02 / 12 / 2023

Yeni konut alımında KDV yüzde 1'e inecek mi?

Yeni konut alımında KDV yüzde 1'e inecek mi?

Kamu yetkilileri sektörü canlandırıp, stokları eritmek için vergi ve KDV’de indirim yapılacağını belirtti. KDV’nin yeniden yüzde 1’e inmesi gündemde.Yeni konut alımında KDV yüzde 1'e inecek mi?EMLAK Fuarı ‘Dubai Global Cityscape’de inşaatçılara destek planı açıklandı. Kamu yetkilileri sektörü  canlandırıp,  stokları eritmek için vergi ve KDV’de indirim  yapılacağını belirtti.


ORTADOĞU’nun en büyük gayrimenkul etkinliklerinden biri olan Dubai Cityscape Global dün kapılarını açtı. 110 ülkeden 35 bin ziyaretçinin bir araya geldiği fuarda Türk inşaat sektörü için önemli açıklamalarla başladı. Dap Yapı ve Kuzu İnşaat’ın davetlisi olarak katıldığımız fuarda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Vedat Demiröz, KDV ve vergi indirimi sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. İnşaat sektörünün Türkiye için çok önemine dikkat çeken Vedat Demiröz, “Bu sektördeki yaşanan yavaşlamalar Türkiye’nin büyüme rakamlarını olumsuz etkiliyor. Daha önce mevcut konut stoklarının eritilebilmesi için bu sektöre yönelik uygulanan KDV’nin azaltılması söz konusu olmuştu. Bugünkü ortamda aynı şekilde yeni bir girişimin tekrar başlatılması artık farz oldu. Türkiye inşaat sektörünün yanında olmalı” dedi. Demiröz, “Stok için belli bir tarih belirlenir. Ya 2014 sonuna kadar ya da 30 Haziran 2015’e kadar kadar satılacak projelerdeki konutların KDV oranlarının yüzde 8 ya da yüzde 1’e dek düşürülmesini kapsayacak bir düzenleme olabilir” dedi.  Demiröz, inşaat projelerinde damga vergisi konusunda da sorun yaşandığını söyledi.  Aynı proje için defalarca vergi ödendiğini belirten Demiröz, bu alanda da bir düzenleme geleceğinin sinyalini verdi. 1 Ocak 2013’te yapılan bir düzenlemeyle konutta KDV sistemi değişmiş, KDV yüzde 1’den yüzde 8 ve 18’e yükselmişti. Düzenleme öncesi ruhsat alan projeler muaf olduğu için bu projelerin satışı hızlanırken, yeni gayrimenkul projelerinde satış sorunu yaşanacağı öngörülmüştü. 


FON YÖNETİCİLERİ GELİYOR


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum ise yabancı yatırımcılara yönelik Emlak Days (Emlak Günleri) organizasyonunu düzenlediklerini söyledi. Kurum, “100 kadar büyük fon yöneticisi Türkiye’ye gelecek. Yatırımcılar Türkiye’de Boğaz hattını iyi biliyor ama diğer ilçeleri tanımıyorlar”dedi.Kalıcı çözüm isteniyor


KAMUNUN inşaat sektörüne destek planını değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, vergi ve KDV konusunda yapılacak indirimlerin olumlu olduğunu ancak köklü bir çözüm olmadığını belirtti. Çelik, “Bu sistemle 50-100 bin fazla konut üretilse ne olur. 2 sene sonra aynı sorunla ortaya çıkar. KDV’de yapısal bir sorun var. Sektöre inat olsun diye çıkan yasa sorun yaratıyor. Devlet vizyon sistemi üretmeli. İşadamı buna göre iş yapmalı ve devlet de bundan payını almalı. Karımızın yüzde 20’si devletin. Devlet önümüzü açarsa o da daha kârlı olur” dedi.‘Silueti bozmadık’


KUZU Grup ve Qatar Diyar, Sinpaş Holding ve Eksim Holding’in ortak olduğu Kat Gayrimenkul tarafından 2 milyar 700 milyon dolar yatırım bedeliyle İstanbul Ataköy’de inşaatına başlanan Sea Pearl projesi Dubai Citycape Fuarı’nda sergilendi. Projenin resmi satışlarına Ekim ayında başlayacaklarını açıklayan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “Ataköy sahil bandında 1.200 metrekare cephesi olan projemizde yapılar 70 metre” dedi. Ataköy sahildeki projelerle ilgili tartışmaları değerlendiren Özen, “Projemizde sahil kısmı kamusal alan olarak kullanılacak. Buraya vatandaşların kullanımına yönelik aktiviteler yapacağız” dedi. Projenin silüete takılmadığının da altını çizen Kuzu, bina yüksekliğinin sınırı aşamadığını ifade etti. 8 rezidans bloku ve 1 otelden oluşan projenin metrekare satış fiyatının 7 bin 200 dolarla 10 bin 550 dolar arasında değişiyor.


Hürriyet

Geri Dön