Yıkılan TBMM lojman binalarının işlemleri denetimden geçti mi?

Yıkılan TBMM lojman binalarının işlemleri denetimden geçti mi? Yıkılan TBMM lojman binalarının işlemleri denetimden geçti mi?

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM yerleşkesi içinde bulunan üç lojmanın 142 bin 468 TL bedelle mantolandıktan kısa bir süre sonra yerleşke içindeki lojmanlarının tamamının 42 bin TL bedelle yıkıldığını bildirdi.Aydın, TBMM’nin yerleşke dışında bulunan kreşinin taşınmasına yönelik alınan bir karar bulunmadığını kaydetti.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in TBMM yerleşkesi içindeki lojmanların tadilatları ve yıkımlarına ilişkin soru önergesini TBMM Başkanı İsmail Kahraman adına yanıtlayan Aydın, şunları kaydetti: “TBMM yerleşkesi içerisinde dokuz adet lojman bulunmaktaydı. dikmen lojmanları ile TBMM yerleşkesi içerisindeki lojmanlar dahil toplam 28 bloğun mantolama işleri için 2011’de ihale yapılmıştır. 6 tanesi TBMM yerleşkesi içerisinde bulunan lojmanlardan üç tanesinin kısmi mantolama işleri yapılmakta iken yıkım kararı alınmıştır. Üç lojmanın mantolama maliyeti 142 bin 468.26 TL’dir. Yıkıma ilişkin karar alındıktan sonra herhangi bir tadilat işlemi gerçekleştirilmemiştir.


Molozlara ek harcama 

4 Eylül 2012 tarihli yıkım sözleşmesi imzalanmış olup yıkım 42 bin TL bedelle gerçekleştirilmiştir. Yıkılan lojman binalarının hafriyatlarının taşınması için herhangi bir ek harcama yapılmamıştır. Çıkan molozlar ve hurdalar sözleşme çerçevesinde yüklenici tarafından alınmıştır.


Kreş taşınmayacak

Lojman binaları ile ilgili işlemler Sayıştay denetiminden geçmiştir. Yıkılan lojmanların alanı, açık otopark ile birlikte yeşil alan olarak düzenlenmiştir. Açık otopark atıl olmayıp personel tarafından kullanılmaktadır. TBMM Kreşi’nin taşınması konusunda alınan bir karar bulunmamaktadır.”


Milliyet
Bu haber Hürriyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı:
MECLİS Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM yerleşkesindeki 3 lojmanın 142 bin 468 lira bedelle mantolandıktan kısa süre sonra 42 bin lira masrafla yıkıldığını açıkladı.


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in TBMM personel lojmanlarının tadilatları ve yıkımlarına ilişkin soru önergesini Meclis Başkanı İsmail Kahraman adına yanıtlayan Aydın, şu bilgileri verdi:


“TBMM yerleşkesi içerisinde 9 adet lojman bulunmaktaydı. Dikmen lojmanları ile TBMM yerleşkesi içerisindeki lojmanlar dahil toplam 28 bloğun mantolama işleri için 2011 tarihinde ihale yapılmıştır. 6 tanesi TBMM yerleşkesi içerisinde bulunan lojmanlardan 3 tanesinin kısmi mantolama işleri yapılmakta iken yıkım kararı alınmıştır. Üç lojmanın mantolama maliyeti 142 bin 468 TL’dir.


Yıkıma ilişkin karar alındıktan sonra herhangi bir tadilat işlemi gerçekleştirilmemiştir. 4 Eylül 2012 tarihli yıkım sözleşmesi imzalanmış olup yıkım 42 bin TL bedelle gerçekleştirilmiştir. Yıkılan lojman binalarının hafriyatlarının taşınması için herhangi bir ek harcama yapılmamıştır. Çıkan molozlar ve hurdalar sözleşme çerçevesinde yüklenici tarafından alınmıştır. Lojman binaları ile ilgili işlemler Sayıştay denetiminden geçmiştir. Yıkılan lojmanların alanı, açık otopark ile birlikte yeşil alan olarak düzenlenmiştir.”Hürriyet