Yok mu orta sınıfı ev sahibi yapacak?

Yok mu orta sınıfı ev sahibi yapacak?

İstanbul'da satışta olan konut projelerine baktığımda ilginç bir nokta ile karşılaşıyorum. Bu ilginç nokta ne mi?Sanki yapımı devam eden evler İstanbul'da yaşayanlar için değil de uzaydan çuvalla dolar getirecekler için inşa ediliyor. Fiyatlar, gerçek anlamda ev sahibi olmayı planlayan kesimin çıkarabileceği peşinattan ve yapabileceği aylık ödemelerden uzak. Durum böyle olunca inşası devam eden onlarca projedeki konutların satılamadığına tanıklık ediyorum.

Bu durumda ne yapılması gerekiyor? Yanıtı çok basit: Orta sınıfı ev sahibi yapacak bir yöntem geliştirilmeli. Bu nasıl olur. Depreme karşı dayanıklı, otoparkı, çocuk oyun alanları ve ticari üniteleri olan 50 ile 100 metrekare arasında değişen alanlı konutlar. Fiyatı da metrekare bazında 1.000-1.300 YTL'yi aşmamalı.

Gelir piramidinin en geniş kesimini oluşturan orta sınıf bugün 20 ile 50 bin YTL arasında peşinat çıkarır. Aylık ödeyebileceği taksit de 1.000 ile 1.500 YTL arasında olur. Konut üreten şirketlerin bu gelir kesimini iyi analiz etmesi şart.

Bunu KİPTAŞ yapıyor. Çok da başarılı oluyor. Diyeceksiniz ki ''Kiptaş Belediye şirketi. Belediyenin imkanları ile bunu yapıyor'' Yanıtım hazır: ''Yanlış düşünüyorsunuz. Önce KİPTAŞ'ın modelini inceleyin ondan sonra gelin ben size işin püf noktasını anlatayım.''

İstanbul'daki emlak ve inşaat piyasasını yakından takip eden bir gazeteci olarak söylüyorum: Bugün piyasa koşullarında metrekaresi 1.000-1.300 YTL'den konut satan bir şirket -kalitesine göre değişir ama- net yüzde 20'nin üzerinde kazanç sağlar. Bu 100 milyon dolarlık projede 20 milyon dolar kazanç demektir. Ortaya koyduğunuz sermayeye göre, muazzam bir kazanç. Bu parayı başka nerede kazanabilirsiniz?

Konut üreten şirketlerin önünde iki seçenek var. bu seçeneklerin ilki bugünkü çizgide devam etmek. Yani üst gelir grubuna hitap etmek veya ettiklerini düşünmek... Bu durumda bazı aylarda siftah bile yapmadan dükkanı kapatmak. İkincisi ise; orta sınıf için lüks değil. Ama sağlam ve nitelikli konut üretip sürümden kazanmak.

Arsa onların, arazi onların... Sermaye de... Benimkisi sadece bir öneri.

E-mail: tebernuskirecci@emlakkulisi.com