Yargı panjurlu balkona karşı

Yargı panjurlu balkona karşıYargıtay itiraz üzerine açılan dava sonucunda balkonuna panjur taktıran ev sahibini haksız buldu. Yargıtay, panjur için tüm kat maliklerinin izni gerektiğine hükmetti.


 

YARGITAY'IN aldığı karar `Pembe panjurlu ev' hayalinin gerçekleşmesini zorlaştırdı. Yargıtay, balkonuna PVC açılır kapanır panjur taktıran ev sahibini suçlu bularak, panjurlarını sökmesini istedi. Yargıtay, balkon ve pencerelere takılan panjurların sabit olmaması ve kolaylıkla sökülebilen bir özellikte olması gerektiğine işaret ederken, panjurun balkonu kapatıp kapalı bir alan oluşturacak nitelikte olmaması gerektiğini bildirdi. İstanbul'da bir vatandaş evinin salon balkonunun parapet duvarı üzerinde yer alan boşluktan sonra yatay boşluğu oluşturan demir boru üzerine ikinci bir boruyla plastik panjur yaptırdı. Açılır-kapanır özellikteki PVC panjur, diğer apartman sakinleri tarafından yargıya taşındı.

İZİN GEREKMEMESİ İÇİN...
KADIKÖY 5. Sulh Hukuk Mahkemesi, diğer apartman sakinlerinin balkonlarına takılan PVC panjurların sökülmesi talebini reddetti. Kat malikleri mahkemenin bu kararı üzerine Yargıtay'a başvurdu.
Temyiz istemini 14 Haziran 2007'de görüşen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, balkon veya pencerelere panjur takılabilmesi için tüm kat maliklerinin izin vermesi gerektiğine işaret etti. Yargıtay ayrıca, tüm kat maliklerinin izni olmadan panjur takılabilmesi için `Panjurun yapı ile bütünleşen sabit bir tesis niteliğinde olmaması ve kolaylıkla sökülebilen bir güneşlik özelliğini taşıması, balkonu kapatıp bağımsız bölüme katacak ve kapalı alan oluşturacak nitelik taşımaması' gerektiğine dikkat çekti ve yerel mahkemenin kararını bozdu.
LÜTFÜ KAPLAN /STAR