13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 23-24 Mart'ta!

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 23-24 Mart'ta!

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'ne konut alımında vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılmasının etkisi ile bu sene daha büyük katılım bekleniyor. 


Geçen yıl 7 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan ve milyonlarca dolarlık alım satımın gerçekleştirildiği 13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'ne konut alımında vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılmasının etkisi ile bu yıl daha büyük katılım bekleniyor. 

Junior Fuarcılık'ın yaptığı açıklamaya göre, Türk gayrimenkul sektörü ile Körfez bölgesinden yatırımcıları, acenteleri ve bireysel alıcıları buluşturan 13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, 23-24 Mart'ta Hilton Convention Center'da gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Arap Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği (ARABTURK) ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan olan fuara, 51 firma toplam 270 proje ile katılırken, ziyaretçi sayısının 7 bini aşması öngörülüyor.

Fuar kapsamında gerçekleştirilecek olan Arap-Türk Zirvesi'nde de Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından gelen yatırımcıların Türk firmalarla milyon dolarlık iş bağlantıları yapmaları da bekleniyor.

Ayrıca fuarda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konut ve yatırım yapan Araplara vatandaşlık hakları da anlatılacak. 

 - "Vatandaşlık hakkı, satışları artıracak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, fuarı 12 yıldır düzenlediklerini söyleyerek, toplamda 157 bin gayrimenkul sektör yatırımcısı ve profesyonelini ağırladıklarını belirtti.

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 23-24 Mart

2007'den bu yana yüz milyonlarca dolarlık alım-satım işlemini gerçekleştirdiklerini kaydeden Öztunalı, geçen yıl fuarı yaklaşık 7 bin kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl da 7 bini aşkın ziyaretçi beklediklerini söyledi.

Öztunalı, fuarın Türk gayrimenkul sektörü ile Körfez sermayesini tek bir platformda buluşturduğunu belirterek, "Körfez ülkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Almanya, Rusya, İngiltere, Hollanda ve Bosna Hersek'ten de alıcılar fuara gelecek. Ayrıca Türkiye'de yaşayan Araplardan da katılım bekliyoruz. Türkiye'de konut alımı ile vatandaşlık şartının 250 bin dolara düşürülmesi ülkemizdeki gayrimenkullere yabancı ilgisini artırdı. Bu ilginin fuara da yansıyacağını düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Öztunalı, bu yıl özellikle Suudi Arabistan, İran, Irak, Suriye, Fas ve Tunus'tan yoğun bir katılım beklediklerini de söyledi.

- "Yabancılardan büyük talep var"

ARABTURK Başkanı İsmail Altın da son dönemde Körfez ülkelerinden Türkiye'ye çok büyük bir talep olduğuna dikkati çekerek, gayrimenkul alımıyla vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılması ile birlikte konut satışlarının çok arttığını söyledi.

13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi 23-24 Mart

Körfez bölgesi için Türk vatandaşlığı almanın önemli bir konu olduğunu da belirten Altın, "Bu zirvede de 19 Körfez ülkesinden ticaret odalarına ve konsolosluklara vatandaşlık edinimi ile ilgili tüm bilgileri vereceğiz. Şimdiden fuara çok yüksek bir talep olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın ülkedeki yabancılara yönelik vergileri artırıp sağlık ve eğitim maliyetlerini yükseltmesi, bu ülkelerden ciddi bir çıkışa neden oldu. Bu kaçıştan Türkiye olarak ciddi bir pay alabiliriz." diye konuştu.

Altın, 2019 için yabancılara 45 bin konut satışına ve 15-20 milyar dolarlık hasılata ulaşılabileceğini söyledi.