Zeytinburnu`nda 157 bina yıkılacak

Zeytinburnu`nda 157 bina yıkılacakZeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, binaları depreme hazırlamak amacıyla uygulayacakları ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında ilk etapta ilçedeki 157 binanın yıkılacağını bildirdi.


Zeytinburnu Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen "Kentsel Dönüşüm: Katılımcı Planlama ve Uygulama" konulu bir sempozyumda, ilçe belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnsani Yerleşimler Derneği ve Hollanda merkezli bir kuruluşun ortak çalışmasıyla yürütülen "Matra Regima Projesi"nin sonuçları değerlendirildi.

Sempozyumda konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Matra Regima Projesi"nin, Hollanda'nın AB fonları kapsamında kentsel ve sosyal dönüşümlerle ilgili olarak kullandığı bir proje olduğunu belirterek, kendilerinin de Hollanda'nın bu konudaki deneyimlerinden yararlandıklarını söyledi.

Gerçekleştirecekleri dönüşümün zorunlu bir kentsel dönüşüm olduğunu belirten Aydın, amaçlarının binaları depreme hazırlamak ve deprem olduğunda insanların bu afeti en az zararla atlatmalarını sağlamak olduğunu anlattı.

Murat Aydın, halkın desteği olmadan bu projeleri yapmanın mümkün olmadığına işaret ederek, "Kentsel Dönüşüm Projesi" çerçevesinde ilk etapta ilçenin Sümer Mahallesi'nde yer alan 157 binanın yıkılacağını bildirdi.

Yaklaşık 4 yıl sürecek ve halktan maddi destek almadan yapılacak olan çalışmanın önümüzdeki Nisan ayında başlayacağını söyleyen Aydın, yıkılacak binaların sahiplerine, aynı mahallede yapılan konutlardan verileceğini kaydetti.