YDA İnşaat Dalaman Havalimanı ihalesine 705 milyon euro teklif verdi!

YDA İnşaat Dalaman Havalimanı ihalesine 705 milyon euro teklif verdi! YDA İnşaat Dalaman Havalimanı ihalesine 705 milyon euro teklif verdi!

YDA İnşaat Dalaman Havalimanı’nın inşaatını da üstlenmişti. DHMİ İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz başkanlığında yapılan ihaleye YDA İnşaat’ın yanı sıra TAV Havalimanları Holding, Limak-GMR ve Fraport-IC İçtaş katıldı...
DALAMAN Havalimanı işletme hakları ihalesinde en iyi teklifi 705 milyon Euro ile halen dış hatlar terminalini işleten YDA İnşaat verdi.


YDA İnşaat Dalaman Havalimanı’nın inşaatını da üstlenmişti. DHMİ İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz başkanlığında yapılan ihaleye YDA İnşaat’ın yanı sıra TAV Havalimanları Holding, Limak-GMR ve Fraport-IC İçtaş katıldı. İhale, Dalaman Havalimanı işletme haklarının 31 Aralık 2040’a kadar devrini kapsıyor.


200 MİLYON EURO YATIRIM


YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ihale sonrası Reuters’a yaptığı açıklamada, “180-200 milyon Euro yatırım söz konusu olacak ve proje finansmanı ile yapacağız” dedi. İhale Komisyonu Başkanı Zafer Topuz, “İhalenin bir ay içinde sonuçlanmasını bekliyoruz; ardından ihaleyi kazanan şirket iç hat işletmesini devralacak; dış hat işletmesini ise 28 Nisan 2015’ten itibaren alacak” dedi.


İhalede açık artırmaya 350 milyon Euro’dan başlandı. İhalede 450 milyon Euro rakamı geçildi. 4 grup da fiyatı artırdı ve bu süreçte ihaleden çekilen olmadı. İhalede teklifler, 1’er milyon Euro olarak artırıldı. İhale 454 milyon Euro’ya çıktığında Limak-GMR grubu mola aldı. Limak-GMR grubu ihaleden çekildi. Açık artırma 3 grupla devam etti. Ardından İhalede 640 milyon Euro fiyatına ulaşıldı ve bir mola daha verildi. Sonraki aşamada Fraport-IC İçtaş ihaleden çekildi. TAV Havalimanları Holding de çekilince YDA İnşaat 705 milyon Euro ile en yüksek teklifi vermiş oldu. İnşaat sektöründeki varlığı 1975’e dayanan YDA Grup bünyesinde 8 bin kadar kişi çalışıyor.Hürriyet