Yeni ev alana fırsat! 500 bin TL cepte kalacak!

Yeni ev alana fırsat! 500 bin TL cepte kalacak! Yeni ev alana fırsat! 500 bin TL cepte kalacak!

Ziraat Bankası, konut kredisi faizlerini yüzde 0.98’e düşürdü. Yeni kampanya KONUTDER üyesi olan inşaat şirketlerinin projelerinde geçerli olacak. Uygulama kapsamında vatandaşın cebinde 500 bin TL kalacak.Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Ziraat Bankası, ev sahibi olmak için yeni bir fırsat sunuyor. ‘Faiz’ sorununu ortadan kaldıran kampanya kapsamında konut kredisi faizleri yüzde 0,98'e düştü.

Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, dev işbirliği ile Ziraat Bankası’yla kredili çalışmakta olan konut üretici firamalardan ev alanlar için 0.98 faiz oranı uygulanacak. Bu kapsamda banka ile çalışan firmalar konut satın alacak tüketicilere aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanma imkanı tanınacak.

Alıcının yeni konut alımında en büyük engeli konut kredisi faiz oranları oluşturuyor. Yüzde 2.99’a kadar çıkan faiz oranlarıyla ev sahibi olmak istemeyen tüketiciler, alım kararlarını erteliyor. KONUTDER ile Ziraat Bankası’nın başlattığı bu yeni kampanya ile sektörün yeni bir dinamizm kazanması ve ev sahibi olmak isteyenlere uygun koşullar oluşturulması planlanıyor.

Firmalara da katkı

KONUTDER üyesi 16 üye büyük firma dışında Ziraat Bankasıyla çalışabilen bütün inşaat firmalarından alımlarda kullanılacak kampanya, ile firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek sağlanacak. Firmaların elinde bulunan konut stokunun eritilmesine yönelik de önemli katkı sağlanmış olacak.

Konut kredilerinin bir kısmı söz konusu firmaların Ziraat Bankası’na olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacak. Konuyla ilgili bankadan yapılan açıklamada, “Bu durum bir taraftan firmaların üzerindeki mali yükün hafifletilmesi, diğer taraftan da bankamızca kullandırılmış olan kredilerin seyyaliyetinin sağlanması açısından önemli kazanım oluşturacaktır” ifadeleri yer aldı.

0.80’i firma ödeyecek

Yapılan çalışmayla Ziraat Bankası tarafından  konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1.78 olarak ifade edildi. Banka ile çalışmakta olan konut üreticisi firmaların da elini taşın altına koyarak, faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerine faiz oranı aylık yüzde 0.98 olarak belirlenecek.

Aradaki yüzde 0.80 olan farkın ise firmalar tarafından karşılanacağını ifade eden KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “KONUTDER olarak çalışmayı biz yürüttük. Ziraat Bankası’na müracaat ettik. Böyle bir çalışmanın iki tarafın da elini taşın altına koymasıyla halkımıza tekrar önemli alım imkanını verebileceğimizi istişare ettik” diye konuştu.

Psikolojik sınırın altında

Durgun giden bir piyasaya önemli bir dinamizm sağlanacağını belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, şu ifadeleri kullandı: “Konut fiyatına zam yok, fiyat düşük. Önümüzde bir yüksek faiz barajı vardı. Bunun da ‘psikolojik sınır’ olan yüzde 1’in altına düşmüş olmasıyla tüketici çok cazip fırsatlar kazandı. Şimdilik bizim gibi büyük firmalar ile Emlak Konut GYO projelerinden alımlarda geçerli olabilir.”

‘Yüzde 1.78 kimseyi zorlamaz’

Daha önce 0.98 faiz oranına kamu bankalarının katılımıyla yapılan kampanyanın çok faydalı olduğunu hatırlatan Altan Elmas, ise şu şekilde konuştu: “Herkes 1.78’e düşürüse kampanyamız aynı şartlarla Türkiye geneline yayılmış olur. Karşılıklı olarak bu sektörü hızlandırma imkanı gelmiş olur. Yüzde 1.78 faiz oranı bankaları zorlayacak bir oran değil. Büyük kısmını zaten biz firmalar sübvanse ediyoruz.”  

Konutta çifte müjde!

Konut kredi faiz oranı yüzde 0,98'e düştü!