Zorlu Center'da 4 proje finale kaldı, 1 milyar dolar hazır

Zorlu Center'da 4 proje finale kaldı, 1 milyar dolar hazır Zorlu Center'da 4 proje finale kaldı, 1 milyar dolar hazır

Zorlu 800 milyon dolara aldığı Karayolları Arazisi için proje seçimini tamamlayacak.


117 firmanın katıldığı proje yarışmasında 4 projenin finale kaldığını ve seçimi Anıtlar Kurulu'nun yapacağını söyleyen Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Hangi proje seçilirse seçilsin 1 milyar dolara mal olacak. Satışlar da yılbaşında başlayacak" dedi.

ZORLU Grubu geçtiğimiz yıl mart ayında gerçekleşen ihale süreci sonucunda 800 milyon dolara aldığı Karayolları arazisi için proje seçimini 20 Ağustos'ta tamamlayacak. Projenin maliyeti için 1 milyar dolar öngören Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu "117 firmanın katıldığı proje yarışması sonucunda finale kalan 4 alternatif oldu. Bu kalan 4 arasında seçimi Anıtlar Kurulu Yapacak. Biz ne vaad ettiysek onu yerine getiriyoruz" dedi.

Satış yılbaşında başlar

Proje önünde Mimarlar Odası'nın açtığı dava ile başlayan yasal engelin kısa süre içinde sona ermesini beklediğini ifade eden Zorlu, şöyle devam etti: "Mahkeme kararının önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını bekliyoruz. Ardından da proje ile ilgili çalışamalara başlayacağız. Satışlara yılbaşında başlayıp projenin 2010 yılında tamamlanmasını hedefliyoruz. 2010 Avrupa Kültür Başkenti' çalışmalarına yetiştirilmesi planlanan projede sosyal ve kültürel çalışmalar için alanlar ön plana çıkıyor"

Konsept hepsinde aynı

Yarışma sonucunda finale kalacak projelerinin maliyet açısından çok farkı bulunmayacağını dile getiren Zorlu şu şekilde konuştu: "Biz bu projede bir konsept oluşturuyoruz. Yani bize sunulan projelerin tamamı konferans salonları, konser salonu, müze ve elektronik kütüphane gibi sosyal ve kültürel yapıları kapsıyor. Ayrıcai otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansları da içinde barındırıyor. Bu nedenle projeden projeye maliyet en fazla 100 milyon dolar oynar. Türkiye'de ilk kez beş değişik fonksiyonu içinde bulunduracak olan 'karma kullanım' projesinde maliyet planlarını ileride yapacağız."

Uzakdoğulu işletmeci

Projenin içindeki otel ve rezidansların işletmesi için de daha önce Türkiye'ye hiç girmemiş Uzakdoğulu ünlü bir firma ile anlaşma yolunda olduklarını dile getiren Zorlu "İstanbul'a yakışır bir proje yapma sözümüzü tutuyoruz. Bu proje 80 sene sonra bile göze hitap edecek. Anlaştığımız işletmeci firma Avrupa'da da faaliyet gösteriyor. Dünyada birçok ülkede otel ve alışveriş merkezi işletiyor. Bizde de rezidansı ve oteli bu grubun işletmesi planlanıyor" dedi.

Ciro hesabı için erken

ZORLU Center için henüz bir ciro hesabı yapmadıklarını söyleyen Ahmet Zorlu, "Biz projede neyi satıp, neyi satmayacağımızı henüz bilmiyoruz. Bu şekillenmediği için de henüz bir ciro hesabı yapamıyoruz. Proje seçilip plan tamamlandıktan sonra bu hesaba gireceğiz" dedi.

