26 / 06 / 2022

Yeşilçam'ın ünlü konağı müze oluyor!

Yeşilçam'ın ünlü konağı müze oluyor!

Kibar Feyzo gibi Yeşilçam'ın birçok filmine sahipliği yapan Hatay'daki tarihi konak için karar verildi. Konak restore edilerek sinema müzesine çevrilecek. Kibar Feyzo, Sultan Gelin, Adak, Ezo Gelin, Kaçak, Asi, Kasaba gibi Yeşilçam'ın önemli filmelerine ev sahipliği yapan Hatay'daki konak için karar verildi. Milliyet'te yer alan habere göre; Reyhanlı ilçesine bağlı Kavalcık (Harran) Mahallesi'nde bulunan konak restore edilerek sinema müzesine dönüştürülecek. 

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI  

Birçok diziye de ev sahipliği yapan yeni adıyla Kavalcık eski ismiyle Harran Mahallesi'ndeki Fatih Aliye Müderris Konağı'nın restore edilmesi için çalışan Hatay Valiliği proje çalışmasını tamamladı. 

Yetmişli yıllarda çekilen 'Ezo Gelin' ve 'Adak' filmleriyle üne kavuşan başrolünü Kemal Sunal'ın oynadığı, Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar ve Adile Naşit gibi oyuncuların bulunduğu 'Kibar Feyzo' filminde kurgusal karakter Maho Ağa'nın evi olarak tanınan Fatih Aliye Müderris Konağı'nın sinema müzesine çevrilerek turizme kazandırılması hedefleniyor.

"KADERİNE TERK EDEMEZDİK"  

Konak hakkında açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, konağın eski günlerine kavuşması için çalıştıklarını dile getirdi. Konağın sinema ve turizm sektörlerine kazandırılmasıyla Hatay'a olumlu katkı sağlayacağını belirten Doğan şunları söyledi: 

"Türk sinemasının sevilen filmlerine ev sahipliği yapmış konağı kaderine terk edemezdik. Geçen günlerde konakta incelemelerde bulunduk, filmdeki halinden eser kalmayan konak, aşırı yıpranma nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor.

Yeşilçam ın ünlü konağı müze oluyor!

Konaktaki havuz ve eklentileri ise bakımsızlıktan adeta harabeye dönmüş durumda. Uzun zamandır kendi haline terk edilen Reyhanlı ilçemize bağlı Harran Mahallesi'nde bulunan Kibar Feyzo'nun yanı sıra 'Ezo Gelin', 'Kaçak' ve 'Asi' gibi birçok film ve diziye ev sahipliği yapan konağın restorasyon çalışmalarını titizlikle yaptıktan sonra ilimize sinema müzesi kazandırmış olacağız."

"KONAĞIMIZ AÇIK HAVA SİNEMA PLATOSU GÖREVİ GÖRDÜ" 

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu  ise 60 yıldır ayakta olan tarihi konağın kentin en önemli turistik yerlerinden biri olduğunu vurgulayarak "Konağımız yıllarca açık hava sinema platosu görevi gördü. Sinema müzesine dönüştürülecek olmasından dolayı mutluyuz. İlerleyen dönemlerde Türkiye'nin birçok noktasından ziyaretçilerin uğrak mekanları arasında olacağını düşünüyoruz" dedi.

MAHALLE SAKİNLERİ PROJEDEN UMUTLU 

Mahalle sakinlerinden Muavfak Demirhan ise konağın müzeye dönüştürülecek olmasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek "Burası sevilen film ve dizilerin çekildiği mekan olarak biliniyor. Müze, konağı görmek için daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
 

Halikarnas Balıkçısı'nın Bodrum'daki evi müze mi oluyor?