YDA Group'un tahvil ihracına, 250 milyon lira talep geldi!

YDA Group'un tahvil ihracına, 250 milyon lira talep geldi! YDA Group'un tahvil ihracına, 250 milyon lira talep geldi!

YDA Group'un 4 yıl vadeli 200 milyon liralık tahvil ihracına, 250 milyon lira talep geldi. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan: "Piyasalardaki olumsuz ve karamsar havayı dağıtarak adeta Game Changer olduk, piyasalara moral verdik" dedi.YDA Group'un 4 yıl vadeli 200 milyon liralık tahvil ihracına, 250 milyon lira talep geldi. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki olağanüstü koşullar nedeniyle piyasalardaki olumsuz ve karamsar havayı dağıtarak adeta Game Changer olduk, piyasalara moral verdik." ifadesini kullandı.


YDA Group'tan yapılan açıklamaya göre, darbe girişimi, Standard & Poors'un (S&P) ülke notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesi, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan ihraç iptalleri ve temerrütleri gibi peş peşe yaşanan olağanüstü koşullar nedeniyle morallerin bozulduğu bir dönemde YDA Group, yüzde 40'ını küresel yatırımcıların aldığı başarılı tahvil ihracı ile ekonomi gündemine damga vurdu.


4 yıl vadeli 200 milyon liralık tahvil ihracına çıkan YDA Group, son yılların en büyük özel sektör tahvil ihracına imza attı. En uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye borçlanma araçları piyasasında, daha önce hiç test edilmemiş 4 yıl uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihraca, 250 milyon lira talep geldi. Türk Lirası cinsinden 4 yıl uzun vadeli ilk özel sektör tahvil ihracına imza atıldı.


Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) 70 milyon liralık tahvil aldığı ihraca, aralarında yabancı ortaklı bankaların, portföy yönetim ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu yabancı ve yerli yatırımcılar katıldı.


- "Böyle bir tahvil ihracının çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu"

YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı değerlendirmede, tahvil ihracını olumsuz gelişmelere karşı gerçekleştirdiklerini belirtti. Arslan, şunları kaydetti:


"Hain darbe girişiminin ardından S&P’nin ülkemizin kredi notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesiyle piyasalarda yaşanan moral bozukluğu nedeniyle bazı bankaların dahi planlanmış tahvil ihraçlarını geri çektikleri bir ortamda, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan temerrütler gibi art arda yaşanan olağanüstü olumsuz şartlarda, bize böyle bir zamanda ihraç yapmaktan vazgeçmemizi, üstelik en uzun vadenin 3 yıl olduğu normal piyasa koşullarında dahi hiç kimsenin daha önce denemeye cesaret edemediği 4 yıl vadeli, düşük faizli ve yüksek rakamlı böyle bir ihraca bu konjonktürde çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu ama biz, tüm dünyaya, 'ülkemize ve ekonomimize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı' dedik, 'mesele, memleket meselesi' dedik ve Grubumuzun da finans piyasalarındaki yüksek itibarına inanarak ihracımızı gerçekleştirmeye karar verdik."


Ulusal ve uluslararası sıkıntılara rağmen 200 milyon lira tutarla çıktıkları ihraca gelen yoğun talep neticesinde, toplam ihraç tutarını 250 milyon liraya çıkardıklarını bildiren Arslan, Türkiye sermaye piyasalarında bugüne kadar hiç olmamış bir vadeyle, ülkenin borçlanma araçları piyasasında ilk defa gerçekleşen 4 yıl vadeli özel sektör tahviliyle büyük bir başarıya imza attıklarını belirtti.


- "Türkiye'ye duyulan güvenin göstergesi"

Bu tahvil ihracının; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğine, Başbakan Binali Yıldırım'ın yatırımcı kimliğine ve hükümetin reformist programına, ülkeye duyulan güvenin göstergesi ve YDA'nın haklı gururu olduğuna işaret eden Arslan, şöyle devam etti:


"Büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki olağanüstü koşullar nedeniyle piyasalardaki olumsuz ve karamsar havayı dağıtarak adeta Game Changer olduk, piyasalara moral verdik. Tahvil ihracımızın başarıyla sonuçlandığını, ihraçtan çok daha fazla talep geldiğini ve bu zor süreçte vermiş oldukları desteklerinden dolayı yatırımcılarımıza biz de bir jest olarak gelen taleplerin tamamını karşıladığımızı bildirmemize müteakip yurt içinden ve yurt dışından pek çok tebrik ve teşekkür telefonu, mesajı aldık. Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek de Çin’deki G20 Zirvesi’nden ihracımızın sonucunu öğrenir öğrenmez sosyal medyada İngilizce ve Türkçe mesajlarla, 'başarısız darbe girişimi ve OHAL ilanı değerlendirildiğinde, yüzde 40’ını küresel yatırımcıların aldığı bu ihracın çok önemli bir başarı olduğuna ve Türkiye’ye yatırımcı güveninin devam ettiğine' dikkati çekerek, ihracımızın başarısının anlam ve önemini vurguladı. Bundan dolayı Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’e ve tebriklerini ileten herkese teşekkürlerimi sunuyorum." 


Arslan, hem EBRD'nin büyük bir kararlılıkla güçlü destek vermesi hem de çalıştıkları bankalar ve finans kuruluşlarının, portföy yönetim şirketlerinin, sigorta ve emeklilik şirketleri ile sandıkların, YDA Group’a gösterdiği güven ve destekleri sayesinde gerçekleştirdikleri bu tahvil ihracının, uzun vade, düşük faiz ve yüksek miktar gibi teknik başarısının yanı sıra mevcut konjonktürde ülke ekonomisi ve pozitif piyasa algısı açısından çok büyük bir anlam ifade ettiğini vurguladı.


Milletçe yaşanılan bu zorlu süreçte ve piyasanın içinde bulunduğu koşullarda sadece firma için değil, ülke ve piyasalara duyulan güveni pekiştiren bu ihraçla finansman kaynaklarını çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Konya Şehir Hastanesi gibi Türkiye'deki önemli altyapı projeleri için uzun vadede öz kaynak finansmanı da sağladıklarına dikkati çeken Arslan, bu tahvil ihracı sonucunda sağlayacakları kaynağın bir kısmını da kısa vadeli kredilerin yapılandırılmasında kullanacaklarını bildirdi.


- "Yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz"

Ülke ve uluslararası piyasalarda yaşanan tüm güncel sıkıntılara rağmen tahvil ihracına katılım sağlayan ve destek verenlere teşekkür eden Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Ülkemizin geleceğine, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğine, Sayın Başbakanımızın reformcu ve yatırımcı kimliğine, Sayın Başbakan Yardımcımızın ekonomi yönetimine hep inandık, güvendik ve her daim de güvenmeye devam edeceğiz. Güçlü Türkiye için, Yeni Türkiye için, ortak geleceğimize katkı sağlamak için, iş adamı olarak 'değer yaratmak' zorunda olduğumuz bilinciyle, milli birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için daha çok çalışmaya, üreterek ve daha fazla istihdam sağlayarak insanımızın yaşamına değer katmaya, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimini destekleyen yatırımlarımıza hız kesmeden, durmaksızın devam edeceğiz. Büyük Türk milletinin el ele vererek ve kenetlenerek bu zorlu günleri de en kısa sürede atlatacağına tüm kalbimle inanıyor, ülkemizin ve asil milletimizin hiçbir zaman bir daha böyle zor günler, ihanetler yaşamamasını, milli birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum."


AA


Haber Hürriyet'te şu şekilde yer aldı


SON yılların en büyük özel sektör tahvil ihracında bir ilk gerçekleşerek Türk Lirası cinsinden 4 yıl uzun vadeli ilk özel sektör tahvil ihracına imza atıldı.


Darbe girişimi, S&P’nin ülke notunu düşürmesi, olağanüstü hal ilan edilmesi, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan ihraç iptalleri ve temerrütleri gibi peş peşe yaşanan olağanüstü koşullar nedeniyle morallerin bozulduğu bugünlerde,  Ankara  merkezli YDA Group; yüzde 40’ını küresel yatırımcıların aldığı, başarılı tahvil ihracı ile ekonomi gündemine damga vurdu. Bankaların dahi planlanmış ihraç taleplerini geri çektiği bu dönemde, YDA Group 200 milyon TL’lik tahvil ihracına çıktı. En uzun vadenin 3 yıl olduğu ‘Borçlanma Araçları Piyasası’nda daha önce hiç test edilmemiş 4 yıl uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihraca 250 milyon TL talep geldi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 70 milyon TL aldığı tahvil ihracına, aralarında yabancı ortaklı bankaların, portföy yönetim şirketlerinin ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu yabancı yatırımcılar ve yerli yatırımcılar katıldı.

