18. Yapı Fuarı İzmir'i 27 bin 810 kişi ziyaret etti!

 18. Yapı Fuarı İzmir'i 27 bin 810 kişi ziyaret etti! 18. Yapı Fuarı İzmir'i 27 bin 810 kişi ziyaret etti!

18. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir’de yapı sektörünün bölge profesyonelleri bir araya geldi; fuar 27.810 kişiyi ağırladı11 – 14 Ekim tarihleri arasında,  İzmir  Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen 18 yılın en büyük Yapı Buluşması’na sektörün profesyonelleri yoğun ilgi gösterdi; fuarda yapı malzemesi sektörünün en yeni malzemeleri, teknoloji ve hizmetleri sergilendi. Fuarda geleneksel olarak düzenlenen Altın Mıknatıs “Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri” de sahiplerini buldu. 


Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen, Türk yapı malzemesi sektörünün Ege ve Akdeniz bölgesindeki en köklü ve en büyük buluşması olan 18. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, yapı sektörünü profesyonellerini bir araya getirdi. Sektör profesyonellerinin yoğun ilgisiyle karşılanan fuar, geçen yıl % 30 büyüyerek 19.500 m²’ye ulaşan sergileme alanında, binlerce ürün çeşidini ve 350’yi aşkın firmayı, 27.810 ziyaretçiyle buluşturdu.  


Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’dan sonra sergileme alanı bazında, 2. büyük sektör buluşması olma özelliğini taşıyan fuar, Ege Bölgesi yatırımcılarına sektörün dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri izleme imkânı sağlarken, yapı sektörünü de bölgenin gündemine taşıdı. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, turizm sezonunun bitimiyle beraber hareketlenen inşaat malzemeleri pazarına her yıl olduğu gibi bu yıl da ivme kazandırdı. Turizm yapılarının yanı sıra yazlık konut yatırımları ve tadilat çalışmaları ile Türk yapı malzemeleri sektörü için büyük önem taşıyan bu dinamik pazar için bölgenin sektör profesyonelleri Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir’de bir araya geldi. Katılımcı firmalar fuarda pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri en önemli ürün, teknoloji ve hizmetlerini sundular. 

    

Altın Mıknatıs Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yapı Fuarları’nın geleneği haline gelen “Altın Mıknatıs” başlığı altında gerçekleştirilen “Amacına En Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri” de fuar kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 


Birincilik ödülü, tasarımını Mimar Bahadır Özcan ve Güneş Sungur’un yaptığı Massive Wood/ Sultan Çiftliği standına verilirken, ikincilik ödülü tasarımı peyzaj mimarı Aliye Filik’in yaptığı Therra Wood/Ucm standının oldu. 


Üçüncülük ödülünü, tasarımı Mimar Akif Durhan’ın yaptığı Euro Composite standı, mansiyon ödülünü ise tasarımını endüstri tasarımcısı Dr. Meriç Yıldırım’ın yaptığı Trakya Cam standı aldı. YEM Özel Ödülü ise, Amorphi Mimarlık’tan Erkan Alkan’ın imza attığı Kortürk Kerestecilik standının oldu.


İç Mimar Dündar Cengiz, Mimar Burak Sarılı, Mimar Merih Feza Yıldırım, İnşaat Mühendisi Ali Fuat Günak, Mimar Doç. Dr. Tuğçe Kazanasmaz’dan oluşan seçici kurul, fuarda yer alan standları: “Standın ürünle kurduğu bağlantı, standın ürünün belirtilmek istenen niteliklerini en iyi şekilde vurgulaması, standın üç boyutlu tasarım nesnesi olarak düzenlenmesi, standdaki görsel malzeme kullanımındaki estetik kriterler” özelliklerine göre değerlendirmeye tabii tuttular. 


Seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda yukarıdaki kriterlere ek olarak; ürünle stand konstrüksiyonu arasında kurulan güçlü bağlantı, sergileme mantığı ve sergilemenin uzaktan net algılanıyor olmasından dolayı Massive Wood/ Sultan Çiftliği standı birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülü; firmanın ürünleri ile sergileme arasındaki görsel konstrüktif uyumun başarısı, kademeli sergileme ile bu görselin pekiştirilmesi ve kurguda ikincil bir malzeme kullanılmaması nedeniyle Terra Wood/ Ucm’ye verilirken, üçüncülük ödülünü sade ve etkileyici mekân oluşturma yöntemi, aydınlatma ve ürünleri arasındaki ilişkinin olumlu bulunması sebebiyle Euro Composite/ Alaz Mobilya standı aldı.  


Mansiyon ödülüne; tamamen demonte bir sistemin ahşapla da uyumlu bir şekilde düşünülmesi ve başarılı bir ürün sergileme sağlaması ile karşılaştırmalı ürünlerin bilgi verici nitelikte sergilenmesi nedeni ile Trakya Cam standı layık görüldü. YEM Özel Ödülü ise, Amorphi Mimarlık’tan Erkan Alkan’ın imza attığı Kortürk Kerestecilik standının oldu.


Yapı-Endüstri Merkezi iştiraki olan YEM Fuarcılık A.Ş. tarafından 35 yıldan bu yana düzenlenen Yapı Fuarları – Turkeybuild sektörün en büyük buluşma platformudur. Yapı Fuarları Türk yapı malzemesi sektörünün dev firmalarını, mimarlar, mühendisler, peyzaj mimarları, müteâhhitler, GYO’lar, meslek odaları, resmi ve yerel yönetim temsilcileri, yatırımcılar, akademisyenler, öğrenciler ve ilgili STK’lardan oluşan yapı sektörü profesyonelleri ile bir araya getiriyor.Fuar Takvimi - 2013

36. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 24-28 Nisan 2013

19. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir 3-6 Ekim 2013

26. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara 24-27 Ekim 2013