08 / 08 / 2022

Yerebatan Sarnıcı gergi güçlendirme projesi için onay geldi! 

Yerebatan Sarnıcı gergi güçlendirme projesi için onay geldi! 

Koruma Kurulu, İBB'nin yıkılma tehlikesi olan Yerebatan Sarnıcı için hazırladığı gergi güçlendirme projesine onay verdi. İstanbul'un en önemli yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yerebatan Sarnıcı için çalışma yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir gergi güçlendirme projesi için Koruma Kurulu'ndan onay bekliyordu. Milliyet'te yer alan habere göre; Koruma Kurulu, 66 gün sonra söz konusu projeye onay verdi. 

 İBB yetkilileri tarafından hazırlanan statik güçlendirme projesi Koruma Kurulu’na sunulmuş ve 9 Aralık’ta yer görme kararı çıkmıştı. 15 Aralık’ta ise kurul, bütün projelerin yeni bir bilimsel heyet görüşüyle sunulmasına karar vermişti. Bu karar tepki gösteren İBB Genel Sekreteri Mahir Polat, önceki gün gerçekleşen Koruma Kurulu toplantısında projenin şifahen onaylandığı yönünde bilgi aldıklarını belirterek yazılı kararın ellerine ulaşmasıyla çalışmalara başlanacağını belirtti. 

Yerebatan Sarnıcı gergi güçlendirme projesi için onay geldi! 

Projenin 66 gündür onaylanmasını beklediklerini dile getiren  Polat, olumlu bir kararın çıkacak olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Polat, “Kurulda bizim temsilcimiz var. Bu temsilci aracılığıyla biz içerdeki tartışmaları öğreniyoruz. İçeriye görüş bildiriyoruz. Bu konunun müzakere edilip onaylandığı yönünde bir görüş oluştuğunu öğrendik. Karar imzalanana kadar kurul kararını göremiyoruz. Dolayısıyla biz şifahen onaylanacağını öğrenmiş olduk. Henüz karar elimize geçmedi. Resmi yazı elimize geçer geçmez uygulamaya başlayacağız.” diye konuştu.

İstanbul Kent Konseyi'nden Yerebatan Sarnıcı açıklaması: Endişeliyiz!