ÇILGINLIK DEDİLER

Şehir hastaneleri ile büyük gayrimenkul projeleri inşa eden, maden, tarım, sağlık ve  enerji yatırımları da bulunan YDA Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, tahvil ihracı hakkında şunları söyledi:  “Olağanüstü olumsuz şartlarda, bize böyle bir zamanda ihraç yapmaktan vazgeçmemizi, üstelik en uzun vadenin 3 yıl olduğu normal piyasa koşullarında dahi hiç kimsenin daha önce denemeye cesaret edemediği  4 yıl vadeli, düşük faizli ve yüksek  rakamlı böyle bir ihraca bu konjonktürde çıkmanın çılgınlık olduğunu söyleyenler oldu. Ama biz, tüm dünyaya ülkemize ve ekonomimize güvendiğimizi göstermenin en doğru zamanı dedik ve grubumuzun da finans piyasalarındaki yüksek itibarına inanarak ihracımızı gerçekleştirdik.” Piyasalardaki karamsar havayı dağıtarak ‘Game Changer’ (oyun değiştirici) olduklarını belirten Arslan, şunları söyledi: “Piyasanın içinde bulunduğu koşullarda sadece firmamız için değil, ülkemize ve piyasalara duyulan güveni pekiştiren bu ihracımızla finansman kaynaklarımızı çeşitlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda Konya Şehir Hastanesi gibi Türkiye’deki önemli altyapı projelerimiz için uzun vadede öz kaynak finansmanı da sağlamış bulunmaktayız. Bu tahvil ihracı sonucunda sağlayacağımız kaynağın bir kısmını da kısa vadeli kredilerimizin yapılandırılmasında kullanacağız. Ülkemizde ve uluslararası piyasalarda yaşanan tüm güncel sıkıntılara rağmen tahvil ihracımıza katılım sağlayan, Türkiye’de bir ilki başararak 4 yıl vadeli ihracımıza destek veren, piyasalara da moral aşılanmasına vesile olan, ülkemize ve YDA’ya inanan, özveriyle çalışan finans ekibime ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.”


Hürriyet 


Haber Habertürk'te şöyle yer aldı


YDA Group 4 yıl vadeli yüzde 40'ını yabancı yatırımcıların aldığı 200 milyon liralık tahvil ihracına çıktı. 


Hüseyin Arslan, Türkiye'de yaşanan olumsuz gelişmelere karşı Türkiye'nin birlik olduğunu ifade ederek "Kendimize olan güvenimizi ispat etmenin günü bugündür dedik. Biz bunu yaparsak şayet dünyaya çok büyük bir mesaj piyasalara da moral olur diyerek bu ihracı gerçekleştirdik" dedi YDA Group en uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye Borçlanma Araçları Piyasası'nda, 4 yıl uzun vadeli, düşük faizli, 200 milyon TL'lik tahvil ihracına 250 milyon TL talep aldı. Tahvil ihracının yüzde 40'mın yabancı yatırımcılar tarafından alındığı kaydedildi. 


YDA Group Yönetim Kurulu Başkam Hüseyin Arslan tahvil ihraç süreçlerinin 4 ay önce başladığını belirterek, 4 ay boyunca görüştükleri yerli ve yabancı yatırımcılardan olumlu dönüş aldıklarını, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin ardından her şeyin bir anda değiştiğini ifade etti. Arslan şöyle konuştu: "15 Temmuz öncesi, artık bütün çalışmalar bitti, road show'lar bitti. Road show'lardan da güzel bir feedback aldık. 15 Temmuz akşamı yaşanan hain darbe girişimi bir gecede her şeyi değiştirdi. Allah'a şükür darbe bastırıldı. Türkiye cumartesi günü normalleşmeye başladı. Ancak tabii finansal tepki farklı bir şeydir. Bir de Türkiye'nin geçmişinde maalesef bir kaç tane darbe hareketi olduğu için, yabancı yatırımcılar tedbirle yaklaştılar."


'KENDİMİZİ İSPAT ETME ZAMANI' 


Perşembe günü yatırımcılarla görüşmelere tekrar başladıklarını belirten Arslan, daha önce de işbirliği yaptıkları Avrupa îmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) kendilerini arayarak, YDA Group'a ve Türkiye'ye inandıklarını, tahvil ihracına çıkacaklarsa kendilerine olan desteğin devam edeceğini belirttiklerini kaydetti. Türk milletinin darbe girişimine karşı demokrasisine, geleceğine sahip çıkarken canını ortaya koyduğunu belirten Arslan, "Biz de kendimize olan güvenimizi ispat etmenin günü bugündür dedik. Biz bunu yaparsak şayet dünyaya çok büyük bir mesaj, piyasalara moral olur diye düşündük. Piyasalarda çok ciddi endişeler, karamsar bir hava vardı. Bize çılgınsınız diyenler bile oldu. Biz yine de tahvil ihracımızı gerçekleştirdik" dedi. Tüm ulusal ve uluslararası sıkıntılara rağmen 200 milyon TL tutarla çıktıkları ihraca yoğun talep geldiğini de kaydeden Arslan şöyle konuştu: "Toplam ihraç tutarım 250 milyon TL'ye artırdık. Üstelik; Türkiye Sermaye Piyasalarımda bugüne kadar hiç olmamış bir vadeyle ilk defa gerçekleşen 4 yıl vadeli özel sektör tahviliyle büyük bir başarıya imza attık." Piyasalara moral verdiklerini belirten Arslan, "Bu tahvil ihracımız, Sayın Cumhurbaşkanı'mızm liderliğine, Sayın Başbakan'ımızm yatırımcı kimliğine ve hükümetin reformist programına, ülkemize duyulan güvenin göstergesidir" diye konuştu. 


838 YATAKLI KONYA'DA İMZALAR TAMAM


Toplam yatırım değeri 350 milyon Euro'yu bulan Konya Karatay Entegre Sağlık Kampusu'nun yapımı için gerekli olan finansmanın tamamını, uluslararası kaynaklardan sağladıklarını belirten Arslan, proje finansmanı kredi sözleşmesini, kreditörleri Avrupa imar ve Kalkınma Bankası (EBRD), islam Kalkınma Bankası (ISDB), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Siemens Bank, Unicredit Bank ve hesap ve teminat mektubu bankaları Ziraat Bankası ile imzaladıklarını belirtti. 


Konya Entegre Sağlık Kampusu'nun 420 yataklı Genel Hastane, 418 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile toplam 838 nitelikli yatak kapasitesiyle hastalara hizmet vereceği kaydedildi. BİRİNCİ ETAP BU AY TESLİM EDİLİYOR


YDA Group'un Ankara Anadolu Bulvarı'nda 133 bin metrekare alanda inşa ettiği bin 855 konutluk Park Avenue projesinde birinci etap teslimleri başlıyor. Hüseyin Arslan, 4+1 ve 3+1 dairelerden oluşan ikinci etabın ise Temmuz 2017 tarihinde teslim edileceğini ifade etti. Arslan, projenin Türkiye'deki konut projeleri arasında ilk kez hayata geçirilecek evcil hayvan habitatı, Zen bahçesi, açık hava sineması, macera parkuru, model tekne havuzu ve paten pisti gibi ayrıcalıklarıyla öne çıktığını dile getirdi. 


İhraca Şimşek'ten Tweet


 Avrupa imar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD)70 milyon TL aldığı tahvil ihracına, aralarında yabancı ortaklı bankaların, portföy yönetim şirketlerinin ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu yabancı ve yerli yatırımcıların katıldığını ifade eden Hüseyin Arslan, "İhraç, uzun vade, düşük faiz ve yüksek miktar gibi teknik başarısının yanı sıra mevcut konjonktürde ülkemiz ekonomisi ve pozitif piyasa algısı açısından çok büyük bir anlam ifade ediyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ihracın sonucunu öğrenir öğrenmez Çin'deki G20 zirvesinden tvveet attığını belirten Arslan şunları kaydetti: "Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek ihracımızın sonucunu öğrenir öğrenmez sosyal medyada İngilizce ve Türkçe mesajlarla, 'Başarısız darbe girişimi ve OHAL ilanı değerlendirildiğinde, yüzde 40'ını küresel yatırımcıların aldığı bu ihracın çok önemli bir başarı olduğuna ve Türkiye'ye yatırımcı güveninin devam ettiğine dikkat çekerek ihracımızın başarısının anlam ve önemini vurguladı" diye konuştu. 


Habertürk