Yaylalar imara açılıyor!

Yaylalar imara açılıyor!

Kıyıların ardından yaylalarda da yapılaşmanın önü açılacak. Hükümet, yaylalarda bölgeye has, 150 metrekarelik yapıların inşa edilmesi için düzenlemeye gidiyorKıyıların ardından yaylalarda da yapılaşmanın önü açılacak. Hükümet, yaylalarda bölgeye has, 150 metrekarelik yapıların inşa edilmesi için düzenlemeye gidiyor. Galataport'un tekrar ihaleye çıkmasını sağlayan Kıyı Kanununda Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun Tasarısı Taslağı'nda yaylalarla ilgili çok önemli bir düzenleme planlanıyor. Radikal'in sorularını yanıtlayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir taslağa, yaylalarda yapılaşmaya izin veren düzenlemeyi ekleyeceklerini belirtti ve "Taslak seçimlerden sonra Meclis gündemine gelir" dedi.

Yaylaları tespit komisyonu

Taslak ile yaylaların 'anarşi ve işgalden kurtulacağını' savunan Demir, "Apartmanlar yapılıyor. Çarpık yapılaşma yerine düzenli oluşum olmalı. Çevre ve Orman Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Valilik, İl Özel İdarelerinden oluşturulacak komisyon yaylaları tespit edecek" diye konuştu.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Eruh, taslağa şöyle tepki gösterdi: "Yayalar şu anda gelişigüzel yapılaşmakta. Bu betonlaşmanın ruhsat verilerek yapılması sağlanacak ve bundan doğa çok büyük zarar görülecek. Korunması gereken doğanın daha fazla yok olmasına neden olacak." Doğu Karadeniz yaylaları için şimdiden turizmciler ve inşaat şirketleri tarafından projeler oluşturulduğu biliniyor, Başbakan Erdoğan ise 2009'da yaylalara ucube evler yapıldığını söylemiş ve bu evleri yapanlara tepki göstermişti.
SONGÜL SELVİ / Radikal