3. köprünün güzergahı belli oluyor

3. köprünün güzergahı belli oluyor

3. köprünün güzergahının bir kısmı belli oldu. Belli olan kısım neresi? Belli olmayan kısım neresi?İstanbul Boğazı'na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, gelecek ay Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) gönderilecek.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, projenin özellikle Boğaz'a yapılacak 3. köprü ayağı büyük önem taşıyor.

Ulaştırma Bakanlığı, güzergahı buna göre hayata geçirecek. Güzergah, Anadolu yakasında Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergahın İzmit sınırları içindeki bölümü ile İstanbul'un batı yakasında Hadımköy ile Kınalı arasındaki bölümü netleştirildi ancak Çatalca ile Gebze arasındaki kesimindeki güzergaha, 3. köprünün noktasal olarak yerinin belirlenmesiyle son şekli verilecek.

-İMAR PLANLARI BELİRLEYİCİ OLACAK-

Projede, 3. köprünün yerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin imar planları, İstanbul'un gelecekteki yerleşim ve sosyal alanlar ile trafik üretecek alanların tespiti belirleyecek. Özellikle gelecekte kentte trafik üretecek donatıların saptanması, projenin en önemli ayaklarından birisi olarak gösteriliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, projenin fizibilitesi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Fizibilite raporu gelecek ay DPT'ye gönderilecek. İnceleme sonrasında Yüksek Planlama Kararı'nın alınmasıyla projenin ihale hazırlıkları başlayacak. Bakanlık, projeyi bu yıl ihaleye çıkarmayı hedefliyor.