2007`de umduğunu bulamayan inşaatçılar strateji değiştirecek

2007`de umduğunu bulamayan inşaatçılar strateji değiştirecek

'Dış spekülatörler sektörde patlamayı engelleyecek' İnşaat arz ve talebinde patlama yaşanan 2005 ve 2006 yıllarının ardından siyasi belirsizlik ve sonrasında seçimler nedeniyle 2007'den umduğunu bulamayan inşaat sektörü, 2008 yılında da hayal kırıklığınaSinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Ömer Faruk Çelik, 2008'de satış stratejilerini değiştireceklerini belirterek, "Aynı lokasyonda 2 bin konut satmak yerine 5-6 lokasyonda etaplar halinde 250'şer konut satacağız" dedi. Yeni yılda, 2007'deki gibi olası yüzde 5'lik bir büyümenin "İyi" olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Çelik, 2008'deki olası talep artışlarının, alım gücündeki artışa, yani ekonomide canlılığa bağlı olduğunu söyledi.

'Belirsizlik sona erdi, büyürüz'
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu
AGAOGLU Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu sektörün, önceki yıla oranla 2008'de daha canlı olduğunu belirterek, yüzde 10 civarında büyüme beklediklerini dile getirdi. 2007'deki durgunluğun dış etkilerden çok iç etkilerden kaynaklandığını ifade eden Ağaoğlu, "Bu nedenle dış piyasada 2008'e sarkacağı öngörülen krizin, Türkiye'ye etkisi olacağını sanmıyorum. Türkiye'deki konutların yüzde 70'i eski ve güvensiz. Bu nedenle nitelikli konuta olan talep azalmadı. Faizlerin yüzde 1'lere çekilmesi ve daha iyi ödeme koşullarıyla, sektör canlanacak" diye konuştu.

'Fiyatlar daha fazla düşmez'
Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark
GARANTİ Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, inşaat sektöründe canlılık ya da durgunluğun, sektördeki pek çok oyuncuyu da etkilediğine vurgu yaparak, kredi faizlerinin düşmesi ve belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, 2008 yılına ilişkin beklentilerinin de olumlu yönde geliştiğini kaydetti. Konutta fiyatların belli bir seviyeyi tutturduğunu ve artık düşüş beklemediklerini anlatan Binark, şunları söyledi: "Konut fiyatlarına baktığımızda sadece markalı olanlar değil, sokak aralarında bulunan binalardaki dairelerin de arttığını görüyoruz. Fiyatlar konusunda 5 yıl öncesinden çok farklı yerlerdeyiz. Kredi faizlerindeki düşüş devam ediyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda sektör adına 2008'den umutluyuz."

'2008'de büyük proje sayısı artacak'
Multi Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu
MULTI Turkmall CEO'su Levent Eyüboğlu, 2008 yılından itibaren büyük fonların yerel ortaklarıyla yapacakları dev projelerin sayısının artacağına işaret ederek, "2008'de inşaatına başlanacak yeni alışveriş merkezleri, bu yönleriyle inşaat sektörüne destek sağlamaya devam edecek" dedi. 2007'de çok sayıdaki alışveriş merkezi projesiyle arazi fiyatlarının şiştiğini dile getiren Eyüboğlu, yeni yılda bu fiyatlarda düşme eğilimi olacağını söyledi. 2008 yılının biten pek çok proje açısından "gerçekle yüz yüze gelme" yılı olacağını dile getiren Eyüboğlu, alışveriş merkezi inşaatlarının canlılığını sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

'Dış spekülatörler sektörde patlamayı engelleyecek'
Aşçıoğlu'na göre büyük kârlar için büyük fonlar durgunluğun devam etmesine çalışacak.
AŞÇIOĞLU İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, dış spekülatörlerin özellikle İstanbul'da sektörde yaşanacak olası bir patlamayı engellemeye çalıştıklarının duyumunu aldıklarını söyledi. Yurtdışındaki büyük fonların 2008'de de sektörde 2007'deki durgunluğun devam etmesini istediklerini kaydeden Aşçıoğlu, "Bu fonlar temmuz-ağustos aylarına kadar konutların değerini daha da düşürüp sonrasında büyük alımlarla büyük kârlar elde etmek için uğraşacak. Ama ben, bu spekülatörlere meydan verilmeyeceğini umuyorum. 2008'de özellikle İstanbul, Antalya ve Bodrum'da 2005'teki canlılığın yaşanacağını düşünüyorum. Şu anda büyük firmaların proje hazırlıkları içinde olmaları da bunun bir göstergesi" dedi.

EBRU ERDOĞAN