıyorlar. Yarı yarıya ortaklık ya da sahip olmadığım bir vizyonu katmalarını isterim. Aksi halde anlamı yok."
(SABAH)