2B arazilerin şimdiye kadar 68 bin parseli satıldı!

2B arazilerin şimdiye kadar 68 bin parseli satıldı!

Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, 2B arazilerinden şimdiye kadar 68 bin parselin satıldığını söyledi...Cantimur, Kütahya'nın Simav ilçesinde, kamuoyunda 2B olarak ta bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerinden satın alan 42 hak sahibine verilen tapuların törenine katıldı.Kaymakamlık Konferans Salonu'ndaki törende konuşan Cantimur, Türkiye'de 6 binin üzerinde 2B arazisi var olduğunu söyledi.


Orman vasfını yitirmiş 6 binin üzerindeki arazinin, 780 bin hak sahibi bulunduğunu belirten Cantimur, şöyle devam etti: "Bunların Türkiye genelinde 240 binine tebligat yapılmış ve tebellüğ ettirilmiş. Şu an 300 bin tebligat ise postada. Şimdiye kadar 68 bin parselin satışı gerçekleşmiş. Vatandaşımızın gerçekten bu konuda bir talebi söz konusu. İnşallah bundan sonra vatandaşımız kendi arazisinin sahibi olacak. Artık burası benim diyebilecek. Arsaya ise istediği gibi bina dikebilecek, tarlayı ise istediği gibi kullanma hakkına sahip olacak. Kendi yerine sahip olan tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. Hükümetin böyle önemli bir çalışmasını da Simav'dan duyurmak nasip oldu."


Kaymakam Yüksek Ünal da 2B arazilerinin bütün yöneticiler için problemli olduğunu söyledi. Buraların vasfının tam olarak bilinmediğinden bir düzenleme yapamadıklarını belirten Yüksel, "Kütahya'da ilk defa 2B arazilerinin teslimi Simav'da gerçekleşti. Bugün burada hak sahibi olmuş ve işlemleri tamamlanmış vatandaşlarıma hayırlı olsun diyorum" dedi.

Konuşmaların ardından 42 hak sahibine tapuları verildi.


AA