Yapı Kredi Koray'dan yatırımcısına 'konut yeniden yükselecek' mesajı

Yapı Kredi Koray'dan yatırımcısına 'konut yeniden yükselecek' mesajıYetkililer, konut kredi faiz oranlarının yüzde 1,3'lere gerilemesi ve durağan kalması, seçimlerin tamamlanmış olmasının tüketici güveninin tazelenmesine neden olduğuna dikkat çekerek, '2008'de faiz oranlarının daha da düşme olasılığının güçlenmesi, konut


 Yapı Kredi Koray, yatırımcılarıyla, "3'ncü Çeyrek 2007 Dönemsel Değerlendirme Toplantısı" nda biraraya geldi. Yapı Kredi Koray Genel Müdürü Yücel Ersöz, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Özer, Genel Müdür Yardımcısı Erdem Tavas ve Genel Müdür Yardımcısı Efran Taboğlu, ekonomi ve sektöre yönelik genel bir değerlendirme yaparak, şirket performansı hakkında geniş bilgi verdiler. Yetkililer, konut kredi faiz oranlarının yüzde 1,3'lere gerilemesi ve durağan kalması, seçimlerin tamamlanmış olmasının tüketici güveninin tazelenmesine neden olduğuna dikkat çekerek, "2008'de faiz oranlarının daha da düşme olasılığının güçlenmesi, konut piyasası için oldukça olumlu bir gelişme. Bu yılın sonundan itibaren piyasanın tekrar yükselişe geçmesi beklenmelidir" dediler.

Halka açık bir şerket olan Yapı Kredi Koray'ın yatırımcısıyla olan bu diyaloğunun sektöre de örnek teşkil ettiğine dikkat çekilen toplantıda, 2007 yılının 3'ncü çeyreğine girerken, Türkiye'nin makroekonomik dengeleri ile son yıllarda olumlu bir gelişim trendine sahip olan gayrimenkul sektörü hakkında genel durum değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda, gayrimenkul sektörüyle ilgili olarak, ilçelere göre fiyat değişimi, residence proje fiyat değişimleri, gelişen bölgelerde fiyat değişimi, konut alımında müşterinin kararına etki eden faktörler sunuldu. Çifte seçimlerin, politik ve ekonomik belirsizliklerle geçen 2007'de tüketici konut satın alma kararlarını erteleme eğiliminde olduğunu belirten Yapı Kredi Koray yetkilileri, yeni ve önceki dönem projelerinin de bir özetini yaptı. Üçüncü çeyrek finansal tabloları, portföy tablosunu ve net-aktif değer tablosunu içeren raporları da detaylı ve geniş kapsamlı olarak açıklayan Yapı Kredi Koray, Dönemsel Değerlendirme Toplantıları'na önümüzdeki dönemlerde de devam etme kararı aldı.

(Hürriyet)