19 / 08 / 2022

Yeşil faturaya hazır mısınız? Yeni dönem başlıyor!

Yeşil faturaya hazır mısınız? Yeni dönem başlıyor!

Enerjide yeni süreç 1 Haziran tarihinden itibaren başlıyor. Tüketiciler 1 Haziran'dan sonra yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmayı seçebilecek ve yeşil tarifeye geçebilecek.1 Haziran'dan itibaren enerjide yeni dönem başlıyor. Buna göre Tüketiciler 1 Haziran'dan sonra yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmayı seçebilecek. Elektrik üreticilerinin de enerji kaynağını belgelemeleri gerekecek.

Yeşil enerji kullanımının belgelendirilmesi, şirketlere özellikle Avrupa'ya ihracatta rekabet avantajı sağlayacaktır. Yeni dönemle birlikte, enerji üretiminde kullanılan kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar, yerlerini yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakıyor.

Türkiye'nin yenilenebilir enerjide toplam kurulu gücü 97 bin megavatı aşarken, elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 25'e geriledi. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Ebru Arıcı, "Türkiye'de sağlıklı bir arz-talep dengesi oluşmadığından küçük ölçekte rüzgar türbinlerini çok görmüyoruz. Ancak her ölçekte yatırım için maliyetler düşmüş durumda. Rüzgarda off grid (akülü) sistemlerin depolama maliyetlerinin düşmesi ile artacağını öngörebiliriz" dedi.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre;  Yeşil Fatura sistemine tam olarak 1 Haziran'da geçileceğini aktra Arıcı, "Yenilenebilir enerjinin gelişmesi için olumlu bir etki sağlayacaktır. Belli bir vadede de bunun fiyatlara pozitif olarak yansıyacağını düşünmekteyiz" diye konuştu. Arıcı, bireysel rüzgar enerjisi üretiminde altyapının önemine dikkat çekerken, "Yeni kent planlama çalışmalarında, yenilenebilir enerjinin kent planlarına entegrasyonunun sağlanması önem arz ediyor" dedi.

Enerji üretiminde dünyanın yükünü alan fosil yakıtlar, yerini rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakmaya başlıyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarının 5 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

 Yeşil faturaya hazır mısınız? Yeni dönem başlıyor!

AVRUPA'DA 5'İNCİ

7-8 yıl önce Türkiye'de doğalgazın elektrik üretimindeki payı yüzde 50'yken, bu oran yüzde 25'lere düştü. Avrupa'da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik miktarı, 2020'de ilk kez fosil yakıttan elde edilen düzeyi geçerken, Türkiye de Mart 2021 sonu itibarıyla 97 bin 70 MW olan kurulu gücünün yüzde 53.32'sine karşılık gelen 50 bin 790 MW'sini yenilenebilir kaynaklardan üretti. Aynı dönemde, Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji kurulu güç toplamı ise 62 bin 125 MW'a ulaşarak toplam kurulu gücün yüzde 64'ünü oluşturdu. Türkiye 2020'yi yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla Avrupa'da 5'inci ve dünyada 12'nci olarak tamamladı. 333 adet santralle rüzgar enerjisinin payı da yüzde 9.7'ye karşılık gelen bir kapasiteye ulaştı.

  Yeşil faturaya hazır mısınız? Yeni dönem başlıyor!
KÜÇÜK TÜRBİNLER AZ

Arıcı, yaptığı açıklamada, rüzgar türbinlerinde üretim için, öncelikle rüzgar varlığı gerektiğine dikkat çekerek, "Bu anlamda Türkiye'de sağlıklı bir arz-talep dengesi oluşmadığından küçük ölçekte rüzgar türbinlerini çok görmüyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim ki, her ölçekte yatırım için maliyetler düşmüş durumda. Rüzgarda off grid (akülü) sistemlerin ise depolama maliyetlerinin düşmesi ile artacağını öngörebiliriz" dedi.

YEŞİL TARİFE

Gelecek dönemlerdeki projelerle rüzgar yatırımllarının devam edeceğini aktaran Arıcı, tüketicilerin kullandığı elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini garanti eden Yeşil Enerji (YEK-G) sistemine 1 Haziran itibarıyla geçileceğini belirtti. Arıcı, "Bu sistemle beraber organize YEK-G piyasası oluşacak. Bu durum hem yenilenebilir enerjiden üretim yapan tesislere ilave bir katkı sağlayacak, aynı zamanda da Avrupa ülkelerine ihracat yapan -ki toplam ihracatımızın yüzde 50'sidir- tesisler için yeşil mutabakat çerçevesinde ihtiyaç duydukları pazarı oluşturacak. Yenilenebilir enerjinin gelişmesi için olumlu bir etki sağlayacaktır. Belli bir vadede de bunun fiyatlara pozitif olarak yansıyacağını düşünüyoruz" dedi. ifadesini kullandı

Elektrik depolama tesislerinin şebekeye entegrasyonunun önünü açan yönetmeliğin yenilenebilir enerji sistemlerinin kapasitesini artıracağını vurgulayan TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, şunları söyledi: "Bugün yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi ile ilgili en önemli sorun, dengesiz üretimin sistemlere etkisidir. Bu nedenle, depolama ile birlikte sistem güvenilirliğinin de artacağını düşünüyorum. Bu durum da rüzgar projelerinin kapasite arzında olumlu bir etki yaratacaktır."

 Yeşil faturaya hazır mısınız? Yeni dönem başlıyor!


KENT PLANINA ENTEGRE ENERJİ

Vatandaşların bireysel olarak rüzgar santralleri kurarken, yeterli rüzgar alabilen ve izinler açısından uygun bölgelerin önemine vurgu yapan TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, "Bireysel üretimlerde en önemli konu, mevcut planlama altyapısının bu tür projelere olanak verecek düzenlemeler içermiyor olması. Bu nedenle, yeni kent planlama çalışmalarında, yenilenebilir enerjinin kent planlarına entegrasyonunun sağlanması önem arz ediyor. Konu, imar yönetmeliklerinde de ele alınmalı" ifadesini kullandı.

İHRACATTA ÖNE ÇIKMAYI SAĞLAYACAK

Yeşil Tarife veya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) "Yeşil Fatura" uygulaması kapsamında enerji elde etmek isteyen tüketicilerin elektrik faturalarında, enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret bulunmaktadır. Bununla aboneler sadece rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerjisi, güneş enerjisi gibi kaynaklardan üretilen elektriği kullanabilirler.

Meskenlerin dışında  ticarethane, tarım ve sanayi işletmeleri de  bu tarifeyi kullanabiliyor. Yeşil Tarife şu an  standart elektrik kullanımından daha yüksek fiyata mal oluyor. Bu tarifelerden yararlanmak isteyenlerin elektrik tedarik şirketlerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

DENİZ SAHALARI

Offshore rüzgar yatırımları için 2018 yılından beri deniz sahalarında yoğun bir çalışma içinde olunduğundan bahseden  Arıcı, "Offshore rüzgar enerjisi santrali (RES) yol haritası ve lojistik altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere. TÜREB olarak Türkiye Offshore RES Yol Haritası ve rüzgar elektrik santrallerinin kurulumlarına yönelik teknik, ekonomik ve çevresel etki çalışmalarına destek vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

.

Elektrik faturasının 118 lirasını devlet karşılıyor! Hemen başvurun!

Resmi Gazetede yayımlandı! Elektrik faturalarında yeni dönem!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.