Yerli otomobilin üretileceği fabrika yakınındaki köyde arsa fiyatları zirve yaptı!

Yerli otomobilin üretileceği fabrika yakınındaki köyde arsa fiyatları zirve yaptı!


Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın hayata geçirileceği Bursa'nın Gemlik ilçesindeki alana komşu Gençali Mahallesi’nde ev ve arsa fiyatlarının 10 katına kadar çıktığı bildirildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG'un üretileceği fabrikanın temeli Bursa'nın Gemlik ilçesinde Hara Bölgesi’nde yer alan TSK’ya ait arazide, 18 Temmuz tarihinde atıldı.

Milliyet'te yer alan habere göre, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni yatırım olarak hayata geçirilecek tesisin öngörülen toplam tutarının ise 22 milyar TL olacağı belirtildi.

Yıllık 175 bin aracın üretileceği tesisin inşaatında 2 bin kişinin çalışacağı, 2032'ye kadar da fabrikada 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Fabrikanın hayata geçirileceği alana komşu olan kırsal Gençali Mahallesi’nde ev ve arsa fiyatlarının 10 kat arttığı belirtildi.

'TALİH KUŞU KONDU' 

Köy sakini Mustafa Şahin, “Fabrikanın burada yapılacağının duyurulması üzerine ev ve arsa fiyatları baya uçtu. Metrekare fiyatları bin liraya çıktı. Bu bizim için talih kuşu. Gençali’yi dünya tanıdı. Mahallemizdeki ev ve arsalara talep var. Ancak bin liradan satarsak pişman olur muyuz, ileride daha da değerlenirse diye düşünüyoruz. Alacak kişi de satacak kişi de tereddütlü. Köyün manzarası deniz, orman ve yerli otomobilin üretileceği fabrika” diye konuştu.

'TARLAMI ESKİDEN SATTIM PİŞMANIM' 

Fabrikanın Gemlik’teki işsizlik oranını düşüreceğini dile getiren Erol Yılmaz, ”Gençlere iş sahası açılmış olacak. Para çeker gider ama toprak her zaman için iyidir. Ben eskiden arsamı sattım pişman oldum” dedi.


'KÖYÜMÜZ OTOMOBİL FABRİKASI MANZARALI' 

Fabrikanın mahallelerine kurulmasından dolayı sevinçli olduklarını dile getiren Kadir Hamamcı, “Çok güzel bir umudumuz var. Ev ve arsalarımızın değerlenmesi, köyümüzün güzelleşmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Köyümüz yüksekte olduğu için fabrikayı karşıdan görmek mümkün” dedi.

 

Türkiye'nin Otomobili fabrikasının temeli atıldı!