03 / 07 / 2022

Zorlu'nun yatırımları 2012'de 1 milyar doları geçecek!

Zorlu'nun yatırımları 2012'de 1 milyar doları geçecek!

Zorlu Holding"in patronu Ahmet Nazif Zorlu, 2012"deki yatırımlarının 1 milyar doları geçeceğini söyledi. Zorlu cari açığın dikkatle izlenmesi gerektiğini belirttiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Türkiye"nin her şeyden önce cari açığın finansmanı konusunu dikkatle takip etmesi gerektiğinin altını çizerek, œBüyümedeki kısmi yavaşlama, sorunu biraz olsun hafifletecek. Ama kısa vadeli kaynakların eskisi kadar bizi cazip bulmaması olasılığı da mevcut yorumunu yaptı.

Zorlu, 2011 değerlendirmesi ve 2012 beklentilerine ilişkin yaptığı açıklamada, madalyonun bir yüzünde küresel büyümenin yavaşlaması ile bunun yaratabileceği güçlü etkiler bulunduğunu, diğer yüzünde ise hala bazı fırsatlar görülebildiğini söyledi.

˜Yatırıma devam..."

Zorlu Holding"in 2012 yılı yatırım bütçesi ve yatırımlarına ilişkin de konuşan Zorlu şu bilgileri verdi:

œ2012"de var olan büyük çaplı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Gayrimenkulde Zorlu Center ve Zorlu Levent projeleri, enerjide Denizli-Sarayköy"de jeotermal, Pakistan"da rüzgar ve Rusya doğalgaz çevrim yatırımlarımız önümüzdeki sene devam edecek yatırımlarımız arasında. Madencilik yatırımımız ise 2012"de daha da hızlanarak devam edecek. Vestel"de ise kapasite artırımına değil, yeni modellere ve ARGE"ye yönelik yatırımlara odaklanacağız. Bu projelerin 2012 yılına denk gelen yatırım harcamaları toplamının 1 milyar doları geçeceğini söyleyebiliriz.

˜Ani fren olmaz, ilk yarı ılımlı"

Zorlu, sadece Avrupa"da yaşanan gelişmeler değil, Ortadoğu"da Arap Baharı sonrası dönem ile Amerika"daki sosyal hareketlenmenin siyasi ve ekonomik dengeleri değiştirmeye devam edebileceği, dolayısıyla küresel gelişmeleri çok dikkatli ve temkinli izlemek, öte yandan umudu muhafaza ederek fırsatları kollamak gerektiğini belirtti. Zorlu, Türkiye"ye ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

œ2011 yılında küresel krize ve artan risklere rağmen sağlam bir duruş ve başarılı bir performans sergiledik. Ülkemiz 2011 yılında, cari açık gibi önemli bir sorunu olmasına rağmen düşük enflasyon ve faiz oranları ile yüksek büyüme rakamlarına ulaşmayı başardı.

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de büyümenin yavaşlayacağı uzun zamandır bilinen konu. Ancak biz yüksek seviyeli bir büyüme hızı ile 2012"ye giriyoruz. Burada birdenbire bir fren söz konusu olmayacaktır. Mevcut rüzgarla yılın en azından ilk yarısını ılımlı bir geçişle tamamlayabileceğimizi sanıyorum. Dünya yüzde 0-2 büyürken, yüzde 4"leri yakalamak önemli bir başarı olacaktır.

˜CARİ AçIĞA DİKKAT"

Türkiye ekonomisinde 2012 yılında en fazla odaklanılması gereken konuya ilişkin ise Zorlu, şunları kaydetti:

œHer şeyden önce cari açığın finansmanı konusunu dikkatle takip etmemiz gerekiyor. Büyümedeki kısmi yavaşlama, sorunu biraz olsun hafifletecektir. Ama kısa vadeli kaynakların eskisi kadar bizi cazip bulmaması olasılığı da mevcuttur. Buna karşılık, orta ve uzun vadeli yatırım arayışında olan fonları Türkiye"ye çekmek için gösterdiğimiz gayretleri artırmamız gereklidir. Kredi maliyetlerindeki artışın, enflasyon artışlarını kontrolden çıkarmaması hususu bir başka önemli noktaya karşılık düşmektedir. Öte yandan ihracat pazarlarının daraldığı, döviz girişine ihtiyacın arttığı bu ortamda, Türkiye"de üretilen ihraç mallarının rekabet gücünün de dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Bu noktalarda ekonomi yönetiminin de son derece dikkatli davrandığını biliyoruz.

Zorlu, Türkiye"nin işsizlik problemini ancak yatırımla çözebileceğini de söyledi.

˜TL ile borçlanırken bile temkinli olun"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, özellikle ihracatın gelirlerinde önemli bir yer tuttuğu şirketlerin bir süredir alternatif pazarlar konusunda çok ciddi  çalışmalar yaptığının bilindiğine değinerek, œKaynaklarımızı en iyi sonuçları alacak şekilde kullanma konusundaki titizliğimizi daha da arttıracağız. Dövizle borçlanmalar konusunda temkinli olacağız ve  gereksiz açık pozisyon taşımamaya dikkat edeceğiz. Vatandaşlarımızın ise dövizle borçlanmaktan uzak durması şart. Türk lirası borçlanmada bile temkinli davranmak, fazla açılmamak, gelire uygun bir harcama planı yapmak, hatta aile bütçesi yaparak 2012"yi geçirmek yerinde olur şeklinde  yorum yaptı.

Milliyet