Yunanistanda gayrimenkul yatırımı arttı!

Yunanistanda gayrimenkul yatırımı arttı!

Bu yaz Yunan adaları sadece tatilcinin gözdesi değil. Krizin dip yaptırdığı gayrimenkul fiyatları yatırımcıları da ada yollarına döktü...

Türk markaları borç batağındaki Yunanistandan kaçarken, gayrimenkul yatırımcıları ise fırsat avına çıktı. Dünyanın bir ucu da olsa kriz dönemlerinde dibe vuran gayrimenkul fırsatlarını kaçırmayan Türk yatırımcılar, kamu binaları da dahil olmak üzere Yunanistanda satılık tabelası bulunan birçok gayrimenkul için sıkı pazarlıkta.

Coldwell Banker Premier Ofis Brokerı Mahumut Avcı, Kriz nedeniyle gayrimenkul fiyatlarındaki sert düşüş dolayısıyla ilgi çok yoğun. Yasal çerçevenin genişletilmesine rağmen satış sürecinde öncelik AB vatandaşları yönünde olduğu için Türk yatırımcılar Körfez ülkelerinden ve Almanyadan ortakla alıma geçti dedi.

75 bin mülk satışta
2015e kadar gayrimenkul satışından 50 milyar euro gelir sağlamayı planlayan Yunanistan, borç batağından kurtulmak ve halk ayaklanmalarını bastırmak için 75 bin varlığını satışa çıkardı. Ülkede kamu mülklerinin yanı sıra birçok özel mülkte satışta. Satılık tabelası olan mülklerin kimi apartman dairesi, kimi villa, kimi ise daha proje ya da kaba inşaat. Düşen gayrimenkul fiyatlarının yanı sıra Yunanistanın haziran başında sınır bölgelerinde yabancıların gayrimenkul almasının önündeki engelleri kaldırması yatırımcıların iştahını kabarttı. Yeni yasa ile Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı olmayan ve ülkenin sınır bölgelerinde gayrimenkul satın almak isteyenlerin Yunan Savunma Bakanlığından izin alma zorunluluğu kaldırıldı. Türkiyenin Ege kıyıları karşısındaki tüm adalar sınır bölgesi olarak kabul ediliyor.

Ucuz fiyatlar cezbediyor
Turkey Sothebys International Realty Genel Müdürü Arman Özver, Yunanistanda adalar başta olmak üzere birçok yerin Sınır Bölgesi olmaktan çıkartıldığını ve AB üyesi olmayan ülkelerden yatırımcılar için satın alma önündeki engellerin kalktığını söyledi. Özver, ekonomik kriz yaşayan ülkelerdeki fiyatların çok ucuzlamasının yatırımcıları cezbettiğini söyledi.

Adalardaki fiyatlar

Korfu Adasında 85 bin m2 alanda 4 villa: 13 milyon euro

Rodosta 80 metrekarelik apartman dairesi: 95 bin euro

Lerosta 65 metrekarelik müstakil ev: 200 bin euro

Rodosta bin metrekarelik villa:4 milyon euro

Rodosta 80 metrekare villa: 275 bin euro

Symide 140 metrekare arazi: 45 bin euro

Haritada sarı renkle işaretlenmiş yerler Yunanistanda yapılan son düzenlemeyle sınır bölgesi olmaktan çıkarıldı. Satış onayı artık yerel yönetimlerin kontrolünde.

Sibel Cingi/Radikal