Yıldırım Güngör: Kerpiç evler mutlaka boşaltılmalı!

Yıldırım Güngör: Kerpiç evler mutlaka boşaltılmalı!İran'da meydana gelen depremin Van'da hissedilmesi ve Gelenler köyünde 40 evin yıkılması sonrası uzmanlardan uyarılar gelmeye başladı. Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör depreme dair yaptığı açıklamada, "Kerpiç evler mutlaka boşaltılmalı, artçılarda yıkılabilir." dedi...


İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ardından deprem uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Milliyet'te yer alan habere göre; İran'da 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depremin Van'da hissedilmesi ve birçok binanın yıkılması ardından deprem uzmanları olası artçı depremler hakkında uyarılarda bulundu.

"ORADAKİ ŞANSIMIZ ŞUYDU..."

Doç. Dr. Yıldırım Güngör, "Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir. Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoku köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 7 kişi hayatını kaybetti.

ÇIĞ UYARISI!

Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şuanda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor.

Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoku çok kötü. O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil."

GELENLER KÖYÜ ÖĞRETMENİ: YARISI YIKILDI

Gelenler köyü öğretmeni Ferhat Tulan ise açıklamasında, "80 hanenin gördüğüm kadarıyla 35-40 hane yıkıldı. Önce köyü bir toz bulutu kapladı. Enkaz alanına koştum. Bir kaç kişiyi çıkarabildim. Bazı hayvanlar telef oldu. Henüz ambulans gelmedi. 180 km mesafedeyiz. Bizim olduğumuz köyde herhangibi bir ölü yok. 5-6 yaralımız var" dedi.

Van Başkale'de evler ve ahırlar yıkıldı! 

Van Valisi'nden deprem açıklaması!