Maktum'u geride bırakmıştı

ZORLU Grubu, İstanbul'un en değerli arsası için geçtiğimiz yıl mart ayında açılan ihalede Dubai Şeyhi Maktum'u geride bırakmıştı. İhaleyi 800 milyon dolara alan Zorlu 96 bin metrekarelik arazide metrekare bedeli olarak 9 bin 641 dolar ödemeyi kabul etti. İhalenin ardından geçtiğimiz yıl yılbaşında projeye ilk kazmayı vurmayı planlayan Zorlu Mimarlar Odası, Şehir Planlamacıları Odası ve Yol Yapı Altyapı Bayındırlık ve Tapu Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası'nın açtığı davalar nedeniyle bir süre önce inşaat çalışmalarını durdurma kararı almıştı. Ancak Danıştay'a yaptığı 'red' başvurusunun kabul edilmesiyle inşaat iznini yeniden kazanmıştı.

Yatay bina Büyükdere Caddesi'ne başkaldırıyor

ERA Şehircilik Mimarlık'ın projesi İstanbul siluetinde ayrılan kimliği ve simgesel değeri ile dikkat çekiyor. Konsepti, İstanbul ve araziye yerleşimi itibarıyla çevre ile diyalog kurmak üzerine konumlandırılmış olan bu binanın tasarımı Büyükdere Caddesi üzerindeki genel mimari yaklaşıma karşı yatay olarak geliştirilmiş. Ortasında açık alanı bulunan binanın kat yüksekliği cephelerine göre farklılık gösteriyor.

117 başvuru oldu, 13'ü yarıştı 4 mimarlık grubu finale kaldı

Zorlu Gayrimenkul'ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurdu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazandı.

Yapılan değerlendirmede ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik Ltd. Şti., Yapı Tasarım Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti.-A.L.U.D. (Architecture, Landscape & Urban Design) Ortak Girişim Grubu, Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu ve Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd.-asp Architekten Stuttgart Ortak Girişim Grubu projeleri ile finale kaldı.

Köprülerle birleşen binalar saate göre renk değiştiriyor

MİMARLAR Yapı Tasarım Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri ile Architecture, Landscape & Urban Design Ortak Girişim Grubu'nun oluşturduğu proje 'İstanbul'a bir heykel' temasını işliyor. Kentin her açısından farklı görünen ve günün her saatinde farklı renklere bürünen bu yapı birbirine bağlı 5 çok katlı bloktan oluşuyor. Bu binaların bazılarının üst katlarından köprüler aracılığıyla birbirine geçiş imkanı da bulunuyor.

5 blok lego gibi görünüyor

CAFER Bozkurt Mimarlık ve Architekten Stuttgart Ortak Girişim Grubu'nun projesi binaları üst üste konulmuş küpler şeklinde yükselen bir yapı olarak öne çıkıyor. 5 blokun çevrelediği projede bu blokların önünde U şekline benzer bir yapıda tasarlanmış bir alışveriş merkezi yer alıyor. Bu binada kenarlara geldikçe binanın yüksekliği de artıyor. Projenin en ön kısmında da çeşitli gösteriler için tasarlanmış bir alan bulunuyor.

Meydanın arkasında iki kule yükseliyor

YARIŞMAYA ayrı ayrı projelerle katılan Emre Arolat Mimarlık ve Tabanlıoğlu Mimarlık daha sonra projelerini birleştirme kararı aldı. Oluşan bu yeni konsorsiyum ile şirketler 'Yeni bir merkez ve özgün bir kent parkı' temasını hayata geçirmeyi amaçlıyor. İstanbul'un kamusal mekan kurgusuna yeni bir halka olarak eklenmeyi hedefleyen proje zengin yarı açık alanları ile göze çarpıyor. Bu yolla alışveriş merkezlerinin yapısal ve sosyal normlarını kırmayı hedefleyen mimarlar projede yarattıkları kent meydanı ve büyük konser salonu ile öne çıkıyor. Projede ortada meydan şeklinde oluşturulan açık alanda alışveriş merkezi ve konutlar yer alıyor. Arkasında da iki adet çok katlı kule yükseliyor.

Ayşegül AKYARLI GÜVEN / Hürriyet