Ziraat Bankası bina izalosyonuna kredi desteği sağlıyor!

Ziraat Bankası bina izalosyonuna kredi desteği sağlıyor!Yapılan araştırmalara göre, şu anda yalıtımsız binalar, 8 milyar dolarlık kaynak kaybı yaratıyor. Yine yapılan araştırmalara göre Türkiye'de sayısı 17 milyon adet olarak tespit edilen binaların sadece yüzde 10'u yalıtımlı


Yapılan araştırmalara göre, şu anda yalıtımsız binalar, 8 milyar dolarlık kaynak kaybı yaratıyor. Yine yapılan araştırmalara göre Türkiye'de sayısı 17 milyon adet olarak tespit edilen binaların sadece yüzde 10'u yalıtımlı. Türkiyenin en önemli sorunlarından biri olarak ön plana çıkan enerji yetersizliği gibi bir durumun ortaya çıkardığı bu fotoğraf,  pek çok kesim gibi finans sektörünü de harekete geçirmiş durumda. Şekerbank'tan sonra Ziraat Bankası da yalıtım için düşük faizli kredi desteği sağlamış durumda. Bankanın Blue'Safe Mavi Kale Dış Cephe Mantolama Sistemleri ile işbirliğinde geliştirdiği proje doğrultusunda düşük faizli olarak 48 aya kadar uzayan vadelerle kredi desteği edinebilmek mümkün.
Blue'Safe'i pek çok yalıtım firmasını bir araya getiren bir sistem olarak nitelendiren ve bunlar içinde kendilerinin de bulunduğunu belirten Mardav Satış ve Pazarlama Direktörü Alper Doğruer, Türkiyede yalıtımı bulunmayan binaların her yıl yüzde 10una yalıtım yapıldığı takdirde yıllık 2 milyar dolarlık bir finansmanın tasarruf edileceği gerçeğinden yola çıkarak hareket ettiklerinin altını çizdi. Doğruer, şöyle konuştu:

20 yıllık garanti
Kampanya doğrultusunda10 yıl garantiye ek olarak iki yıl uygulama garantisi veriyoruz. İnsanlar hem krediyle hem de 20 yıl garantiyle yalıtım yaptırabiliyorlar. Böylece Ziraat Bankasının çok düşük faizlerle vereceği kredilerle artık vatandaşlar zorunlu hale gelen ısı yalıtım çalışmalarını zorlanmadan hayata geçirebilecek. İZODER, yani yalıtım sektörünün derneğinin teknik danışmanlığında gerçekleşecek yalıtım kredisinden bireyler ve apartman yönetimleri, sadece İzodere üye ve uzman uygulayıcı firmalar kapsamında yararlanabilecek.
Yalıtımın büyük bir masraf olarak algılanmaması gerektiğine dikkat çeken Doğruer, yapılan masrafın iki - dört yılda geri döneceğini belirterek, Bir kere masraf eden kısa bir sürede bu rakamı tasarruf ediyor ve binasında ömür boyu tasarruf ediyor. Yapılan anlaşma gereği dedi.

KAYIBIN BOYUTU 8 MİLYAR DOLAR
- Türkiye'de şu anda 17 milyon bina var.
- Bu binaların yüzde 90'ı yalıtımsız.
- Yalıtım oranının yüzde 10'da kalması 8 milyar dolarlık kayıp anlamına geliyor.