Yastık altında tutacağınıza ev alın!

Yastık altında tutacağınıza ev alın!

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, hükümetin, yurt dışındaki bankalarda değerlendirilen parayı ülkeye çekmek için yaptığı girişime dikkat çekti.


Yurt dışından çuvalla gelen para, gayrimenkule akacak

Hükümetin, yurt dışındaki bankalarda değerlendirilen parayı ülkeye çekmek için yaptığı girişime dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, "Bu paranın da ciddi bir miktarı bence gayrimenkule gider. Bugün 100'e alan, çok değil 2-3 yıl içinde 500'e bile satabilir. Geçmişte müteahhitler de yüksek kârlarla ev satmıştı. Birikmişi olanlar, emlaktan kazanacağı parayı hiçbir yerden kazanamaz" diyor.

Geçmişte ev fiyatlarının biraz daha ucuzlacağını söyleyip, 'Paranıza sahip çıkın' diye açıklamalar yaptığı için emlakçıları bile şaşırtan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, bugün ise ihtiyacı olanlara ve birikmiş parası bulunanlara "kesinlikle" gayrimenkul yatırımı öneriyor.
Sabri Ateş, "Her Türk ailesinin ikinci veya üçüncü evi olmalı. Ama sürekli borç yaparak da değil... Bir evinizden kira alırken, biraz da cebinizdekini ayırın. Sonra o gelirle üçüncü, dördüncü evi bile alabilirsiniz. Bu söylediğim, birikmişi olan ev sahipleri için geçerli" diyor.
Birkaç ailenin de bir araya gelip ev alabileceğine işaret eden Sabri Ateş, "Ev yapanın da, ev alanın da Allah yardımcısı olsun denir, ev alana herkes yardımcı olur. Kirada oturanlar için de büyük fırsatlar var. Küçük projeleri ihmal etmemek lazım. Ben, Çekmeköy'de yüzme havuzli bir sitede 125-150 bin YTL'ye konutlar satıldığını biliyorum" diye konuşuyor.
Ev almadan önce, piyasanın da gezilerek iyice araştırılmasını öneren Sabri Ateş, "Vatandaş yeni yapılmış sitelerde, çoluk-çocuğun oynayacağı, otoparkı olan ve çarşıya, alışverişe yakın sitede oturmak istiyor. Bu; metrobüs ve raylı sistem gibi projelerle daha da yaygınlaşıyor. Uzak mesafeler yakın oluyor, uzak mesafede üç kuruşa ev aldım diyenler artıyor. Hızlı ulaşım imkanları sağlandıkça, eski yerleşim bölgelerinde de kimse kalmayacak. Şehir dışına doğru, daha büyüme olacak" ifadelerini kullanıyor. İstanbul'un artık; Doğu'ya doğru ilerlemesini tamamlamak üzere olduğunu ve Tekirdağ'a doğru büyümeye başlayacağını söyleyen Sabri Ateş, "Tekirdağ'a doğru gidiyoruz. Ağır sanayinin de mutlaka İstanbul'a göç veren illere taşınması gerekir. Bunu da yaparsak, tersine göç başlar, İstanbul daha da rahatlar" diyor. Piyasa daraldığında, satıcıların gerçek piyasa değerinin altında satışa razı olduğunu ifade eden Sabri Ateş şöyle devam ediyor:
Krizler fırsat yaratır
"Bugün de piyasa değerinden satış olmaz. Sıkışıp rahatlamak için satan çok. Bugün itibariyle basın bültenlerini de okuyoruz. Son dönemlerde sıkışıp satanların kampanyaları var. Müteahhitler de bir an önce satıp nakite geçmek için satıyor, çarklarını döndürüyor. Şimdi satıp, elde ettikleri kazançla ucuzlayan maliyetlerle yenisini yapacaklar. Gerçekleri görmek lazım. Yastık altında parası olanların da, bir yerde 3-5 kuruşu olanların da gayrimenkule güçü yetiyorsa almasında çok büyük faydaları olacak. Krizler daima fırsat yaratır. Geçmişte bunu çok gördük. Hükümet de, yurt dışındaki kayıt dışı paraların, çuvalla bile olsa getirilmesinin önünü açıyor. Bu da çok olumlu. Bu paraların ciddi bölümü gayrimenkule yönelebilir. Yurt dışında yaşayan Türk işçileri de paralarını getirirse, sıcak para gelince Türkiye'de hareket olur."
 
ABD'de yaşanan bizde olmaz
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, "Amerika'da yaşananlar Türkiye'de yaşanmaz. Bizde milli gelirin yüzde 2.5'i kadar konut kredi kullandırılmış. Amerika'da bu rakam yaklaşık yüzde 80. Biz kendi kendimize evham yapıyoruz. Döviz de zaten çıkacağı kadar çıktı. Küresel olarak dolar ve yabancı para birimlerinde artış var ama şunu söylüyoruz: Biz krizi kendimiz yaratıyouz. Krizi yaratmamak için de herkes günlük alışerişine devam etmek zorunda" diyor.
 
Piyasada son günlerde birçok kelepirci dolaşmaya başladı

İhtiyacı olanların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini bildiren Sabri Ateş, "İhtiyacınız ne ise, geriye kalmayın. Lüks araç da alın demiyorum, ama mesela düğün yapacaksanız yapın. İşten de çıkarılmadın... O zaman bu evlilik olsun. Böyle düşündükçe piyasada canlılık devam eder, çarklar döner. Sen panikler ve alışverişi kesersek kriz çıkar. Hayatı normal akışında devam ettirin" dedi.
Bugün 1 liraya alınan emlağın 2-3 yıl sonra 4-5 liraya bile satılacağını öne süren Sabri Ateş, şöyle konuştu: "Hiçbir şeyi ertelememek lazım. Dünden bugüne ne değişti! Türkiye'de hiçir şey değişmeyecek. Geçmişte meslektaşlarımı eleştirmiştim. Bugün piyasa hakkında olumlu düşünüyorum. Şimdi piyasada o kadar çok kelepirci dolaşıyor ki... Günde 10 tane dostum telefon açıyor; iyi kira getiren yer aradığını söylüyor. 'Abi paran dövizde değil mi, döviz para kazandırıyor' diyorum, 'Ben bu fiyattan bir daha mülk nasıl alırım' diyor. Sıkılan satıyor. Sıkılan satışa çıkınca alan da kâr ediyor."
 
Yastık altında tutacağına ev al
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, "İçiniz rahat olsun; geçmiş yıllarda 'Aman kardeşim piyasa kötü, paranıza sahip çıkın' diyordum ama şu an olağanüstü bir sıkıntı yok. Bugün alan kârlı çıkar. İnşaat maliyetleri de düşmeye başlayacak. Maliyet ucuzlayınca müteahhit de daha ucuza vermek zorunda. Ben olsam TOKİ'yi, KİPTAŞ'ı takip ederim. Orta gelire hitap edenleri takip edip; yastık altında veya bankada para tutacağınıza gayrimenkule yatırın" diyor.

Ali Öztürk/ Hürriyet Seri İlanlar