30 / 03 / 2023

Yeniden düzenlendi! Yüzde 90 indirim!

Yeniden düzenlendi! Yüzde 90 indirim!

Kamu borçlarına yönelik yapılandırmanın ayrıntıları, yayımlanan tebliğle düzenlendi. Vergi ve idari para cezaları için yapılandırma hakkından faydalanacak borçluların, ödemelerini peşin yapmaları durumunda, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların yüzde 90’ı silinecek.Kamu borçlarına yönelik yapılandırmanın ayrıntıları, yayımlanan tebliğle düzenlendi. Vergi ve idari para cezaları için yapılandırma hakkından faydalanacak borçluların, ödemelerini peşin yapmaları durumunda, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların yüzde 90’ı silinecek. Spor kulüpleri, yapılandırılan alacak tutarlarını 36 eşit taksitle ödeyebilecek. 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 sayılı Kanun Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, alacakların yapılandırmadan faydalandırılması için 31 Ağustos 2020 tarihi ve öncesi döneme ait ve kanunun yayım tarihi olan 17 Kasım itibariyle kesinleşmiş olması gerekmekte.

Milliyet'te yer alan habere göre; kanun kapsamına giren borçlarını yapılandırarak ödemek isteyen borçlular, 31 Aralık 2020’ye kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvuru yapacak. Bakanlığa bağlı vergi dairelerine olan borçları için kanun hükümlerinden faydalanmak isteyenler, vergi dairesine doğrudan başvurunun yanı sıra, Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi ya da e-devlet üzerinden başvuru yapabilecek. 

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen borçluların, takip ve tahsilat işlemleri sebebiyle açtıkları davalardan vazgeçmesi gerekiyor. 

Yapılandırmada, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları kullanılarak belirlenecek. Yİ-ÜFE tutarının alacak asılları ile ödenmesi kuralı uygulanacak. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi içerisinde tamamen ya da ikişer aylık dönemlerde azami 18 eşit taksitte ödenmesi imkanı sunulurken, ilk taksit ödeme süresi 1 Şubat 2021 tarihi mesai saati bitiminde sona erecek.

Ödemeler 6, 9 ve 12 eşit taksitte gerçekleştirilebilecek. Borçluların, ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapması halinde, hesaplanacak tutara katsayı katılmayacak, fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek.

İdari para cezalarında ise, bu alacaktan ayrıca yüzde 25 indirim uygulanacak. Yapılandırma sonucu ödenecek alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması durumunda, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 indirim yapılacak.

100 TL altına silme 

Vadesi 31 Aralık 2014’ten önce olan her bir alacak türü ve dönemi itibarıyla aslı 100 TL'yi aşmayan ve aslı ödenmiş fer’i alacaklardan tutarı 200 TL'yi geçmeyen alacakların tahsilinden vazgeçilecek.

Kesinleşmiş alacakların süresinde tamamen ödenmesi koşuluyla gümrük vergilerine bağlı faiz, gecikme faizi,  gecikme zammı ve idari para cezalarının bir kısmının tahsilinden vazgeçilecek. Yapılandırılan gümrük vergileri 6, 9, 12 veya 18 taksite bölünerek ödenebilecek.

Spor kulüplerine 36 taksit imkânı 

İl özel idareleri ve bunlara bağlı kuruluşlar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve spor kulüpleri, yapılandırılan alacak tutarlarını ikişer aylık dönemler şeklinde azami 36 eşit taksitte ödeyebilecek.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön