Zeytinburnu-Kazlıçeşme bölgesi gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi!

Zeytinburnu-Kazlıçeşme bölgesi gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi!Eski deri fabrikaları ve sanayi alanlarının dönüşümü ve denize olan kıyısıyla yıldızı parlayan ilçelerden Zeytinburnu’nda, bölge, mega ulaşım yatırımlarıyla cazibesini katlıyor.


Markalı konut projeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarında hızla yükselişini sürdüren Zeytinburnu hattı, ulaşım yatırımlarıyla da değerlenmeyi sürdürüyor. Konut alıcısının son yıllardaki gözdelerinden olan Zeytinburnu-Kazlıçeşme bölgesinde gayrimenkul yatırımcısı da yer arayışını devam ettiriyor. 


Eva Gayrimenkul Değerleme  araştırmasına göre, Zeytinburnu-Merter-E5 aksında dairelerin birim metrekare fiyatları 3 bin liradan, 25 bin liraya kadar çıkıyor. Sahil hattında başlangıç 6 bin lirayı geçti. E-5 çevresinde fiyatlar 5 bin-12 bin lira arasında değişiyor.  Cumhuriyet tarihinin en yüksek hasılat paylaşımlı gayrimenkul ihalesi olarak bilinen Kazlıçeşme’deki 111 bin metrekarelik arsa üzerine kurulan Büyükyalı İstanbul projesi Özak GYO - Yenigün İnşaat - Ziylan Gayrimenkul tarafından hayata geçiriliyor. 

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Sirkeci’den başlayan ve Yeşilköy-Florya hattını takip ederek Çekmece’ye kadar uzanacak olan yeni yaya-bisiklet yoluyla birlikte sahil şeridinde yapılan yeni düzenlemelerle 30 kilometreyi bulan bu alanı ise ‘Tıpkı Miami’ olarak nitelendiriyor. Akbalık, “Düzenlemeler, Miami’de olduğu gibi insanların yürüyüş ve koşu yaptığı, su sporlarıyla uğraştığı, bisiklete bindiği, kaykayla gezdiği bir sahil şeridine dönüştürecek” dedi. 


Ulaşımın kesiştiği aks

Bir zamanların tekstil fabrikaları, deri sanayi sitelerinin merkezi olan ve Merkezefendi ile Topkapı’yı da içine alan Zeytinburnu’nda sanayi dönüşümü hareketliliği artıyor. Pek çok proje, sanayi alanlarının, imalathanelerin, fabrikaların dönüşümüyle hayata geçiriliyor. 


Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, günümüzde eski ve yıpranmış yapılanmaların mevcut olduğu bölgede konutların orta ve orta-alt gelir grubuna hitap ettiğini, ulaşım olanaklarının çeşitlenmesiyle orta ve orta-üst gelir seviyesine yönelik projelerin artığını ifade ediyor.  Bölgede belediyenin öncülüğünde çeşitli mahallerde ise yerinde dönüşüm çalışmaları için planlar yapılıyor. Yazıcı, Türkiye’nin en büyük şehir parklarından biri olarak planlanan Çırpıcı Şehir Parkı ve  Marmaray  ulaşım hattı sayesinde, bölgede bulunan gayrimenkullerde değer artışları yaşandığını ifade ediyor. Avrasya Tüneli de bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor. Ayrıca bölgenin Atatürk Havalimanı’na, Topkapı Sarayı’na, İstanbul karayolu ulaşımının iki ana arterinden biri olan E-5 karayolu ile TEM otoyoluna yakınlığı bölgenin yeni bir merkez olma potansiyelini güçlendiriyor. Bakırköy ve Yenikapı İDO iskeleleri gibi farklı ulaşım seçenekleri de yine bölgeyi öne çıkaran özellikler arasındaki yerini alıyor. 


Satışlar hızlandı

Kalkavan Yapı, HASAN Sever İnşaat ve Gül Yapı Gayrimenkul Geliştirme İş Ortaklığı’yla hayata geçirilecek TOBB arazisi üzerinde yükselen Yedi Mavi Projesi’nin ortaklarından Kalkavan Yapı Başkanı Nazım Kalkavan, “Bölgede fiyatlar 5 yılda yüzde 70 arttı” dedi.  Bölgedeki satışlarının her yıl periyodik olarak arttığını belirten Kalkavan, “Biz 2011 yılında bölgeye girdiğimizden bu yana metrekare fiyatları yüzde 70 civarında artış gösterdi. Öyle ki sahil şeridinde yapılan projelerde metrekare fiyatları 25 bin liralara kadar çıktı. Tarihi yarımadanın içinde yer alması, boğaz hattına alternatif olacak sahili olan bir ilçe olması ve çok önemli ulaşım akslarının kesişim noktasında olması Zeytinburnu bölgesinin değerini artıran en önemli unsurlardan biri. Ayrıca bölgenin değerlenmesinde özellikle Zeytinburnu Belediyesi’nin çok büyük katkısı oldu. Avrasya Tüneli ile 1 milyon metrekarelik Şehir Parkı projelerinin tamamlanmasıyla da Zeytinburnu bölgesinde fiyatlar adeta tavan yapacak” diye konuştu.


Milliyet / Duygu Erdoğan