Yunanistan'daki Pire Limanı Çinli COSCO'ya satılacak!

Yunanistan'daki Pire Limanı Çinli COSCO'ya satılacak!

Yunanistan`da parlamento Pire limanının Çinli COSCO`ya satılmasını onayladı. COSCO, Pire Limanı'nın yüzde 51 hissesi için 280,5 milyon euro ödeyecek.Yunanistan`da parlamento Pire limanının Çinli COSCO`ya satılmasını onayladı.


Yunanistan'da parlamento, Pire Liman Otoritesi'nin çoğunluk hisselerinin Çinli COSCO'ya satılmasını onayladı.


COSCO, Nisan ayında Yunanistan'ın özelleştirme ajansı ile yaptığı anlaşma çerçevesinde Pire Limanı'nın yüzde 51 hissesi için 280,5 milyon euro ödeyecek. 5 yıllık süreçte yüzde 16 oranında hisse daha alacak olan COSCO bu hisseler için de 88 milyon euro ödeyecek.


Milliyet/Uzmanpara
Bu haber Günboyu Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;
Yunanistan meclisi ülkenin en büyük limanı Pire'nin çoğunluk hissesinin Çinli Cosco Group Limited firmasına satılarak özelleştirilmesini içeren anlaşmayı onayladı. Yunan Meclisi Pire Limanı'nın Çinli Cosco'ya satışını onayladı. Özellikle liman işçilerinin büyük tepkisini çeken, haftalar süren grev ve gösterilere neden olan anlaşma, 300 koltuklu Yunan meclisinden 223 oyla onay aldı. Oylamada, hükümet ortakları SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisinin yanı sıra muhalefetten Yeni Demokrasi, PASOK, Nehir ve Merkez Birliği de anlaşma lehine oy kullandı. Komünist Partisi ve Altın Şafak ise anlaşmaya onay vermedi. Anlaşmaya göre Cosco şirketi, ülkenin turizm ve taşımacılık açısından merkezi olan limanın yüzde 67'lik hissesi için 368,5 milyon avro ödeme yapacak.Günboyu