Ziraat'in tarihi binasında VIP konuk ağırlanacak

Ziraat'in tarihi binasında VIP konuk ağırlanacak

2010 sonuna kadar İstanbul'a taşınma işlemini tamamlayacak Ziraat Bankası'nın Ankara'daki tarihi genel müdürlük binası, Başbakanlık'a geçince yabancı konuklar ağırlanacak.
TOKİ'NİN Ataşehir'in karşısındaki arsayla ilgili izni bir ay içerisinde almasını bekleyen Ziraat Bankası, genel müdürlüğü İstanbul'a taşımak için düğmeye basacak. 2010 yılına kadar genel müdürlüğünü İstanbul'a taşımayı hedeflenyen Ziraat Bankası, Ankara'daki tarihi genel müdürlük binasını da Başbakanlık'a verecek. Başbakanlık'ın da Ulus'taki tarihi binayı Türkiye'ye ziyarete gelen yabancı devlet adamlarının konaklama yeri olarak kullanılacak şekilde düzenleyeceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Türkiye'ye gelen yabancı heyetleri bu binada kabul edecek. Yine aynı bina, yabancı devlet adamlarının konaklama yeri olarak da kullanılacak. Ziraat Bankası'nın tarihi binası, Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapıldı. Binanın yapımına 1926'da başlandı ve 1929'da da hizmete açıldı. Binada bulunan bütün eşyalar, tarihi eser niteliği taşıyor.


LOJMAN YAPILACAK


Bugüne kadar, restorasyonların dışında binaya tek bir çivi bile çakılmadı. Binada bulunan tüm demirbaş eşyaların hatta döşemelerin bile numarası bulunuyor. Binanın giriş katı ise müze olarak kullanılıyor. Müzede, bankada bugüne kadar kullanılan eşyalar ve bankacılık tarihini anlatan eserler bulunuyor. Öte yandan, Ziraat Bankası'nın İstanbul'a taşınması için yapılacak yeni genel müdürlük binasının yanında, bankanın üst düzey personeli için lojman yapılmasının da planlandığı öğrenildi. Söz konusu lojmanlarla, halen Ankara'daki bankanın üst düzey personelinin İstanbul'daki konut ve ulaşım sorununun çözülmesi amaçlanıyor. Lojman yapılması halinde, personelin İstanbul'a taşınması konusunda daha kolay ikna edileceği düşünülüyor.


 


HÜSEYİN ÖZAY