Yapı Fuarı'nda bu yıl Rusya ağırlanacak!

Yapı Fuarı'nda bu yıl Rusya ağırlanacak! Yapı Fuarı'nda bu yıl Rusya ağırlanacak!

 İstanbul"da 27 Nisan - 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı Fuarı 'Turkeybuild İstanbul'da ağırlanacak konuk ülke olarak Rusya seçildi.  Yapı Fuarı İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenecek konuk ülke projesi, sektörün bölgedeki etkinliğini artırmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek.
               
Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi"nde düzenlenecek fuar, 81 bin metrekare alanda, binin üzerinde katılımcı firma ile 110 bin ziyaretçiyi buluşturacak.
             
Fuar kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan EKODünya Fuarı"nda, çevre dostu binalar, malzemeler, teknolojiler, alternatif enerji ve iklimlendirme sistemleri tanıtılacak.
               
Yapı Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay, düzenlenen basın toplantısında, bu sene ilk defa fuarda konuk ülke projesini başlattıklarını belirterek, "şžansımıza Rusya, 2018 dünya kupasını yapacak. Bu sene Moskova"ya bol bol gidip geleceğiz. Firma olarak orada 3 fuara katılıyoruz. Biz oradaki sinerjiyi toplayıp, İstanbul"a iş olanaklarıyla gelecek insanları bulup getireceğiz. Rusya"da inşaat için çok büyük malzeme satışı ve müteahhitlik kontratları alma imkanı var' dedi.
               
-'RUSYA PAZARI, SÖNMEDEN HARLANMASI GEREKEN ATEşž'-
               
Rusya"nın gittikçe kendi ulusal kimliğine daha çok sahip çıkmaya başlayan bir yer haline geldiğine, bunun da Rusya"da iş yapan yabancı yatırımcıları zorlamaya başladığına dikkati çeken Onay, 'Türk müteahhidi Rusya"da yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Bunu, sönmeden harlanması gereken ateş olarak görüyoruz. Bu nedenle fokusumuzu ilk olarak Rusya"ya çevirdik. Türk inşaatçıları neredeyse biz oradayız. 2011"de Rusya pazarına odaklandık. Burada rakibimiz kim dedik ve Rusya ile Polonya arasında kaldık. Güçlü olduğumuz yerden başlamak istedik.'
               
Yapı fuarı öncesinde Moskova, Dubai ve Münih"te dünyanın en büyük 3 yapı fuarı ile ortaklık anlaşmaları imzaladıklarını da belirten Onay, 'Rusya"da şu an görüştüğümüz milyar dolarlık yatırım grupları var. Bu insanları Türkiye"ye getirmek istiyoruz' diye konuştu.
               
Geçen yılki yapı fuarına 103 bin ziyaretçi geldiğine dikkati çeken Onay, 2011"de yapılacak fuar alanında yüzde 40"a yakın büyüme yaşanacağını, ziyaretçi sayısında da artış beklediklerini kaydetti.
               
Onay, fuar içerisinde Rusya Bilgi Merkezi kuracaklarını, fuara 1.200 firmanın katılmasını beklediklerini belirtti.
               
-FUARLARDA TÜRK SANAYİCİSİNE ÖNCELİK-
               
Türkiye"de ekonomi küçülmeye başladığında yapı sektörünün çöktüğünü, ekonomi iyi gitmeye başladığında ise yapı sektöründeki büyümenin çok daha fazla   olduğuna işaret eden Onay, Türkiye"nin konut izin sayısının gittikçe daha fazlabüyüyeceğini kaydetti.
               
Barış Onay, fuarlarda her zaman Türk sanayicisine öncelik verdiklerini de sözlerine ekledi.
               
Verilen bilgiye göre, Konuk Ülke Rusya Projesi ile Rusya ve Türkiye arasındaki yapı malzemesi ticaret hacminin artırılması, Rus iş adamlarının Türkiye yapı sektörüne yönelik direkt yatırım ve işbirliği potansiyellerini değerlendirmeleri, Türk müteahhitlerinin Rusya"daki etkinliklerinin artırılması amaçlanıyor.
               
Türkiye"deki faaliyetler kapsamında, Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde gerçekleştirilecek olan ve DEİK Türk – Rus İş Konseyi ile sektörün önde gelen profesyonellerinin tecrübelerini paylaşacakları Ocak, şžubat ve Mart 2011"deki çalıştaylar olacak.
               
Rusya Konuk Ülke Projesi"nin tanıtım faaliyetlerinin bir diğer ayağını teşkil eden Rusya cephesi ise ITE Group ile Yapı-Endüstri Merkezi arasında imzalanan işbirliğini kapsıyor. Bu çerçevede Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul STROISIB BUILDING WEEK, 1 – 4 şžubat 2011, Novosibirs MOSBUILD, 5 – 8 Nisan 2011, Moskova, INTERSTROYEXPO, 13 – 16 Nisan 2011, St. Petersburg fuarlarda katılımcı olarak çalışmalarını Türkiye"deki faaliyetlerle eş zamanlı olarak sürdürecek.
A.A

Basında yer alan diğer haberler:

Turkeybuild   İstanbul "un fuar konuğu Rusya olacak
İstanbul"da 27 Nisan - 1 Mayıs 2011   tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı Fuarı 'Turkeybuild   İstanbul'da ağırlanacak konuk ülke olarak Rusya seçildi.   Yapı Fuarı İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenecek konuk ülke   projesi, sektörün bölgedeki etkinliğini artırmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek.   Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi"nde düzenlenecek fuar, 81 bin   metrekare alanda, binin üzerinde katılımcı firma ile 110 bin ziyaretçiyi buluşturacak.   Fuar kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan EKODünya Fuarı"nda,   çevre dostu binalar, malzemeler, teknolojiler, alternatif enerji ve iklimlendirme   sistemleri tanıtılacak.

Bu yıl bol bol Rusya"ya gidilir
YEM Genel Müdürü Barış Onay, yaptığı açıklamada bu sene ilk defa fuarda konuk ülke projesini başlattıklarını belirterek,   œşžansımıza Rusya, 2018 dünya kupasını yapacak. Bu sene Moskova"ya bol   bol gidip geleceğiz. Firma olarak orada 3 fuara katılıyoruz. Biz oradaki sinerjiyi toplayıp, İstanbul"a iş olanaklarıyla gelecek insanları bulup   getireceğiz. Rusya"da inşaat için çok büyük malzeme satışı ve müteahhitlik kontratları alma imkanı var' dedi.

 

Uluslararası Yapı Fuarı'nda konuk ülke Rusya

İSTANBUL'DA 27 Nisan -1 Mayıs 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Yapı Fuarı 'Turkeybuild İstanbul'da ağırlanacak konuk ülke Rusya seçildi. Yapı Fuan İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenecek konuk ülke projesi, sektörün bölgede etkinliğini artırmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek. Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi'nde düzenlenecek fuar, 81 bin metrekare alanda, binin üzerinde katılımcı firma ile 110 bin ziyaretçiyi buluşturacak.

RUSYA'DA FIRSAT çOK

Fuar kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan EKODünya Fuan'nda, çevre dostu binalar, alternatif enerji ve iklimlendirme sistemleri tanıtılacak. Yapı Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay, 'şžansımıza Rusya, 2018 Dünya Kupası'nı yapacak. Firma olarak orada 3 fuara katılıyoruz. İstanbul'a iş olanaklarıyla gelecek insanları getireceğiz. Rusya'da inşaat için büyük kontratlar alma imkanı var' dedi.

 Akşam